SpiderRoy

Zdůvodní mi někdo proč se píše a říká ty „kasárna“ a ne ty „kasárny“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Jsou obě možnosti, rozdíl je v mluveném a psaném projevu.

Kasárna je slovo přejaté z němčiny (die Kaserne, a to z franc. caserne; v. NŘ. 7, 254). Bylo původně čísla jednotného, jak ukazuje i slov. kasáreň.

Dnes se ho užívá zpravidla v čísle množ. v tvaru kasárny anebo — tak jako luky — luka, hrany — hrana a p. — v tvaru kasárna.

Tvar kasárna, který vypadá jako množ. číslo rodu středního, svádí v 6. pádě k tvaru v kasárnách, ale jako mají tvary luky i luka 6. p. jen v lukách, hory i hora 6. pád jen na horách a p., je také k oběma tvarům, kasárny i kasárna, správnější lokál v kasárnách, který je také jediným tvarem v jazyce mluveném.

výraz /„kasárna“/ se vyskytuje v několika možných tvarech: v množném čísle středního rodu („kasárna, kasáren“), v množném čísle ženského rodu („kasárny, kasáren“), v jednotném čísle ženského rodu („kasárna, kasárny“).

Varianty v množném čísle středního rodu a jednotném čísle ženského rodu jsou považovány za zastaralé.

V běžné mluvě se často používá smíšená varianta, v níž první pád singuláru má tvar v množném čísle středního rodu („vojenská kasárna“) a ostatní pády – tvary v množném čísle ženského rodu. Spisovně by ovšem výraz /„kasárny“/ měl být skloňován takto:

Nominativ: (vojenské) kasárny

Genitiv: (vojenských) kasáren

Dativ: (vojenským) kasárnám

Akuzativ: (vojenské) kasárny

Lokál: o (vojenských) kasárnách

Vokativ: (vojenské) kasárny

Instrumentál: (vojenskými) kasárnami.

http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/sklonovani-slova-kasarna

Doplňuji:

Cituji slova odpovídající: : " rod ženský pomnožný ve tvaru „ty kasárny“ i rod střední pomnožný „ta kasárna“. Taková formulace v češtině NEEXISTUJE. POMNOŽNÝ ROD je blábol.

Jmenný rod gramatický je mužský, ženský, střední.

Je rozdíl mezi RODEM A ČÍSLEM (jednotné, množné, dvojné, vztahují se k němu jména pomnožná, hromadná, látková)..

Podstatné jméno kasárny je rodu ženského, pomnožné. Kasárna jsou rodu středního, pomnožná.

Další odpovědi
iceT

Jsou to TA kasárna,pokud se nemýlím.
http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=kas%E1rna
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­sárna
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/sklonovani-slova-kasarna

anonym

Bez sáhodlouhých zdůvodňování je podle pravidel správně rod ženský pomnožný ve tvaru „ty kasárny“ i rod střední pomnožný „ta kasárna“ .
„Ty kasárna“ je nesprávný tvar.
Doplňuji:
Protože zde někdo píše zmatky, uvádí spoustu zbytečných informací, ale rozhodně ne tu, na niž se ptá tazatel, tak pro hůře chápavé ještě jednou a doslovně dle „Pravidel českého pravopisu“:
kasárny ž. pomn. i kasárna s. pomn.
Člověk s průměrnou inteligencí zajisté pochopí, že je třeba k oběma rodům použít i odpovídající ukazovací zájmeno.

mosoj

Stejně jako jatky a ne jatka.

annas

Ad ocko, ale je třeba umět číst i v pravidlech a příručkách a uvést správný tvar, i když je zkrácený. . Nesvádět chyby na druhé.

Rod ženský pomnožný ve tvaru „ty kasárny“ i rod střední pomnožný „ta kasárna“ znova opakuji, NEEXISTUJE.

Marnost, marnost, marnost …

Kdo si přečte, pochopí … 🙂

anonym

Ano, naprostá marnost! Když si někdo myslí, že bude další uživatele školit jako učitel ve škole. Pokud jsi zrovna ty nepochopila o čem je řeč, je to opravdu smutné. Zapomenout ale, že nejsou TY kasárna, to bys neměla, ani po deseti letech v důchodu. Smutné k zaplakání, když celebrita na češtinu se dopoustí tak hrubé chyby.

anonym

,A podotýkám, že opravdu, KDO SI PŘEČTE, TEN TO VIDÍ NA PRVNÍ POHLED!

