Kelt

Jaký je rozdíl mezi katolíky a protestanty?

Jaký je rozdíl mezi katolíky a protestanty? Obojí jsou přece křestané, ne? Pamatuji si, že na jednom Mistrovství světa ve fotbale byli fanoušci Severního Irska a Irska, a nebylo dne, kdyby se nepomlátili. Ö co tady jde? Děkuji.

Nejlepší odpověď
da ny

Tam se protestanti s katolíkama, „mydlí a řežou“ i na ulici desítky, stovky let :D

„Protestanté neuznávají úctu ke svatým, k Panně Marii, svátosti a je toho určitě ještě víc.“ Oni mají „matku boží“, ne pannnu. ;)
Zde: https://www.chris­tnet.eu/clanky/2701/ja­ky_je_rozdil_me­zi_protestantsky­mi_cirkvemi_a_ka­tolickou_cirkvi­.url
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Protestantis­mus
Protestantské církve v Českueditovat
• Českobratrská církev evangelická – největší česká protestantská církev. Vznikla v roce 1918 sloučením luteránské (augsburské) a kalvínské (reformované, helvétské) církve. Má vlastní fakultu na Univerzitě Karlově – Evangelickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy.
• Jednota bratrská, později též Moravští bratří nebo Unitas fratrum – nejstarší česká protestantská církev; byla založena v roce 1457 (Kunvald u Žamberka), celosvětově obnovena v roce 1727 hrabětem Zinzendorfem a v českých zemích v roce 1880 pod názvem Evangelická bratrská církev.

Další odpovědi
Drap

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-krestanem-katolikem-a-evangelikem

Rokio

Katolíci věří i v očistec. Protestestanti ne. Dále protestanti nemají moc zdobené kostely.

Roman71

Jde o to, že v tom, čemu věří, jsou zásadně odlišní.
Tohle se u pravého křesťanství nestává, protože je celosvětově jednotné a praví křesťané nemají protřebu proti sobě navzájem jakkoliv bojovat.
Pravé křesťany totiž drží pohromadě láska k Bohu a k bližnímu.

Naproti tomu, k takovým rozkolům dochází jen u toho, co se jako křesťanské jen tváří. Tam je totiž křesťanská láska pouze teorie, která v praxi nefunguje.

da ny

Kdo ví, jak by to vypadalo u nás, kdybychom nebyli násilně pokatoličtěni.
Po Českém stavovském povstání a Bílé Hoře. Viz. Jan Amos Komenský.