Jaky je rozdil mezi chramem a katedralou. ? -iv-

P.S. napadlo me to pote , co jsem napsala synovi , ktery je dnes v Barcelone po vcerejsim zapase Viktorky a leti az dnes pozde vecer zpet , ze jake uz navstivil chramy a katedraly … a on mi odpovedel : zatim zadne , ale uz zname bary : Jusseppe , Guide , Tapas , Clubs Pube … 🙂

  • iv-

Nejlepší odpověď
Pájo

Chrám je obecné označení pro stavbu nebo komplex staveb určenou k bohoslužbám a jiným podobným nebo souvisejícím náboženským účelům.

Specifické náboženské směry mívají i specifická označení pro své chrámy:

  • kostel (též chrám Páně) – křesťané kromě řeckokatolíků a pravoslavných, kteří používají jen pojem chrám
  • židé chrám nemají, byl pouze Jeruzalémský chrám, synagoga je pouze modlitebna
  • muslimové za chrám považují pouze mešitu v Mekce, ostatní jsou jen modlitebny
  • antický chrám – chrám zasvěcený antickým božstvům a představující konkrétní architektonický typ stavby.
  • Egyptský chrám – chrámy stavěné ve starověkém Egyptě k poctě egyptských bohů

Katedrála (též katedrální kostel) je termín označující hlavní kostel diecéze, resp. sídelní kostel biskupa. Používá se v rámci katolické církve, anglikánské církve a některých protestantských.

V architektuře se ovšem termín používá poněkud odlišně. Jako katedrála se zde označuje zcela konkrétní typ velkého gotického kostela, viz gotická katedrála. Může přitom jít nejen o biskupský kostel, ale například také o klášterní kostel některých mnišských řádů, často benediktinů či cisterciáků.

wiki

Další odpovědi
led

Chrám – monumentálna stavba na vykonávanie bohoslužieb – rôzne náboženstvá
Katedrála – Kresťanský chrám slúžiaci súčasne ako hlavný kostol cirkevného hodnostára vyššieho stupňa, prípadne rádu.

lukabeluka

Chrám je obecnější pojem. CHrámem jsou kostely, synagogy, mešity. Modlitebny všech známých náboženství. Proto se ani nelze ptát na rozdíl mezi chrámem a katedrálou.