Mjtnlvr

Jaký je rozdíl mezi STR a OTR?

Nejspíš by bylo dobré pro začátek napsat, že nejsem odborník a kromě svého volného času se v oblasti vědy nepohybuji. Nicméně jsem seznámena s teorií relativity, jenže se mi plete speciální s obecnou. Když o tom chci někde mluvit, bojím se že co platí v jedné, připletu do druhé. Mohl by jste mi to prosím někdo shrnout? A upozornit na nějaký (alespoň ten zásadní) rozdíl? Předem děkuji.

Odpovědi
Edison

Speciální teorie relativity popisuje vztah mezi hmotou a energií a to bez vlivu gravitace, tedy ono známe E=m*c2.
Obecná teorie relativity už zahrnuje i gravitaci, proto obecná, protože popisuje mnohem více případů, včetně vztahů mezi velkými objekty ve vesmíru. Vcelku se to dá shrnout, jako popis zakřivení prostoru v důsledku gravitace, kterážto zase souvisí s hmotou a ta, jak jsme si ukázali, s energií.

Jinak samozřejmě: Wiki!!

aliendrone

Je to trochu JINAK, než popisuje Edison.
STR nám

  1. upravuje zákony pana Newtona tak, že rychlost světla © je MEZNÍ, přičemž nic s nenulovou klidovou hmotností ji ani nemůže dosáhnout, z čehož plyne:
  1. rychlosti se sčítají tak, že nikdy nepřesáhnou rychlost světla (c)
  2. s rostoucí rychlostí se délky „zkracují“ (kontrakce), čas „zpomaluje“ (dilatace), hmotnost vzrůstá (podle jednoduchých vzorců > wiki)
  3. hmota je ekvivalntní energii
  1. zavádí princip relativity – fyz. zákony jsou stejné – nezáleží na inerciální vztažné soustavě pozorovatele

STR je tedy jakousi „podmnožinou“ OTR, protože se zabývá pouze speciálními případy, kdy lze vliv gravitace zanedbat.

OTR je zobecněním STR zahrnujícím i gravitaci, přičemž gravitaci samotnou objasňuje jako DŮSLEDEK zakřivení prostoročasu, k němuž dochází přítomností hmoty. (NIKOLIV NAOPAK!) Tedy – gravitace JE zakřivený prostoročas. Žádné „zakřivení prostoru v důsledku gravitace“ se NEKONÁ – to je dost podstatný rozdíl.

Edison

To už je jako otázka, jestli bylo dřív vejce, nebo slepice. 😉

aliendrone

No na první pohled ano. Jenže je tu problém se setrvačností (tíhy vzniklé setrvačností) – její nerozlišitelnosti od gravitačního působení (tíhy v gravipoli bez pohybu). Nemůžeš odlišit účinky když stojíš v gravipoli se zrychlením 1g od setrvačného účinku když letíš v raketě se zrychlením 1g. V prvním případě bys to vysvětlil hmotností, která „způsobuje gravitaci“ jež následně deformuje prostoročas – OK, ale co v druhém? Co v raketě způsobuje „gravitaci“, aby ta následně deformovala prostoročas? (a že při zrychlení je tíha velice snadno a dobře pozorovatelná) Je tudíž zřejmé, že nelze v tomto případě zaměnit příčinu a následek. Jediným srozumitelným východiskem je právě tvrzení OTR.

Edison

To zní logicky. Musím si to nechat v hlavě uležet. 🙂 Já se snažím na tyhle věci přijít sám.. někdy holt potřebuju nakopnout… Ale taky se snažím nebýt v představách o fungování všeho svázán „vědeckými konvencemi“. 😉 Např. nikdo mě nepřesvědčí, že rychlost světla je mezní. Tím by pak ovšem bylo všechno „kapku“ jinak. 😁 Stejně tak spousta dalších „konvencí“, které podle mě, lidskou představivost svazují.

aliendrone

Pochybovat je zdravé. I Einstein byl jen člověk a je zcela jisté, že OTR není posledním slovem. Takových „neprůstřelných“ teorií už tu bylo – a kde jsou dnes? Já osobně věřím ve vítězství kvantové mechaniky NEBO alespoň v nějaký srozumitelnější model, než je m-teorie (či její sourozenci) – už jen proto, že viz zde > „co teorie superstrun neposkytuje“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Teorie_super­strun

Nicméně souhlasím s tebou, že NIC není definitivní, jen je třeba zohlednit to, co už dobře známe a víme jak to funguje.

Edison

Tak jistě… vždy je potřeba z něčeho vycházet. A je vcelku jedno, jestli matematicky, což je zcela mimo moje schopnosti a chápání, nebo „pouze“ při představě, případně myšlenkové transformaci na jednodušší, snáze představitelné objekty. Dobře by se dalo diskutovat… Ale nebudem to tu zamatlávat nesmyslama, co?