Anonymka15+

Je nějaký rozdíl mezi protestanty a evangelíky?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Prakticky žádný. Evagelíci jsou jednou ze skupinou protestantů.
Abych to lépe a polopatisticky vysvětlila:
Za PROTESTANTSKÉ jsou považovány ty křesťanské církve, které vznikly v době tkzv. REFORMACE. Tyto skupiny nebo jejich vůdci se postupně vydělili z katolické církve a založili vlastní DENOMINACE (církve). Zjednodušené řečeno: Protože se snažili obnovit vztah církve k tomu, co je psáno v Bibli a nesouhlasili s různými postupy katolíků a protestovali proti katolické církvi, proto jsou běžně označováni jako PROTESTANTÉ. Někdy se to slovo používá i pro církve, které nevznikly v době reformace, ale mnohem později. Není to už tak přesné, ale v zásadě většina z nich z té protestantské tradice vychází.

Protestantských církví bylo mnohem více. EVANGELICKÁ církev je z nich ale asi největší, nejrozšířenější a proto také nejznámější. Je to církev, která vychází z učení Martina Luthera.

Další odpovědi
gecco

Asi jako mezi sparťany a slávisty… V příslušnosti ke skupině (církvi) a objektu uctívání…
😉
Kdyby se ti to přirovnání zdálo neuctivé, podívej se, jak neuctivě (velmi mírně vyjádřeno) se někteří tito křesťané dokáží chovat k sobě navzájem – viz třeba dlouholetý konflikt v Severním Irsku…

xxx3

jako mezi judaismem a židovstvím ;)

da ny

„Českobratrská církev evangelická – největší česká protestantská církev. Vznikla v roce 1918 sloučením luteránské (augsburské) a kalvínské (reformované, helvétské) církve. Má vlastní fakultu na Univerzitě Karlově – Evangelickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Protestantis­mus

J Mrazek

Hledal jsem tuto odpoveď – Nuk nuk je asi hodně blízko, – „Evangelíci jsou jednou skupinou z protestantů.“ Ale – pokud mluvíme o USA, kde se s tím dělením setkáváme, typicky – evangelíci jsou konzervativní, protestanté liberální. Evagelíci spiše berou Bibli jako nezměnitelné (přesné) slovo Boží, protestanté spíše jako text, který musíme interpretovat-pochopit v kontextu doby vzniku.

Zdroj: https://www.qu­ora.com/What-is-the-difference-between-protestants-and-evangelicals

Nuk nuk

gecco: Myslel jste to možná správně, ale „dlouholetý konflikt v Severním Irsku“ neprobíhá mezi PROTESTANTY a EVANGELÍKY, nýbrž mezi KATOLÍKY a „PROTESTANTY“. Víc než o vyznání tam ale jde o probritskou a protibritskou politiku.

gecco

Jo jo – omlouvám se, špatně jsem přečetl otázku…

Nuk nuk

V pohodě. Za to se hlava netrhá a i mistr tesař se utne ;)