Frogman

Co by způsobila celosvětově jednotná měna?

Krom toho, že by nebyly žádné kurzy, tak by to byla univerzální měna a teoreticky by se mohlo cokoliv libovolně zdražovat i zlevňovat (to je snad možné i dnes :DD), ne? :D

Nejlepší odpověď
McArthur

Jednotným platidlem je zlato, které je univerzální po celém světě.

Na existenci jedné světové měny nejsme připraveni. Stačí se podívat na potíže eura a na postojích těch, kteří k němu směřují (např. ČR). Nesporné výhody jedné nadnárodní měny jsou smetávány „národními“ zájmy mocných kecalů (např. V. Klaus).

Svět je ale kruté místo, a tak výhody lokální měny jsou také velké. I zde mají určitou pravdu místní kecálci (např. V. Klaus).

A teď bych odpověděl, že na Tvou otázku nebudou mít jednotnou odpověď ani největší ekonomové na světě, protože zaručenou odpověď nikdo nezná.

Další odpovědi
palmal

To nevím, ale v souvislosti s otázkou jsem si vzpomněl na jeden starý vtip:

Víte, kolik bude stát hamburger v New Yorku v roce 2025?

1 rubl a 20 kopějek.

Kepler

Jednoznačně by to odstranilo některé komplikace: neustálé korekce směnného kursu (automaticky by se korigovaly jen ceny v jednotlivých státech), nebyly by směnárny a další výdělečné instituce „za nic“, cizinec by se snadno orientoval v cenách, bylo by toho určitě víc. Na druhé straně moje názory mohou být každým ekonomem smeteny, ale tím nejsem. Napadlo mě jen tohle.

annas

Těžko říct. Určitě peníze zůstanou nejlepším přítelem člověka. Jsou prostředkem směny, Všichni věří, že za ně všechno dostanou. Peníze jsou rovněž cestou k moci, ať se nazývají tak či onak. Známe z historie, jakou úlohu sehrály peníze v dějinách..... Domnívám se, že v tomto směru se nic nezmění …

Ale určitě by stále platilo, že „mírou všech věcí je člověk. A jeho peníze.
Stejně tak "Hodnota člověka není v penězích, které má, ale v těch, jež lze z něho dostat.“ J. Sobotka

Dochy

A směnárníci nebudou mít co žrát.

klumprt

Vznikla by tak ohromně veliká centrální banka, že by se zhroutila sama do sebe vlastní gravitací.

xxx3

no, asi zde není momentálně autorita, která by jedinou světovou měnu byla schopná protlačit, proto lze o všech efektech pouze spekulovat. Jisté však je, že by koncentrovala naprosto neskutečnou moc v rukách toho, kdo by ovládal tvorbu jediných peněz.

Agneta

Asi nic. V Evropě jsou taky bohaté a chudé země:D

pizlicka

ráj na zemi? 😁

Lgee

Neskutečnou moc :D přijdou mimozemšťany a je po tech „mocných“ drzitelych

anonym

Skončily by spekulace národních bank a unijních bank. Byly by vidět jasné rozdíly mezi poměrem cen zboží a služeb a mezd v jednotlivých zemích. na co by se vymlouvala ODS?