Avatar uživatele
Bronzový

Jak reálně funguje elektrický proud?

Má představa je asi taková, že po elektrických drátech se nám ženou různě namačkané(pod napětím) volné elektrony a takto se dostanou až do spotřebičů, kde se přemění např. na teplo, zvuk atp. Mno, ale kde se v té elektrárně berou? Jsou tedy nějaké turbíny, které se točí a změnou mag. pole se tvoří proud. Ale kde se tam berou? Ze vzduchu (Atomů vzduchu)???
Doplňuji:
Takže po drátě se opravdu pohybují volné elektrony? A z čeho se tedy uvolní, např. z různých molekul vzduchu? (Nechybí pak v okolí těch turbín kde se proud vyrábí elektrony? A projeví se to nějak, jako že je tam vítr od těch elektronů ženoucích se z prostředí pod napětím na drát?)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zapomínáte že k vedení elektrického proudu je třeba vodič. Vodič elektrického proudu je většinou kov. Kovy jsou prvky , které obsahují ve valenční slupce 1, 2 nebo tři
velmi slabě vázané elektrony. Tyto elektrony se neuspořádaně pohybují mezi ionty kovu.
Připojíme-li k vodiči zdroj elektrické energie neuspořádaný pohyb elektronů se změní v uspořádaný a elektrony se začnou pohybovat od záporného pólu ke kladnému.
Je to díky tomu že se elektrony vzájemně odpuzují tím se vytvoří elektrické napětí.
Je k tomu třeba ale rozdíl potenciálů, který vznikne právě tím připojením zdroje.

Volné elektrony tedy konají dvojí pohyb. Neuspořádaný ( stále trvající) v jakémkoliv kovu a potom usměrněný od mínus pólu k plus pólu, který ovšem trvá jenom potud, pokud je vodič připojen k elektrickému zdroji.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Registrovaný

Koupíš od třeba Eon za 4.50 proženeš ho solární elektrárnou a prodáš ho Čezu za 7.- a je to


Avatar uživatele
Bronzový

Elektrický proud je uspořádaný pohyb nositelů elektrického náboje. Stejnojmenná fyzikální veličina, obvykle značená I, vyjadřuje množství náboje prošlého za jednotku času.

Proud v běžných elektrických rozvodech může být stejnosměrný a střídavý. Dohodnutý směr toku stejnosměrného proudu je od kladného pólu zdroje přes spotřebič k zápornému pólu zdroje. Tento dohodnutý směr je opačný ke skutečnému směru toku elektronů v pevných vodičích. Směr toku střídavého proudu se v čase cyklicky mění. V běžných elektrických rozvodech má proud harmonický průběh.

Elektrický proud je veličina, vhodná pro popis zdrojů magnetického pole.


Avatar uživatele
Zlatý

elektrony uvádí do pohybu elektrické napětí, které vzniká pohybem vodiče v magnetickém poli.
Doplňuji:
ve vodiči např. v mědi, hliníku, oceli, stříbru, jsou elektrony a nic nedělají, až přivedete napětí tak se začnou hýbat.


Avatar uživatele
Registrovaný

Tak elektrony jsou všude pořád, jen se vlivem energie uvolňují a proto jsou volné. A ty elektrony pak letí směrem ke kladnýmu náboji cestou s co nejmenším odporem (vodič)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1384
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 939
Zlatý led 719
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.