Danča84

Čím se dá odstranit zatuchlý zápach z prádla (barevné bavlněné povlečení)? Děkuji

Pračka mi doprala když jsem nebyla doma a mokré prádlo tam pak leželo kolik hodin. Zkoušela jsem ho vyprat znovu, ale nepomohlo to.
Doplňuji:
Michaeli děkuji za vyčerpávající odpověď. Tím octem mám jen vyčistit pračku, nebo jím mám vyprat i to prádlo? Chápu to jako prádlo, ale nerada bych to pokazila. A nevyblednou barvy jako třeba savem? (když tak dále budu pokračovat v diskuzi)

Nejlepší odpověď
michael69

Musíte udělat to,čemu se v profiprádelenství říká „deinkrustace“. To znamená,že prádlo musí projít kyselou prací lázní (normální praní je alkalická lázeň)Zapněte práču znovu rovnou na hl. praní a místo prášku do praní nalejte klidně půl flašky octa.Když nalijete celou vůbec nic se nestane.Pračku nechte normálně doběhnout do konce.Pak to zapněte znovu a normálně prádlo vyperte práškem.Problém je totiž v tom,že zůstávají v osnově tkaniny rezidua (usazeniny) z pracích prášků a vytvoří po čase takovou mikroskopickou krustu na vláknech (odtud „deinkrustace= odstranění krusty)Tyto usazeniny nelze vyprat práškem.Jedinou možností to je udělat speciálními deikrustačními máchacími prostředky.Ty se ale pro domácí pradlenky neprodávají. Není to žádný zázrak.Bývá to směs organických kyselin a nějakých aktivátorů.Ocet ve vašem případě udělá stejnou službu a je za pá korun. Pokud máte inkrustace na prádle,špatně se Vám odepírají skvrny(protože ty fleky jsou právě na těch neodepíratelných "krustách“), prádlo zapáchá,je hrubé na omak,většinou vytváří alergické reakce na kůži,protože má vysoké výstupní pH,atd. Kyselá prací lázeň tyto krusty nabourá a normální prací lázeň už je schopná ty pak pojmout.Abych to zjednodušil,funguje to stejně jako když chcete vyčistit varnou konvici tím,že do vody ,kterou v ní vaříte, dáte trochu octa.Pokud si topnou spirálu představíte jako vlákno tkaniny a usazený vodní kámen jako inkrustaci,tak to je podobný mechanizmus.Je vhodné tuto deikrustaci občas udělat,protože si tím nejen čistíte prádlo,ale zároveň i práču od vodního kamene (nezapomeňte pak vyčistit dole sítko ).Deikrustace lze i několikrát opakovat hned po sobě.Může se dělat za studena (na 30°C) nebo i na vyvářku u bílého či stálobarevného.Dělá se před vlastním praním.Připomí­nám,že do kyselé prací lázně nesmí přijít prášek!! To by celá věc byla k ničemu.Pokud máte možnost,zapněte si na deikrustaci prádla nějaký kratší program.Pokud dáte tkaninu proti světlu a vidíte v mřížce osnovy zalepená neprůhledná místa,tak je nejvyšší čas deinkrustaci provést.Ještě dodám jednu věc,která není v domácím praní vůbec známá.Pokud máte při hl. praní zapěněný buben,tak Vám to nepere a prací lázeň je předávkovaná.Prací lázeň nesmí pěnit a nebo jen minimálně.Perte pokud to lze alesoň na 60°.Nevěřte reklamám na nízké teploty při praní (špatně pak fungují třeba bělidla,atd).Raději vyšší teplty,pokud to lze (termodezinfekce začíná na nějakých 70°C)
Doplňuji:
Pro tazatelku: Můžete klidně dávat ocet i bez prádla,ale je to škoda,protože je to za jedny peníze (voda,elektri­ka)Když budete čistit pračku,tak si nacpěte i buben prádlem a máte to při jednom.Ocet Vám nic s prádlem ani s pračkou neudělá.Neničí tkaniny ani neodbarvuje a to ani při vysokých teplotách.Klidně si ohřejte v octu bílé prádlo či stálobarevné na 90.Je naprosto neškodný.Barvy se spíše naopak zjasní pokud má prádlo příliš inkrustací.Také prádlo změkne a lépe se odepírá nečistota.U profi prostředků je někdy problém u umělých tkanin,které dokáže např.kyselina mravenčí poškodit,ale v případě octa to vůbec nehrozí.Zkoušeli jsme i vyšší dávky kyseliny octové než má ocet a bez problému.Jinak zmiňované savo naopak ničí tkaniny spolehlivě.To nepoužívejte a nebo jenom opravdu vyjímečně.Jinak praní prádla je docela alchymie a není to vůbec žádná sranda.Nečekejte,že za jednu provedenou deinkrustaci budete mít např. froťáky jako peříčko.Mám za sebou 6 let praxe v profiprádelenství přímo u praní a můžu Vám říci,že vyprat prádlo je věda.Dají se použít i jiné prostředky,které pradlenky doma nepoužívají(peroxid vodíku,kys.šťa­velová,perkar­bonát sodný,atd.)Pokud byste měla nějaký dotaz rád zodpovím,pokud to bude v mých silách a vědomostech. :)

Další odpovědi
Drap

Vyprat ještě třeba několkrát, a pořád hop větrat. Jak to leží déle mokré, začínají se tvořit plísně a z toho ten zápach zatuchliny. Drží se to obvykle dost dlouho. Při praní použít nějaký voňavý prostředek. Hodně tomu pomůže, pokud je prádlo vypráno a vystaveno přímému slunci

beer

Myslím si, že když to pověsíš usušit na sluníčko, zápach se ztratí..
Nebo to zkus usušit jen tak a pořádně přežehlit (dosucha).

tom004

Michael69,odpověsěl přesně.Jenom doplním,octem vyčisti pračku bez prádla,a klidně 2×.Potom prádlo opakovaně vyper.