adam159

Čím je způsobena poikilotermie (studenokrevnost)?

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Jak říká Kepler, týká se to menších živočichů, zejména bezobratlých, pak hlavně obojživelníků, plazů, některých ryb a pro zajímavost u lenochoda taková analogie „studenokrevnosti“ – když okolní teplota klesne ke 20°C, dochází u něj k útlumu životních funkcí.
Tam je důležité, že podle toho, jak teplota vzrůstá či klesá, probíhají chemické reakce v těle, tito živočichové mají enzymatický systém postavený na funkci o různých teplotách. Výsledkem jsou u nich větší a komplexnější genomy než u homoiotermů (teplokrevných, endotermních). Savci by na tomto nemohli fungovat, jelikož by to na jejich způsob života nestačilo (aktivní let, větší rozměry, běh), zase ale musí častěji přijímat potravu (což třeba hadi nemusí, to zná každý chovatel). Často uvidíš třeba ještěrku jen tak sedět a zírat po okolí, protože kdyby pořád někde pochodovala, plýtvala by tak nastřádanou energií ze sluníčka.

Jinak k tomu oběhu – třeba ptáci používají tzv. protiproud, díky kterýmu nepřimrznou nohama k ledu, žíly vedoucí studenou krev od nohy jsou těsně u tepen, které posílají ohřátou krev do nohy a teplo se mezi nimi předává. Obojživelníci mají navíc tu schopnost měnit směr toku krve dle toho, jaké dýchání zrovna používají, jestli kožní, nebo plicní.

Snad jsem tě aspoň trochu „uspokojila“. Tady házím ještě něco k počtení: https://www.o­sel.cz/3305-krokodyli-prehazovacka-krevniho-obehu.html

Další odpovědi
Kepler

Protože si občas přeji, abych byl menší, ještě menší, až bych se stal nejmenším na celém světě, tak proti tomu preventivně bojuji lihovinami. Ono totiž poikilotermní živočichové jsou

  1. tak mrňaví, že by své tělo neudrželi teplé
  2. nevytváří dostatek tělesného tepla, aby si mohl udržet stálou teplotu těla a je proto závislý na teplotě okolního prostředí (ryby, plazi).

Mimochodem „studenokrevnost“ je chybný název vzniklý otrockým překladem z angličtiny.

Nassin

Tak to mně také zajímalo. Teď mám v bytě 23 °C a pomalu klepu kosu.

Sunny Brown

Join the Fruity Fun:
But suika game isn't just about cute characters and charming aesthetics—it's also about coming together with friends and fellow players to share in the fun! With its multiplayer modes and online leaderboards, Suika Game offers plenty of opportunities to connect with others and compete for the top spot. Whether you're teaming up with friends or facing off against rivals, the fruity fun never stops in Suika Game!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

adam159

Děkuji za odpovědi. Ještě by mě ale zajímalo, proč tomu tak je. Jak vytváří to teplo? Na hodině jsme si zmiňovali, že to nějakým způsobem ovlivňuje mísení okysličené a neokysličené krve v srdci.

mosoj

https://is.mu­ni.cz/th/uvu15/Vliv_te­lesne_teploty_na_i­munitu_obratlov­cu.txt

Kepler

Jak je to s tou krví v srdci nevím, ale zdrojem energie každého organismu je metabolizace živin za pomoci enzymů. Teď záleží na tom, jak hodnotný ten zdroj živin je a jak efektivní je ten metabolismus.

fnaf susi

This essay is excellent. You worked so hard to do it. You can play dordle; it will help you to develop your vocabulary. This will be useful for your upcoming posts.