čížek

V jaké měně se vyplácejí cestovní náhrady při zahraniční služební cestě?

Při zahraniční služební cestě se náhrady počítají v eurech, tak říká naše právo. Účetní však přítelkyni náhrady přepočetla na koruny, protože organizace prý nemá devizový účet. Je to správný postup nebo má přítelkyně nárok na eura? A jak by v tom případě měla účetní postupovat?

Nejlepší odpověď
Stingo

Zaměstnanec má nárok na diety v měně, která je platná v dané zemi, kam byl vyslán na pracovní cestu. Účetní by měla směnit v bance eura, zaúčtovat je pod daným kurzem v korunách do pokladny a pak z pokladny vydat přítelkyni. Pokud teda na tom přítelkyně trvá. Když se účetní se zaměstnancem domluví, může mu diety přepočítat na koruny.