Rokio

V čem je očistec lepší než peklo (otázka pro křesťany a znalce náboženství)?

Vím, že v očistci netrvá posmrtný život trvale, ale jen dočasně (pak jdou duše do nebe), ale to je asi tak všechno, co vím.

Co víte vy o očistci a jaký je rozdíl mezi očistcem a peklem?

Odpovědi
marci1

V očistci se očistí duše od méně závažných hříchů a nedokonalostí před vstupem do nebeského vztahu.
http://jpeg.cz/i­mages/2016/12/­11/Hhzou.jpg
Peklo je věčné, není naděje odejít.

Nuk nuk

Žádný očistec neexistuje. V Bibli není jediná zmínka o čemkoliv, co by jen vzdáleně dokládalo, že někde mezi nebem, peklem a zemí, je ještě nějaký očistec. Nemám žádné informace o tom, jak teorie očistce vznikla, ale biblický základ prostě nemá.

A ani reálné peko si nelze představovat jako nějakou pohádkovou podzemní slůji, kde běhají chlupatí, rohatí, špinaví chlapíci kolem obrovského kotle na guláš. Myslím, že takové peklo by asi těžko někoho děsilo. Navíc biblický popis ďábla – Satana – ani trochu neodpovídá tomu pohádkovému roztomilému čertíkovi.

O pekle se v Bibli píše hlavně, že tam bude pláč a skřípění zubů. Představte si pod tím, co chcete, ale asi to nebude nic příjemného.

Roman71

Očistec je výmysl katolické církve, neexistuje pro něj žádný biblický podklad.

Zatímco hádes a šeol (stejný výraz ve dvou různých jazycích), který různé biblické překlady nahrazují slovem „peklo“, je ve skutečnosti společný hrob lidstva. Z tohoto „hrobu“ existuje jistá naděje pro vzkříšení, která je dána Ježíšovou výkupní smrtí (Jan 3:16,17).

Naproti tomu existuje ještě jeden biblický výraz v hebrejštině a to „gehena“ (pojmenování pro „údolí synů Hinoma“ Ge-hinom), které sloužilo k pálení odpadků z Jeruzaléma. Pro podporu hoření se k odpadu přidávala síra. Toto místo je v Bibli použito jako symbol věčného zničení, místa, odkud neexistuje možnost návratu (vzkříšení).