bolak

Musí zaměstnavatel přispívat zaměstnancům na oběd?

Odpovědi
marci1

Nemusí, ale může.

lukas.zmizik

pokud ho vyšle na pracovní cestu, je mu povinen platit stravné nebo zajistit stravu…konkrétně až tři jídla denně podle toho, kolik hodin během dne je mimo pracoviště…

třeba já sem si docela pohoršil. když sem dělal na kamioně, počítal sem si ve většině zemí eu stravné 45 euro na den (a byl na cestě třeba dva týdny), …a celkově sem si vařil čínské nudle nebo trenčianský párek s fazulu… od té doby co sem na buse, jedu na zájezd např. do francie, tam mě na hotelu dají k snídani croissant s nutelou, podobnou srandu zažiju ještě u oběda a večeře, šéf to bere jako že sem měl zajištěnou stravu a proto mě může zkrátit částku, kterou mě vyplatí a já utřu nos s ani né deseti eury za den… podfuk jako prase…

ivzez

Zaměstnavatel je povinen zaměstnancům poskytnout nejdéle po 6 hodinách nepřetrižité práce přestávku na oddech a jídlo nebo jim alespoň umožnit se najíst (v případě, že zaměstnanci z provozních důvodů nemohou opustit pracoviště ani na oběd).

Zaměstnavatel není povinen zaměstnancům zajistit jídlo
ani jim na jídlo přispívat.

Mnozí zaměstnavatelé ale zaměstnancům na jídlo přispívají,
protože jde při splnění určitých podmínek o daňově uznatelný náklad.

Často na obědy přispívají zaměstnavatelé, u nichž púsobí odborová organizace
a zaměstnavatelé v oboru poskytování ubytovacích a stravovacích služeb. Ale i řada dalších.

K odpovědi ohledně cestovních náhrad (stravného):

Zaměstnavatel je povinen stravné krátit o poskytnutá jídla i v případě,
že je snídaně či večeře zahrnuta do ceny za ubytování.

Přestože to zaměstnancům často není milé, nelze mluvit o „podfuku“,
protože zaměstnavatel postupuje v souladu se zákonem.

Cestovní náhrady od 1. ledna 2014:
http://www.mpsv­.cz/cs/16965

Lukáši,
mohlo by Vás zajímat, že Vám zaměstnavatel může
při zahraničních cestách vedle stravného poskytnout
kapesné v cizí měně do výše 40 % nekráceného stravného
i v případě, že se stravné krátí o poskynutá jídla.

Pokuste se s ním o tom dohodnout (podle mých
zkušeností se zaměstnavatelé tomu, co mohou
odečíst od základu daně příliš nebrání).