RAB

Jaký je rozdíl mezi elektrickým proudem a elektrickým napětím?

Co je to akumulátor, galvanický článek a elektrický článek?

Nejlepší odpověď
quentos

jde o dvě naprosto rozdílné veličiny. El. napětí je definováno jako práce (W) vykonaná elektrickými silami při přemísťování kladného jednotkového elektrického náboje mezi dvěma body v prostoru. Jeho jednotkou je volt (V)

cs.wikipedia.or­g/wiki/Elektric­ké_napětí

kdežto elektrický proud (coby fyz. veličina) vyjadřuje množství náboje prošlého za jednotku času. Jeho jednotkou je ampér. srv. zdroj (bez mezer)

cs.wikipedia.or­g/wiki/Elektric­ký_proud

Další odpovědi
pusso

Pro představu to jde vysvětlit na vodě.Když je kohoutek zavřený voda v potrubí ma určity tlak(napětí),když otevřeme kohoutek voda začne potrubím protěkat(proud)
V elektrice-když máme nejaký zdroj(třeba akumulátor)pro­pojený se spotřebicem(třeba žárovka)celým obvodem protěká proud.Když obvod v kterém koli místě přerušime(u vody-zavřeme kohoutek),proud přestane protěkat a v místě přerušení obvodu naměřime napěti(u vody spomínaný tlak).
ještě doplněk-quentose bych poopravil-napětí není práce.El práce je napěti součiněno proudem a časovou jednotkou.Tj.U x I x t= P
Čiže volty krát ampéry krát hodina=wathodina.

panenka

akumulátor-je zařízení, které umožňuje hromadění energie a její následné využití .

Galvanický článek je chemický zdroj elektrického napětí.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Gal­vanick%c3%bd_%c4%­8dl%c3%a1nek

Elektrický článek, v němž jsou jednotlivé impedance zapojeny ve tvaru velkého T

http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&id_des­c=96052&title=T-%C4%8Dl%C3%A1­nek&s_lang=2