Kepler

Někdy v budoucnu (jestli ještě nějaká bude) to může mít dalekosáhlý význam, ale taky mít nemusí. Zatím jsme ani neovládli řízenou termonukleární fúzi, která je v principu jednoduchá a známe ji bezmála jedno století. Šedá je teorie, zelený je strom života…

Další odpovědi
orwell

Už jsem to četl, ale zatím bych byl s hodnocením opatrný. Ve hře jsou ještě taky nejistoty měření a uvedená čísla v článku mohou být časem zpřesněna a kdovíco z toho vzejde. Těžko se svými znalostmi v tomto oboru mohu objektivně hodnotit práci uvedených vědeckých kapacit, ale mám dojem (spíš doposud jsem měl), že směřujeme ke sjednocování interakcí a hledáme tu jedinou „prasílu“, která by v sobě zahrnovala ostatní. Mám dojem, že se dvěma vědcům (jména si nepamatuji) už podařilo sjednotit elektromagnetickou a slabou interakci v jednu tzv. elektroslabou a tuším, že za to dostali Nobelovku. Takhle by to ale vypadalo , že se nám to nějak rozrůstá. Zatím bych s úvahami o další síle posečkal a vyčkal na výsledky dalších experimentů. Rozhodně bude zajímavé to sledovat.

Ametyst

Je to senzace. Musím se smát, jak se modely atomů a molekul pro školní výuku skládají z kuliček, spojených tyčinkami, zatímco skutečnost je o mnoho levelů výš. Stejně tak silová pole.

aliendrone

No, hned z první se budu držet při zdi, poslední dobou přišlo rovnou několik megaprůserů (a akademických trapasů), které se ukázaly jako chvby. Mezi nejznámější patří asi „objev nadsvětelné rychlosti neutrin“, ze kterého se nakonec vyklubal špatně zapojený datový kabel. (experiment OPERA) ;) :)

Jenže mi to nedá, tohle vypadá opravdu nadějně. A pokud se to potvrdí, tak by to bylo něco úžasného. Dokážeme na základě stávajících vědomostí toho hodně vysvětlit, ale pravda je taková, že některá vysvětlení jsou dosti kostrbatá a existují věci, na kterých si vylámeme zuby. Tohle by mohla být „cesta z lesa“. Ani nedokážu domyslet možné důsledky.

Přirozeně pro nezainteresované lidi by se potvrzením objevu v zásadě NIC nezměnilo, podobně jako svého času s Einsteinem – také se nevyhazovaly knihy s Newtonovými zákony a v praktickém životě se dodnes rychlosti stále klasicky a jednoduše sčítají bez přihlédnutí Lorentzova faktoru. Ovšem nějaké důsledky by jistě přišly, stejně jako kdysi s relativitou. Nejzásadnější pro vědecké poznání, ale i pro „obyčejné lidi by se jistě něco našlo“ podobně jako dnes bezmyšlenkovitě používáme GPS navigaci, která by nám bez znalosti relativity zkrátka nefungovala. :)

No uvidíme, co se z toho vyklube, každopádně jsem napnutý jak Keplerovy kšandy po obědě. A bohužel, i když se teď mraky vědců na to vrhnou doslova střemhlav, tak definitivní potvrzení nebo vyvrácení bude na delší čas (obvykle to tak bývá).

Kepler>>> Budiž zatrachtilému alchymistovi a zavilému lučebníkovi odpuštěno. Význam by to mělo podobný, jako v bublalchymii objev prvku IX.A skupiny, víš? ;)

orwell>>> Máš pravdu s tím sjednocováním, ale ono nám popravdě moc dobře nejde. Už v případě GUT (natož SUSY) každé další (přesnější) experimenty prodlužují dobu poločasu rozpadu protonu a i ta oscilace neutrin spíše poukazuje na neúplnost standardního modelu („něco chybí“). :)

mosoj

Co že se objevilo? Ať čtu jak čtu,tak zatím nic!

cuoly.com

K čemu jsou tyhle objevy dobré, když náš druh nedokáže pochopit ani tu nejzákladnější věc a to, že viry podporují rozmanitost, protože snižují počet přemnožených druhů a dávají tak prostor těm vzácnějším. Čím je totiž organismus běžnější, tím je pravděpodobnější, že se vyvine lokální epidemie viru, která ho napadne a tím věci ponechá v rovnováze.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Ještě chci napsat, jak je pro novináře těžké zpřístupnit vědecké informace veřejnosti, aby byly srozumitelné, když většina novinářů jsou jen pisálkové. Vždyť udělají chybu i ve slově „Experiment“ v první větě. 🙂

Dochy

Těch chyb je tam habakuk…
„…existuje šance jedna ku 40 tisícům, že se jedná o statistickou chybu. Aby mohlo být pozorování prohlášeno objevem, musí být pravděpodobnost varianty, že se jedná jen o náhodu, rovná nejméně jedné ku 3,5 milionu.“

1/40000 není méně než 1/3500000 a tudíž lze pozorování již nyní označit za objev??? 😉

Jinak já se po té technické stránce věci ztrácím už v těch stávajících silách, já uznávám el.mag pole, gravitaci a tím to u mně zatím končí. Ten článek je zkrátka pohádka, kterou převyprávěl někdo kdo nemá na pohádky nadání… 😉

Dordle Luka

Many individuals have expressed interest in this one-of-a-kind game. In poppy playtime, you must explore the Playtime toy factory. It's difficult to determine what happened to the missing employee. There are numerous vengeance toys waiting for you. Do anything you can to evade capture and stay alive.