maschin

Znáte nějaký muslimský stát, kde je svoboda a demokracie?

Znáte nějakou zemi, kde je islám většinovým náboženstvím, a není tam diktatura/totalita, ať náboženská nebo sekulární? Já takovou zemi neznám.

Nejlepší odpověď
annas

Z dvaceti dvou muslimských zemí není ani jedna demokratická; Turecko cestu k demokracii a svobodě opouští. Islám a demokracie nefunguje, soudí politologové. Co napsal expert, hlavně na adresu Arabů?

Vývoj na Blízkém a Středním východě leckoho nepříjemně překvapil. Mnoho lidí totiž očekávalo, že po pádu diktátorského režimu Saddáma Husajna, částečné porážce Talibánu a zejména po událostech Arabského jara nastoupí tyto země cestu k demokracii. Opak se však stal pravdou a tyto země jsou ještě méně svobodné a demokratické než byly dříve. " atd.

https://www.kraj­skelisty.cz/stre­docesky-kraj/14133-z-dvaceti-dvou-muslimskych-zemi-neni-ani-jedna-demokraticka-turecko-cestu-k-demokracii-a-svobode-opousti-islam-a-demokracie-nefunguje-soudi-politologove-co-napsal-expert-hlavne-na-adresu-arabu.htm

Ze všech zemí světa je možno 63 % označit za demokratické. Ze dvaceti dvou členů Arabské ligy však není demokratický ani jeden, i když Jordánsko a Maroko jsou v určitém smyslu liberálně autoritářskými státy. Další velká muslimská země, Turecko, svoji cestu k demokracii a svobodě zřejmě opouští.

Znovu se tak objevuje otázka, zda je možná koexistence islámu, demokracie a respektu k lidským právům. Mnoho politologů toto soužití označuje za nemožné. I laici vyjadřují názory, že islámským zemím může vládnout pouze diktátor, jinak se propadnou do chaosu"

https://hlida­cipes.org/islam-a-demokracie/

Další odpovědi
led

Pokiaľ v ktoromkoľvek štáte bude platiť:
Žena môže len to, čo jej muž dovolí,
žena musí poslúchať a byť mužovi vždy po vôli.
Žena sa nesmie mužovi pozerať do očí.
Žena musí byť ticho a prehovoriť, len, keď jej to muž dovolí.
Žena musí byť vždy pripravená mužovi poslúžiť.
Žena nepozná iného muža, len svojho pána.
Žena slúži pre ukojenie muža.
Žena nie je človek, je to majetok svojho muža
V tomštáte nebude demokracia.

Drap

Ani já ne. A znáš nějakou demokratickou zemi, která je opravdu demokratická ve všech směrech?

xxx3

Tady by bylo dobré položit komplementární otázku: Znáte nějaký převážně muslimský stát, který nebyl ještě ve 20. století kolonií? Jasně, třeba to Turecko, které se evropské civilizaci blíží (teď možná spíš vzdaluje) víc než třeba Irák. Ono totiž i jiné bývalé kolonie (nemuslimské) mají s „demokracií“ různé problémy. Pak je samozřejmě velká otázka, jak lze definovat „svobodu a demokracii“. V mezinárodním srovnání, co se týče svobody jasně kralují západní země, dál pak ale pořadí není striktně rozdělené podle náboženství. Třeba takový Tunis vychází jako mnohem svobodnější země než řada států jižní ameriky a s velkým náskokem před Čínou nebo Ruskem.
https://freedom­house.org/repor­t/freedom-world-2018-table-country-scores

Klaproth

Německo.

dr.luha

Mraky nevzdělaných lidí, mimo jiné i díky primitivnímu náboženství, asi demokratickou cestou nikdo neukecá ke kulturnímu a kultivovanému chování.

ivzez

Dr.Luha → kvůli (nikoliv díky) náboženství…

led

Myslím, že dr.luha to napísal presne.
mimo jiné i díky = kromě jiného i díky
nejde len o primitívne náboženstvo ale aj ďalšie aspekty.

Dochy

led: trochu zavádějící. Narážíme zde víceméně na filozofii… zda uznat že je žena člověk (nebo přesněji „občan“) 😉
Už v antice existovaly kultury s prvky demokracie. I když právo volby měli v některých případech jen muži s právem nosit zbraň („plnohodnotní občané“), nikoli např. otroci a ženy (v závislosti na kultuře existovali i další kasty „někde mezi, ale to tu nehodlám řešit).
Švýcarsko je "demokratické“ už docela dlouho. Přesto v některých kantonech volební právo ženám demokraticky odhlasovali až někdy v osmdesátých letech. (poslední kanton snad 1990)

led

Ale pokiaľ nie je skutočná rovnosť medzi pohlaviami, nemôžme hovoriť o skutočnej demokracii.

Dochy

Tady nám pořád chybí jasné určení toho, zda je žena plnohodnotná bytost (občan) či ne. 😉 – neber prosím osobně… čistě filozoficky 😉

A ono je otázka co přesně je „skutečná demokracie“. Samozřejmě si sama můžeš nadefinovat, že skutečná demokracie je právě to co si pod pojmem demokracie představuješ Ty, ale to nevypadá zrovna jako demokratický postup 😉

led

Chápem, že Pánboh stvoril najprv Adama.
Ale potom si uvedomil, že bez Ženy by jeho dielo vyšlo navnivoč.
Preto sa odvtedy Muž a Žena musia rovnako podielať na Živote. Aby Dielo Pána bolo dokonalé…
 🙂

Dochy

Mno ono je to v té Bibli také trochu jinak 😉
Třeba:
Rád bych, abyste si uvědomili, že hlavou každého muže je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista je Bůh.
Ale vztahy mezi mužem a ženou jsou probírány na víc místech a s trochou snahy si každý najde co chce…