Avatar uživatele
Registrovaný

Zaskočím-li za jiného pracovníka v jiném městě, mám nárok na proplácení cestovních náhrad? Jde o služební cestu?

Jedná se o pracovní cestu? Mám v pracovní smlouvě sjednané místo práce. Zaměstnavatel za mnou přijde, že mu onemocněl pracovník a zda za něj vezmu 12-ti hodinové šichty (den i noc) na celý měsíc. Záskok byl v jiném městě. Mám nárok na proplácení cestovních náhrad? Nebo se jedná o něco jiného než o pracovní cestu? Pokud ano, jak se mám o ně přihlásit? Děkuji.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Každý výkon práce mimo místo výkonu práce uvedené ve smlouvě je, podle mě, pracovní cestou.

Zákon č. 262/2006 Sb. Zákon zákoník práce

ČÁST DRUHÁ
PRACOVNÍ POMĚR

HLAVA III
ZMĚNY PRACOVNÍHO POMĚRU

§ 40

Převedení na jinou práci, pracovní cesta a přeložení

§ 42
Pracovní cesta

(1) Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.

Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/c s/2006-262?text=z%C3%A1kon%C3% ADk+pr%C3%A1ce#p42

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

... ano, máš nárok na proplacení cesťáku, cestovních náhrad, či jak se tomu říká, v případě, že pracoviště se nachází jinde než máš sjednáno v pracovní smlouvě >>> polopaticky: máš-li napsáno, že budeš dělat na středisku to a to, a půjdeš na jiné, pak ano, máš-li napsáno v závodě, pracovištích podniku, pak ne >>> z vlastní zkušenosti ...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

RomanSp

Tedy pokud ano, je nějaká lhůta pro podání vyúčtování? Není to třeba po 3 měsících promlčené?

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Nárok na náhrady je opět ze zákona, měly by být uvedeny v příkazu k pracovní cestě.

Avatar uživatele
Registrovaný

RomanSp

Ale já žádný příkaz k pracovní cestě nedostal. Vedoucí přišel a řekl, že má problém, jestli bych nevzal směny za nemocného kolegu.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

To je úplně fuk. Zákon snad hovoří jasně: " Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. " ne?

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Po skončení pracovní cesty MUSÍ být provedeno vyúčtování náhrad.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

O náhradách je tam toho celkem dost. Napíšu to jednoduše: Já cestuji pracovně hodně, máme zajetej systém, takže nevím všechno z hlavy. Doporučuju si to alespoň rámcově nastudovat, jde o Tvoje peníze, který na ulici nenajdeš. Není to nějaká darda, ale za cca 190,- za den je za měsíc už celkem znát.

Avatar uživatele
Registrovaný

RomanSp

Děkuji za info. Mohu se jen zeptat, jak často píšete cestovní náhrady, případně zda je nutné dodržet 10 dnů pro podání vyúčtování? Nebo to je možno podat třeba 1x za celý měsíc? Děkuji.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Zhruba týden co týden. Snažím se to udělat hned následující pracovní den po návratu. Někdy jsem ale nestíhal ani oněch deset dní, ale tak nějak jsme vůči sobě byli tolerantní. Dnes na to máme přes net přístupnou aplikaci, takže to jde udělat hodně rychle, třeba i z mobilu. V zásadě by se to mělo dělat co nejdříve, nejdéle do deseti dní. Každá cesta samostatně. Pozor, ještě existují nějak odlišné podmínky pro cesty trvající déle než... My jsme si zvykli nedělat cesty delší, než deset dní, jen ve zcela vyjímečných případech, pokud letímě Rusko, nebo Ukrajinu i déle, ale to je hodně vyjímečné, jednou.. dvakrát za pár let...

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2694
Zlatý ivzez 1616
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 732
Zlatý led 676
Zlatý gecco 534
Zlatý Kepler 530
Zlatý JájsemRaibek 527
Zlatý marci1 524
Zlatý annas 486

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.