Avatar uživatele
Registrovaný

Existuje spojitá veličina?

Veličiny se dělí na spojité a diskrétní. Spojitá veličina je např. hmotnost nebo elektrický proud, diskrétní veličinoiu může být počet jablek v košíku. Podívame-li se ale na věc podrobněji, zjistíme, že spojitost hmotnosti nebo proudu je jen přibližná. Hmotnost předmětu je dána součtem hmotností atomů, z nichž je tvořen. Hmotnost atomu je diskrétní veličina, stejně tak jejich počet. Obdobně je na tom elektrický proud, což je náboj za čas. Náboj je diskrétní, protože je roven součtu jednotlivých elektronů, příp. jiných nosičů náboje. Takto bychom mohli pokračovat s dalšími veličinami. Samozřejmě, že náboj elektronu nebo hmotnost atomu jsou tam nepatrné, že v praxi můžeme tyto veličiny považovat za spojité a podle toho s nimi počítat, což ovšem nemění nic na tom, že se jedná o veličiny diskrétní. Otázka zní: existuje vůbec skutečně spojitá veličina?
Napadá mě teplota a zejména čas. Je čas spojitá veličina, nebo existuje nějaká elementární jednotka, „atom“ času? Pokud by tomu tak bylo, čas by plynul po krocích. Nebo k odpovědi na tuto otázku věda ještě nedospěla?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Cas je jen nas subjektivni pocit,je to dosti relativni pojem


Avatar uživatele
Registrovaný

Statistická fyzika definuje teplotu jako střední kvadratickou rychlost částic. Pokud chceme zvyšovat teplotu (rychlost částic) musíme do systému dodávat energii. Tato energie však již je kvantována. Čas je považován za spojitou veličinu. Existuje jakési kvantum času (ale pouze dohodnuté), které vychází z Planckových škál. Je to asi 10^-42 s. Tento čas je nejmenčím časovým okamžikem, který má ještě fyzikální smysl.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.