Avatar uživatele
Stříbrný

Byli jste už na světě v 68. ? Co si z toho pamatujete a jak to bylo u vás?

Doplňuji:
Počítám, že toto téma se probralo již z mnoha stran a ještě se z mnoha probírat bude. Na rúzných fórech a nejenom každý rok 21. srpna. Probírá se probírá a ještě pořád nevíme vše...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Opět téma,které se tady mnohokrát omílalo...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Všechna použitelná výročí a jubilea tu již vyčerpala jiná uživatelka, takže vše další už je jen pouhými replikami:

http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
Doplňuji:
Doplnění viz v diskuzi.
Jinak v r. 69, při protestech prvního výročí, jsem na pražském Václaváku slízl zásah vodním dělem a skončil s mnoha dalšími v dvojpasáži tehdejšího kina Letka a Jalta. Zadem jsme pak utíkali do Opletalky.

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ neblahe-vyroci-vzpominate-na-2 1-8-1968-co-se-vam-vybavi


Avatar uživatele
Stříbrný

Já byla malé dítě, ničemu jsem nerozuměla a jako každé prázdniny jsem trávila na vesnici u babičky v Jižních Čechách, když přijeli nečekaně rodiče z Prahy a rozhodli a zařídili, že jsem od září začala chodit do místní základní školy, abych nemusela do školy v Praze, že je to prý nebezpečné, lidi tam musí chodit pomalu, protože jak zrychlí krok nebo utíkají, tak po nich okupanti střílí. Za 2 měsíce se situace trochu "uklidnila", tak jsem se vrátila do školy do Prahy a viděla rozstřílené Muzeum a rozstřílený Český rozhlas....


Avatar uživatele
Stříbrný

Ano.Bydleli jsme na vesnici,rodiče pracovali v zemědělství,v době žní odcházeli kolem čtvrté hodiny ranní do práce (tenkrát se nezamykalo).Nás jako děti kolem sedmé hodiny probudili polští vojáci s prosbou o trochu vody (sami byli překvapeni,že jsou v ČSSR,ale sloužili a rozkaz je rozkaz...).


Avatar uživatele
Zlatý

Ano,bylo mi deset let,moje maminka byla zrovna na služební cestě v Praze a všichni měli strach,že bude válka!


Avatar uživatele
Zlatý

To jsem byl ještě na houbách.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

se ségrou jsem byla na prázdninách u babičky ve Svatobořicích u Kyjova a na silnici jely tanky, byly nám 3 roky babička a i ostatní starší lidé brečeli a mysleli si, že bude válka a zaháněli nás děti domů, nám se nechtělo byly jsme zvědavý co se děje a proč všichni brečej
vidím to jak dnes..

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Díky Briketko. Být to v odpovědi, máš ode mne palec :)

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Dr.Axl: Prošla jsem všechny odkazy, cos uvedl a nikde jsem nenašla otázku, která by se týkala osobních vzpomínek na 68. rok a konkrétních událostí. Takže se zdá, že to vyčerpáno nebylo vůbec. Ne každá otázka, kde se objeví číslo 68 se týká stejné věci.

Avatar uživatele

anonym

To já jich našel hned 7, ale píšeš-li nějakou práci, raději ti pošlu obsáhlé osobní zážitky do profilu. Mám i autentické materiály, byl jem tehdy jako záklaďák před koncem vojny (coby podporučík) a byli jsme několikrát v přímém kontaktu s vojsky, kdy šlo i vo hubu.
Snažili jsme se ruským vojákům vysvětlit hluboký omyl a jejich politické zneužití, ale byli zblblí svými politruky a furt operovali falšovanými fotkami o nastaržených zbraních a kontrarevoluci. Někteří dokonce mysleli, že jsou v Berlíně, než se rozkoukali.
Prý měli ostrý poplach, nástup do transportních letadel a nikdo jim neřekl kam se letí. Podle atmosféry si dokonce mysleli, že je válka.
Naše holky jim skákaly na tanky a plynulou ruštinou šířili osvětu, jenže většinou to byly primitivové ze vzdálených a zaostalých asijských republik. V několika případech došlo i k ozbrojenému odporu naší armády, ale o tom se nikde nesmělo psát.
Jak říkám, celé romány, kdo nezažil, neuvěří.

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Dík za odpověď. To je to, co mne doopravdy zajímá, ne ty odkazy, cos mi tam dal minule. Díky i za to doplnění v odpovědi. Tímto směrem jsem se ptala. (Jestli jsi našel 7 odkazů s dojmy, budu ráda, když mi je uvedeš. Protože já se předtím probírala několika otázkami, co mi to vyhledalo, ale o tomhle nebyly. Tak předem dík.

Avatar uživatele

anonym

Toto není diskusní chat a se sběrem vzpomínek je třeba se obrátit jinam. Sama jsem svoje zážitky sepsala tam, kde je na to určený prostor, kde je patřičná odezva a čtenáři, které o to stojí. Také si myslím, že by se nemělo zapomínat, ale Odpovědi k tomu nejsou určené zvlášť, když se otázky na toto téma každý rok opakují. Poukazuji na opakovanou otázku již po několikáté. Jedná se o stále stejné porušování a ignoranci pravidel. Pokud manon máš v plánu na listopad položit otázku na Listopad 1989, prohlídni si nejdříve archiv odpovědí.

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Listopad 1989 mám celkem v paměti, nepočítám, že by mne nějak vyhecoval. Ale vyloučit to nejde. Otázky člověka napadají každou chvíli. A Odpovědi.cz myslím rády odpovídají. Nebo jsou tady pro honění něčího ega?

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

quentos: a našels něco?

Avatar uživatele
Zlatý

quentos

jo, byly z nich výborný řízky ;{)>

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

to věřím, Lenin street ´68...vynikající ročník

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

quentos: Tak si piš a pamatuj a předej příštím generacím... :) Že tři dny a tři noci táhly kolony vojenských vozidel a děti čuměly na tu "parádu" a zradu netušily a lidi vzrostlí psali po zdích a loukách Idítě damój!!! a to nejspíš vojáčci ani nevěděli, netušili, že už nejsou "doma"... a pak nějaký vyděšný blbec vystřelil

Avatar uživatele
Zlatý

quentos

jj, mamka mi vyprávěla :{(>

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Za svůj život jsem "sesbírala" (slyšela) hodně osobních postřehů a poznatků lidí z toho období. Vypovídají víc, než oficiální verze socialistické i oficiální verze novodobé. ... a dnes je zase 21. srpna... a škoda každé vzpomínky, která upadne v zapomnění.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3815
Zlatý Drap 2281
Zlatý led 1646
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 866
Zlatý mosoj 845
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.