autacek

Co to znamená „spravedlivě odměňovat zaměstnance“?

Rozdělit se s nimi o zisk na férovku, nebo jim platit jako jinde v daném odvětví? Nebo je považovat jako cenu vstupu a tu se snažit optimalizovat s ohledem na maximalizaci zisku?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Rozdělit se s nimi o zisk na férovku? Proč ne, ale v případě ztráty by se zaměstnanci museli poděli i o ní. To by bylo řevu.

Další odpovědi
aliendrone

To je VELMI obtížná otázka spadající do kategorie „ráj na zemi“, „spravedlnost pro všechny“ apod. Každý to chápe jinak.

da ny

Asi toto:
Výzkumné centrum pro lidská práva: „č z národního (českého) práva ve své podstatě plyne, že právo na spravedlivou odměnu není právem na spravedlivou, ale pouze právem na rovně stanovenou a určitou minimální výši odměny za vykonanou práci…“

Více zde: http://www.vclp­.cz/news/pravo-na-spravedlivou-odmenu-za-praci-u-agenturniho-zamestnance/

„Spravedlivá odměna za práci musí minimálně zajistit základní potřeby života občana a jeho rodiny. Jde tedy o úroveň (výši) takzvané minimální mzdy. Ta u nás činí 8000 Kč (hrubá měsíční mzda).
Často nestačí ani na důstojné bydlení. Dokazují to i údaje Eurostatu.“

  1. Spravedlnost je slepá… ;)
  2. Žijeme v kapitalistické společnosti, která je založena na obecně známých principech… ; (+ globalizace)

3.
„Souhrnně řečeno, o žádné spravedlivé odměně za práci se u nás nedá hovořit. Žádná instituce ani ústav se pojmem spravedlivá odměna za práci nezabývá. Jaká je přiměřená diferenciace mezd?
4.
"Je spravedlivá odměna za práci, když uklízečky, vrátní, krejčí, pokladní v obchodě mají 8 až 12 tisíc měsíčně, průměrný plat kolem 25 tisíc má herec, záchranář, mzdový účetní, vedoucí pošty atd., čtyřicet a více tisíc daňový poradce, finanční auditor, 140 tisíc a více generální ředitel?
A to jsou u nás také měsíční platy ve výši 300 až 400 tisíc, nebo i několik milionů měsíčně. Za jakou práci se dá »spravedlivě« vydělat pravidelně několik milionů měsíčně?“
5. AGENTURY
„Při zprostředkování zaměstnání za úhradu nemůže být od fyzické osoby, které je zaměstnání zprostředkováváno, požadována úhrada. Ochrana zaměstnance agentury práce je doplněna v ust.
§ 58 odst. 3 zákona o zaměstnanosti. Předmětné ustanovení stanoví, že je-li prováděno zprostředkování zaměstnání za úhradu, jsou rovněž zakázány jakékoliv srážky ze mzdy nebo z jiné odměny poskytované zaměstnanci agentury práci za vykonanou práci.“
Více zde: http://www.vclp­.cz/news/pravo-na-spravedlivou-odmenu-za-praci-u-agenturniho-zamestnance/
Ano, a každý z nás to může vidět jinak… 😉

ivzez

Neznamená to v současnosti nic → je to prázdná fráze.
Spravedlivé odměňování zaměstnanců bude ještě dlouho jenom snem.