Avatar uživatele
Registrovaný

Evangelici husité?

Co má společného evangel církev s husity?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Čeští evangelíci jsou zřejmě všude živlem , který navazuje na náboženský život svých otců, Jednoty bratrské a novoutrakvistů, a tím vůbec na svobodný a samostatný život předbělohorský. Jsou proto pravidelně živlem pokrokovým, národně cítícím, demokratickým, dychtícím po vzdělání, mravně opravdovým a nábožensky živým a horlivým ve smyslu české náboženské tradice husitské a bratrské. Jsou to husité a Bratří naší doby, sice nikterak dokonalí, ale směřující k vyššímu životu. Takoví lidé mají význam nemalý v našem lidu, i když je jich hrstka, a i když jich není vždy vidět.

Další podrobnosti na:

Doplňuji:
Evangelíky nazývá zdroj husity ve smyslu jejich bojovnosti, jako bratry potom kvůli tomu, že touží po vzdělání, tzn. že navazují na určité tradice. Pojmenování je samozřejmě obrazné, proto je třeba takto chápat.

Zdroj: http://texty.citanka.cz/hrejsa /tp1-5.html

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Trochu doplním a poopravím dvě předcházející odpovědi.

Husité vznikli na našem území v první polovině 15. století. Navazovali na učení Jana Husa (odtud název husité). Jejich prvním a nejznámějším vůdcem byl Jan Žižka. Oddělili se od tehdy jediné denominace-katolické církve. Svým vznikem vyvolali odpor katolíků, zčehož vzešly Husitské války. Husité nejsou protestanté v pravém smyslu slova, mezi portestanty se počítají aždenominace (církve) vzniklé v době reformace, tj. po působeni Luthera. Nejdůležitějším rozdílem mezi husitskou a katolickou církví je přijjímání podobojí - tj. vína i chleba při tkzv. Večeři Páně nebo Svátosti, a rovnost mezi jednotlivými členy nezávile na politickém a společenském postavení.

Evangelíci- jsou již protestanté a v podstatě se jedná o první reformační, tedy skutečně protestantskou denominaci. Vznikly na základě učení Martina Luthera v Německu v 16. století. Martin Luther narozdíl od běžných katolíků té doby četl a hlásal učení Bible a oklestil tak církev - tedy budoucí evangelíky od různých nebiblických katolických rituálů a zvyků.

Husité a evangelíci nemají společného mnoho, snad jen to, že Martin Luther sympatizoval s učením Jana Husa a leccos od něj převzal. Někteří historikové tvrdí, že bez Husa a husitství by sotva mohlo dojít k reformaci a vzniku protestantských církví.


Avatar uživatele

Husité jsou odnož protestantké círke, kteří mají než evangelíci blíž ke katolické církvi (oddělili se z katolické církve proti prodávání odpustků a přijímání"podobojí" t.j. těla i krve Páně.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5200
Zlatý Drap 3305
Zlatý led 2341
Zlatý Kepler 2205
Zlatý marci1 1802
Zlatý ivzez 1397
Zlatý quentos 1293
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 988
Zlatý zjentek 937

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.