makabu

Když mám před slovem „bod“ nějaký číselný údaj s desetinnou hodnotou, je správně tvar „bodu“, nebo „bodů“?

Např.:
Vyhrál o 17,5 bodu/bodů.
Dosáhl lepšího výsledku o 3,1 bodu/bodů.

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se na tvar počítaného předmětu po číslovce.

U základních číslovek se pád předmětů řídí podle desetin, setin, takže tvar bude v 2. p. j. č – vyhrál o 17,5 bodu, o 3,1 bodu.

Čtete – vyhrál o sedmnáct celých, 5 desetin bodu, tři celé, 1 desetinu bodu.

Užívá se i množné číslo, ale i pádová shoda, podle poslednío číslice, jenže jde o nižší styl.

Pročtěte si odkaz
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=792

Další odpovědi
elkon

… X desetin bodu.