peterd108

Jak Halloween přijímají katolíci?

Moje babička je katolička, a prý slyšela že Halloween je spojený s ďábly a démony a že křesťané by jej vůbec neměli slavit, vyřezávat dýně apod. Co je na tom pravdy?

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Myslím si takto: Pokud „pokřešťanšťování“ národů probíhalo s citem, tak se církev snažila místní zvyky nebořit silou, ale kultivovat. V tomto případě si uvědomila,že lze zvolit určitý den v roce, (nejlépe ten samý den, jako pohané), který se bude věnovat zemřelým rozumným způsobem. Tedy modlitbou, okrašlováním hrobů,… Přitom zároveň chtěla vyzdvihnout ty zemřelé, kteří se snažili mimořádně statečně žít podle své víry. Takže 1. list. se oslavuje a s důvěrou ve zvýšenou přímluvnou pomoc těchto hrdinů se je žádá o modlitbu. Další den se modlí za zemřelé, zvláště příbuzné.
Viděl jsem halloween jen chvilku zdálky jak pozorovatel, takže nemám bližší info. Myslím, pokud to nepřejde ke spiritismu, tak snad to není tak úplně hrozné, je to pouze ubohý velký KROK ZPĚT. Lidé potřebují zábavu a dotek tajemna. Křesťanská víra v mnoha zemích slábne,upadá solidární modlitba za zemřelé a důvěra v pomoc shůry.
Ale možná jsou u halloweenu i nějaké rituály, nevím. Pokudby se to bralo víc důkladně, snad to může přecházet ve snahu komunikovat se zemřelými. A tady podle mých zkušeností a logiky takové pokusy mohou být i úspěšné, ovšem spojení je navázáno s těmi duchy, kteří na toto čekají. Nedobrými duchy, kteří se mohou snadno vydávat za někoho jiného. Dobré duše na tento způsob komunikace nepřistoupí. I když řada křesťanů má zkušenost, že po vytrvalých modlitbách za zemřelé, mu pak někdo zemřelý přišel poděkovat. Většinou v doprovodu andělů. Církev halloween možná vidí trochu tvrdšeji, např. tento pán má větší zkušenosti i s temnou stránkou spiritismu, i když tady o tom nepíše:
 http://www.voj­techkodet.cz/du­lezite-otazky/halloween-a-krestanstvi-odpoved-na-otazku-1.html

Další odpovědi
Roman71

Stačí se podívat na to, co je podstatou tohoto svátku a kde má kořeny.
Potom má křesťan jasno.

Zdroj: https://www.jw­.org/cs/publi­kace/casopisy/g201309/p­ravda-o-halloweenu/

ten který je

Křesťané nic takového neslaví,křesťané uctívají svátek zesnulých vzpomínkou na své blízké,kteří zemřeli před nimi a modlí se za jejich duše.