Jsemtady

Jak reálně funguje elektrický proud?

Má představa je asi taková, že po elektrických drátech se nám ženou různě namačkané(pod napětím) volné elektrony a takto se dostanou až do spotřebičů, kde se přemění např. na teplo, zvuk atp. Mno, ale kde se v té elektrárně berou? Jsou tedy nějaké turbíny, které se točí a změnou mag. pole se tvoří proud. Ale kde se tam berou? Ze vzduchu (Atomů vzduchu)???
Doplňuji:
Takže po drátě se opravdu pohybují volné elektrony? A z čeho se tedy uvolní, např. z různých molekul vzduchu? (Nechybí pak v okolí těch turbín kde se proud vyrábí elektrony? A projeví se to nějak, jako že je tam vítr od těch elektronů ženoucích se z prostředí pod napětím na drát?)

Nejlepší odpověď
mosoj

Zapomínáte že k vedení elektrického proudu je třeba vodič. Vodič elektrického proudu je většinou kov. Kovy jsou prvky , které obsahují ve valenční slupce 1, 2 nebo tři
velmi slabě vázané elektrony. Tyto elektrony se neuspořádaně pohybují mezi ionty kovu.
Připojíme-li k vodiči zdroj elektrické energie neuspořádaný pohyb elektronů se změní v uspořádaný a elektrony se začnou pohybovat od záporného pólu ke kladnému.
Je to díky tomu že se elektrony vzájemně odpuzují tím se vytvoří elektrické napětí.
Je k tomu třeba ale rozdíl potenciálů, který vznikne právě tím připojením zdroje.

Volné elektrony tedy konají dvojí pohyb. Neuspořádaný ( stále trvající) v jakémkoliv kovu a potom usměrněný od mínus pólu k plus pólu, který ovšem trvá jenom potud, pokud je vodič připojen k elektrickému zdroji.

Další odpovědi
PES MATES

Koupíš od třeba Eon za 4.50 proženeš ho solární elektrárnou a prodáš ho Čezu za 7.- a je to

SajmonModer

Elektrický proud je uspořádaný pohyb nositelů elektrického náboje. Stejnojmenná fyzikální veličina, obvykle značená I, vyjadřuje množství náboje prošlého za jednotku času.

Proud v běžných elektrických rozvodech může být stejnosměrný a střídavý. Dohodnutý směr toku stejnosměrného proudu je od kladného pólu zdroje přes spotřebič k zápornému pólu zdroje. Tento dohodnutý směr je opačný ke skutečnému směru toku elektronů v pevných vodičích. Směr toku střídavého proudu se v čase cyklicky mění. V běžných elektrických rozvodech má proud harmonický průběh.

Elektrický proud je veličina, vhodná pro popis zdrojů magnetického pole.

Michal Kole

elektrony uvádí do pohybu elektrické napětí, které vzniká pohybem vodiče v magnetickém poli.
Doplňuji:
ve vodiči např. v mědi, hliníku, oceli, stříbru, jsou elektrony a nic nedělají, až přivedete napětí tak se začnou hýbat.

Thor

Tak elektrony jsou všude pořád, jen se vlivem energie uvolňují a proto jsou volné. A ty elektrony pak letí směrem ke kladnýmu náboji cestou s co nejmenším odporem (vodič)