Sůwa

Pravda, na první pohled vidíme, že ROD POMNOŽNÝ je nesmysl. 🙂

anonym

I moudrá Sůwa je natolik natvrdlá, že neví, že rod je mužský, ženský a střední a tvar může být jednoduchý nebo pomnožný? Opravdu jste holky z té školy už zřejmě dlouho pryč a opravdu jenom slepý nevidí a hloupý nechce pochopit. Mimochodem veselý silvestr, Sůwo.

Sůwa

Tak tedy po lopatě:
Druhy podstatných jmen podle významu jsou : konkrétní, abstraktní, hromadná, pomnožná a látková, obecná a vlastní.
Teprve dále rozlišujeme podle rodů.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pod­statn%C3%A9_jm%C­3%A9no
Toto je tedy naprostý nesmysl :

ocko

Bez sáhodlouhých zdůvodňování je podle pravidel správně rod ženský pomnožný ve tvaru „ty kasárny“ i rod střední pomnožný „ta kasárna“ .

Je to jasné?

S pozdravem " za úspěšné lety na koštěti s kloboukem na hlavě " 🙂

annas

Ad Sůwa, jak můžeš stejně jako někoho školit a nepochopit, že 31. prosinec 2013 vstoupí do dějin českého jazyka, tedy oblasti tvarosloví 🙂

  1. vznikly nové gramatické kategorie – ROD ŽENSKÝ POMNOŽNÝ ve tvaru „ty kasárny“ i ROD STŘEDNÏ POMNOŽNÝ „ta kasárna“.
  2. je zakázané mluvit nespisovně – ty kasárny. Zrušil se rozdíl v projevu mluveném a psaném.

Kam jsme došli … 🙂

annas

Vypadlo zájmeno … stejně jako já …:-))

gagaga

kdyby ocko radsi vychovala ( prevychovala sveho syna ).ja bych se takoveho zrekla..
a holky..nenamahejte se .. s ni s enedomluvite ..vzdyt ona se nedomluvi ani sama se sebou ..
ta si stejne mysli, ze nejvetsi prulom v lekarske vede znamena spachtle na stlaceni jazyka :)

divim se, ze ji ze sebe same neni zle ..
a doufam ze uz ji brzy adminkove basnou ..
za ty jeji jedovate ( a hloupe ) , az prizemni reci
:)
..lidska omezenost , do nebes volajici hloupost …
skoda slov ..
uvidime, co nam tu zase ve 3 v noci navymejsli ..
:)
nebo bude delat : ze neeeecetla !
:)
potrefena devenka -iv- :)

gagaga

uz jsem asi poslala vsem co tu na odpovedich jsou ..ale preci jen, kdyby jeste nekdo necetl :
jablko nepadlo daleko od stromu ..
to, co nam tu ted ukazal jeji " syn " to nema obdoby :
klubru
Active cleaner

Jelikož se zde nachází plno tupců a zamindrákovaných debilů (není to sprosté slovo, je to definice, charaktestiky člověka, kteří neustále mažou mé odpovědi, tak tímto prosím admina a zrušení mého účtu.
Nemám zapotřebí, chodit mezi individua s IQ tykve.
Tak se mějte hezky a hlavně odpovídejte tak jak odpovídáte, nejde o hodnotu odpovědí, ale o získané body, hodně zdaru v této stupidní soutěži.

Sůwa

Synáčkovi zřejmě zapomněla předat informaci, že o zrušení účtu se nežádá formou otázky, ale přímo na e-mail: info@odpovedi.cz, jako to píše všem ostatním 🙂

gagaga

tak uz i u nich v rodine se porusuji pravidla ?? ( nerika ona tomu podvod ) ?
ona ma 10 t. bodu jen za to, ze pise : tomu se tady rika podvod..neni spravna kategorie ..ta to ma spravne ..ten to ma spatne ..
hodne cvic a ( budes vypadat pak jako ja ) :)
( nemelo by i tohle byt jen v diskuzi, nebo v intimce, kdyz vubec neodpovida na otazku, ale jen buzeruje tazajiciho ) ? :)

  • iv-

Sůwa

Taky jsem si všimla, ale když jí to dělá radost… 🙂

briketka10

teď jsem se pobavila,
jako dlouho nikdy 😁