dzarda

Co je to el. napětí? A co napětí na svorkách spotřebiče? Nemyslím teď „práce vykonaná el. silami …“

Nejlepší odpověď
mosoj

El.napětí je rozdíl el. potenciálů mezi dvěma místy, měří se ve voltech.
Napětí na svorkách je rozdíl el. potenciálů mezi svorkami.

Další odpovědi
Michal Kole

Ještě exitsuje elektromotorické napětí a svorkové napětí.

Rozdíl je v tom, že elektromotorické napětí je na svorkách zdroje (zásuvka), a svorkové na svorkách spotřebiče (např. svorkovnice na motoru)

Tedy svorkové napětí je zmenšeno o úbytek napětí na vedení.

budulínek

Napětí je síla, která se snaží protlačit elektrony skrz vodič od + pólu k – pólu (např. u baterie). Odpor proti pohybu elektronů je elektrický odpor. Vodič může mít malý nebo velký odpor (vodič s velmi vysokým odporem je nazýván izolátor)podle materiálu, ze kterého je vyroben. Když je el. odpor velký, musí být také velké napětí (=síla), aby nějakém elektrony procházely (pohyb elektronů je el. proud). Když je el. odpor malý, stačí pár voltů a poteče velký proud. Pan Ohm přišel na vztah mezi napětím, proudem a odporem – tzv. Ohmův zákon. Vysvětlil jsem to prostě, ale pravdivě.