JakToFunguje

Jak fungují bezhotovostní převody v bankách?

Banky fungují jen od pondělí do pátku a to ještě do určité hodiny, to se týká i převodu peněz z účtu na účet. To každou platbu kontrolují/pot­vrzují obyčejní lidi, pracovníci banky, když to tak trvá nebo jak to funguje? Proč nemají nějaké automatické potvrzení a nefungují i o víkendu? Spousta věcí funguje automatizovaně, samosprávně díky technologiím a vychytávkám.
Pokud je to v rámci stejné banky, tak jsou často platby hned (ale o víkendu taky ne). A pochopitelně, když jde o dvě různé banky, tak se to musí odeslat, autorizovat, potvrdit a příjmout, ale i tak nechápu proč to tak dlouho trvá a proč to nefunguje (v dnenší době) i přes víkendy. Přece, že se jedná o víc bank (jiné firmy), tak to by nemělo ničemu bránit. I tak by to mohlo fungovat automaticky.

Nejlepší odpověď
xiperio

Obyčejná platba jde do druhého pracovního dne. Okamžitá platba jde hned a je tam připsána za 3 vteřiny. A funguje to 24/7. Tzn nonstop. Někde je zpoplatněná a někde je zdarma. Platí to pro všechny banky v Česku.

Další odpovědi
Pepa25

Tuzemské platby v ČR jsou zpracovávány buď průběžně (platby v rámci jedná banky a okamžité platby mezi bankami, které se systému účastní) nebo v dávkách (ostatní platby mezi bankami). Systému okamžitých plateb se účastní 12 bank: https://www.cnb­.cz/export/si­tes/cnb/cs/pla­tebni-styk/.galleri­es/certis/dow­nload/seznam_o­kamzite_platby­.pdf Obyčejné mezibankovní převody jdou přes ČNB v dávkách, takže konkrétní připsání záleží na konkrétním režimu obou zúčastněných bank. Nejzašší termíny jsou dány zákonem o platebním styku.

Takže když to shrnu: část plateb funguje online, i přes víkendy, část ne.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

JakToFunguje

Má to jenom pár bank a ještě míň jich to má zdarma, snad jen 3 (poplatek je sice jen pár Kč, ale to je jedno). Asi to mají všechny ty důležité, větší banky, ale celkově to nemá ani polovina bank, možná ani čtvrtina. A ještě to má fin. limit (což je podnikům k ničemu a když je to nad limit, který není moc velký, posílá se to jako běžná dlouhozpracující platba). Proč ale něco takového není zavedeno všeobecně pro všechny platby, zdarma a okamžité zpracování nostop. Vždyť to přece není těžké zautomatizovat.

UPhelp

Tím chci jako říct, že ty obyčejné platby zpracovávají fakt jen obyčejní lidi nebo jinak nechápu, proč se to tak vleče a proč je nutné to dělat. Kontrolovat (a nespočet dalších funkcí) může probíhat automaticky i bez připlacnení nebo použití „speciální“ platby.

xiperio

Okamžité platby mají v rámci ČR všechny tuzemské banky. Některé zdarma některé za poplatek. Záleží jakou vedou konkurenční politiku. A omezení je tam z bezpečnostních důvodů. V případě hackera neodejdou všechny peníze z účtu. To omezení je tam cca 300 tisíc. Kdo posílá větší platbu tak to pošle na víckrát.

UPhelp

Neřekl bych (možno vyhledat). Službu okamžitá platba nabízí 11 bank a navíc k tomu některé z nich to umožňují třeba jen přes aplikaci (vím o Equa) a v Česku je mnohonásobně víc bank. Jestli myslíš tuzemská jako naše, tak ani to není pravda a některé z těch, co to nabízejí ani nejsou české/nemají českého majitele.

https://www.ban­ky.cz/banky/ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_ban­k_p%C5%AFsob%C3%AD­c%C3%ADch_v_%C4%8Ces­ku
https://www.du­ofinance.cz/o­kamzite-platby https://www.me­sec.cz/clanky/o­kamzite-platby-ktere-banky-je-poskytuji-a-jake-jsou-limity/

UPhelp

*12 bank a z toho 3 nebo 4 nejsou české. A tuzemských (českých) bank, které to nemají je dost.

xiperio

Pro Pepu25 : Dovolím si to poopravit.Ten odkaz, který jste použil je rok starý. Dnes už myslím všechny banky, mají k dispozici okamžitou platbu. Stačí se tam zeptat. A některé mají prioritní. Akorát jsem nepochopil, co myslíte tím ty české. Ono se dá těžko určit kdo je majitel. Protože jsou to akciové společnosti. Mají v Česku pobočky. Taková Airbank vlastnil majoritu PPF Kelnera, ale minoritu mohou mít cizinci. Rád bych pro zajímavost věděl, u které banky se nedají převést peníze okamžitě.