Kaťuš

Pokud zaměstnavatel platí zaměstnanci soukromé hovory, jsou daňově uznatelné?

Doplňuji:
Ale když mají ve smlouvě, že zaměstnavatel přispívá zaměstnanci určitou částkou, tak se to zjistit dá, ne?

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Teoreticky ne, ale těžko to asi někdo bude zjišťovat!
Doplňuji:
Upřímně řečeno, pokud má nějaký podnikatel něco takového v pracovních smlouvách, celkem k tomu nemám slov. Většinou se podobné dohody dějí neformálně. Pokud podobnou blbost někdo strčí do oficiální pracovní smlouvy, pak je povinen soukromé a pracovní telefony rozlišovat. Navíc z nich nemůže uplatnit DPH, nemůže je dát do nákladů a k tomu se navíc jedná o nepeněžní příspěvek ke mzdě a tudíž by se z částky mělo odvést zdravotní a sociální pojištění a též daň z příjmu.

Další odpovědi
ReHu

Jak se zjistí, že někdo hovoří soukromě či pracovně?
Když budu kamáradce dělat účetnictví, a po zjištění, na kolik je ta faktura se domluvíme na zítra na kafe, je to soukromý hovor nebo pracovní?

standa

Samozřejmě, že takovýto výdaj zaměstnavatele je daňově neuznatelný o tom není sporu + další negativa, které popisuje Jambalaya.

Nějak, ale postrádám smysl takovéhoto závazku. Proč by zaměstnavatel měl zaměstnanci proplácet jeho SOUKROMÉ hovory?

Ledaže by to bylo troško jinak, a to že zaměstnanec svůj soukromý telefon používá i pro pracovní účely a zaměstnavatel tak svým příspěvkem hodlá kompenzovat tyto služební telefonáty ze soukromého telefonu.

Pokud je to takto, tak nejlepší varianta je, poskytnout zaměstnanci firemní SIMku, kde by veškeré telefonní hovory (služební, ale i soukromé) šly na vrub firmy. Pak už by bylo na zaměstnavateli a zaměstnanci, aby se nějakým ouboustranně velkorysým způsobem dohodli na podílu soukromých a služebních telefonátů…, tento podíl by pak měl sloužit ke spravedlivému odhadu paušální částky, která bude představovat hodnotu soukromých telefonátů, která vlastně zaměstnavatel ´věnoval´ zaměstnanci a o tuto hodnotu by pak mohl snížit nějakou pohyblivou složku mzdy. Je to možná pracné, ale umím si to představit.

Rozhodně však tato záležitost nemůže být předmětem ´dohody´ uvedené do pracovní smlouvy.

Jambalaya

Udělat byste to měla takto:

  1. rozdělit hovory na soukromé a pracovní
  2. zaúčtovat všechny firemní hovory na nákladový účet a účet DPH
  3. zaúčtovat všechny soukromé hovory včetně DPH na pohledávku za zaměstnancem
  4. 300 Kč včetně DPH zaúčtovat na ostatní sociální náklady
  5. zbylou částku ponechat na pohledávkách předepsat k úhradě zaměstnanci
  6. částku 300 Kč včetně DPH zdanit jako nepeněžní příjem zaměstnace a odvést z něj daň, SP a ZP
  7. zbylou částku soukromých hovorů vč. DPH strhnout z výplaty, případně jí může zaměstnanec uhradit do pokladny
  8. Vysvětlete majitelům firmy, co je to za pakárnu, takovéto věci vůbec do pracovní smlouvy nepatří!!!

Kaťuš

Ale zaměstnavatel uvádí, že zaměstnanci přispívá na soukromé hovory částkou 300 Kč a je to uvedeno v jeho pracovní smlouvě. Takže podle toho se to poznat dá.
Potřebuji vědět, jak se to má dělat, ne jak se to dělá v praxi. Děkuji.