mosoj

Jaký je zásadní rozdíl mezi kvantovým počítačem a tím současným?

Nejvýkonnější kvantový počítač v současnosti vlastní Čína. To co by nejvýkonnější superpočítač „běžné“ provenience počítal dvě miliardy let !!! (výpočet týkající se astronomie), kvantový počítač vypočte za 200 sekund !!!! Co umožňuje tento obrovský výkon proti stávajícímu počítači?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Páni, teď jsi mě dostal. Já pořád breptám o tom, že ten kdo neumí alespoň průměrně chytrému jedinci přinemenším v PRINCIPU objasnit nějakou věc, tak jí sám nerozumí dostatečně – a teď jsem ve VLASTNÍ pasti. :D :D :D

Ale zkusím to, will see.

Takže základem jsou obecná pravidla kvantového světa, která jsou laicky nepochopitelná (empiricky), nicméně jsou experimentálně OVĚŘENÁ (tedy opravdu v kvantovém světě PLATÍ). Zásadní je pravidlo „superpozice“, kdy JEDEN kvantový objekt POKUD HO NEPOZORUJEŠ je v JEDINÉM STEJNÉM OKAMŽIKU KDEKOLIV. (Pokud se na něj ale „podíváš“, dojdfe ke zhroucení jeho pravděpodobnostní vlnové funkce a tím k jeho konkrétní lokalizaci.) Jo, vím že to zní divně, ale prostě ber jako bernou minci, že ve kvantovém světě jeden mosoj brnkačka projde v JEDNOM OKAMŽIKU všemi dveřmi na světe (ale NESMÍ ho přitom někdo šmírovat, jinak projde jako slušnák z makrosvěta jenom jedněmi dveřmi)!

A teď to přirovnám – dejme tomu, že budeš mít čtvercovou destičku s 1000×1000 důlky, do kterých budeš postupně házet kuličkou. JEDEN důlek je ale speciální – pokud do něj kulička spadne, dostaneš bonbónek.

Klasický počítač tedy vezme kuličku, hodí po destičce a ta zapadne do nějakého důlku. Nebude to ten speciální, tak znovu vezme kuličku, hodí, nebude to ten speciální důlek, tak znovu vezme kuličku atd., atd. dokud se nestrefí do toho speciálního bonbónkového důlku. Což může trvat až 1000000 pokusů.

Kvantový počítač vezme kuličku, hodí ji a přitom využije stavu kvantové superpozice (tedy v souladu s úvodem), kdy JEDNA kulička zasáhne NAJEDNOU všech 1000000 důlků. Ergo tu úlohu „dá na první dobrou“.

Jasně, co je to pouhý milion, dnešní počítače zvládají zpracovat miliardy instrukcí (kuliček) za sekundu, takže si představ destičku třeba o rozměrech 10EXP10000000000 × 1­0EXP100000000000 důlků – to už by se zalkly i ty nejnejnej klasické bedny. Kvantová bedna to ale pořád dá na první kuličku, která zasáhne všechny důlky (superpozice)!

Přirozeně je to celé mnohem komplikovanější, tohle je jen hrubý nástřel pro vytvoření si představy vocogo. Navíc pochybuji, že by Čongové postavili SKUTEČNÝ kvantový počítač. Pravda, dnes se již dokonce prodávají „kvantové počítače“, ale s reálným kvantovým počítačem mají společné asi jen reklamní název. Faktem je že využívají logických postupů uplatnitelných v kvantovém světě
(q-bity apod.), ale to nemění nic na faktu, že jde o KLASICKÉ počítače pracující trochu jinak, než dle klasického sekvenčního algoritmu (tedy v zásadě krok za krokem).

Pořád říkám, že strojová inteligence (nesrovnatelně chytřejší, než jakýkoliv člověk) už nebuší na dveře, ty už dávno vyrazila a cpe se do místnosti. Dělí nás od ní pouhé desítky let maximálně, méně než 100 určitě. ;) :)

Gmm, to byl „výživný“ dotaz, gratula! :)

Další odpovědi
Dochy

Zásadní rozdíl je ten, že z pohledu běžného smrtelníka kvantový počítač vůbec není počítač. Stejně tak Gaiger-Müllerův počítač. je spousta věcí, které se jmenují počítač a počítají zkrátka něco úplně jiného. Kvantový počítač umí rychle „projít“ různé možnosti. Není vhodný k tomu, aby spočítal kolik je 120+201.

Alesh

Třeba těžit bitcoiny. 😉