nasredin

praní

dá se prát v saponátu (sapon připadně jar)nezničí prádlo připadně neurychlí jeho rozpad
Doplňuji:
peru několik let v jaru montérky, neutralizuji octem (nevšiml jsem si, že by zhrublo)
Mam však strach ho použít na " normální " oblečení

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Rozpad prádla neurychlí, nicméně úplně ideální není, má v sobě odmašťovací složky, které prádlu škodí po dlouhodobějším užívání prádlo zhrubne, není tak měkké a jemné.

Doporučuji přečíst článek o škodlivosti vůči člověku: viz odkaz.
jakékoliv odmašťovací prostředky mají na organismus ne právě příznivý vliv – vždyť tuky jsou velmi podstatnou součástí našeho těla, plní ochrannou funkci, fungují jako základní složky buněčných membrán, nosiče různých látek atd., největší uplatnění mají v nervové tkáni, kde tvoří mimo jiné součást obalu nervových vláken. Pak záleží na tom, jak a v jakém množství i v jaké „kvalitě“ se tenzidy nebo obecně odmašťovadla dostanou do organismu, který cílový orgán je napaden. Nelze obecně tvrdit, že jar je karcinogen, ale může dojít při dlouhodobé expozici nebo při velmi vysokých dávkách k některým poruchám, které se ovšem budou pravděpodobně obtížně diagnostikovat v souvislosti s jare. Něco jiného jsou průmyslová odmašťovadla, kde u některých je riziko velmi velké. Obecně, kdybych to měla shrnout: akutní riziko ze špatně oplachovaného nádobí pravděpodobně nehrozí, z dlouhodobého hlediska by se tato expozice mohla kumulovat a kombinovat s dalšími a následně se projevit na zdraví. Pochopitelně děti jsou mnohem citlivější k většině negativních faktorů v prostředí. Je obtížné odpovědět přesněji, protože není známa dávka a většinou ani přesné složení přípravku.

Zdroj: http://sz.ordi­nace.cz/lekce_o­tazky2.php?id=177&­lekce=8

Další odpovědi
Fridolinek

Jar je vhodný prostředkem pro odstranění mastnosty na oblečení. Pokud se oblečení umastí nebo ušpiní nakapu na něj trochu jaru a potom ho vyperu. Mastné skvrny vždycky zmizely. Ale pro dlohodobější praní bych to nedoporučila…

Drtilek

myslím že umývat ve vodě bez jaru by bylo stejné jak s jarem