Funna

Skloňovat, či neskloňovat cizí názvy automobilů?

Co obecně platí v těchto případech? Jak skloňovat cizí jména jsem sice našla, ale byla to jména lidská, tak by mne zajímalo jestli totéž platí u obchodních značek a názvů.

Co je správně z uvedených příkladů??
1/ V r. xy zvnikl nový typ Chevrolet Camaro. Projel se v Honda Sivik.
2/ V r. xy vznikl nový typ Chevroletu Camaro. Projel se v Hondě Sivik.
3/ V r. xy vznikl nový typ Chevroletu Camara. Projel se v Hondě Siviku.
4/ V r. xy vznikl nový typ Chevrolet Camara. Projel se v Honda Siviku.

A pokud se slova skloňují, jak poznám podle jakého vzoru…třeba Camaro, je to střední rod, který O na konci evokuje, nebo je to nějak úplně jinak?

Díky za fundované odpovědi, případně za nějaký odkaz kde to najdu, protože jsem sice hledala, ale buď neumím hledat, anebo to fakt nikde není .-)

Nejlepší odpověď
annas

Nejdříve k druhé části dotazu.
Skloňování podstatných jmen cizího původu – není to jednoznačné, záleží na jejich původu, zakončení atd.
Třeba to Camaro jako to město.
Je několik možností, která najdeme např. v mluvnicích.
Něco v odkazu
http://www.ucir­na.cz/cestina/pod­statna_jmena_sklo­novani_slov_ci­ziho_puvodu.php.

Pavopis automobilů
První část příkladů je správná – jde o typ automobilu – tedy velké písmeno. . Druhá část – jezdí … záleží na kontextu, zda napíšeme velké písmeno. .

Skloňování podstatných jmen cizího původu – záleží na jejich původu, zakončení atd.
To Camaro jako to město.
Je několik možností, která najdeme např. v mluvnicích.

Něco v odkazu
http://www.ucir­na.cz/cestina/pod­statna_jmena_sklo­novani_slov_ci­ziho_puvodu.php.
--

Honda Sivik = tzv. nominativ jmenovací. V poslední době se upřednostňuje druhý člen bez skloňování., především u slov cizího původu

Projel se v Hondě Sivik – bod 2, ale další vysvětlení níž. Záleží na kontextu.

Pravidla jsou stručná, takže více archivu ÚJCAV. Jde sice o starší vysvětlení, ale platí stále.

Názvy výrobků jsou značky, které se píší s počátečním písmenem velkým (Jawa, , Zetor atd. . Užijeme-li je v souvislém textu tak, aby bylo patrno, že jde o značku, zachovávají si velké počáteční písmeno. Bývá to tehdy, stojí-li před nimi bližší označení obecným podstatným jménem jako motocykl, auto atd. Např. např. koupil si motocykl Jawa, automobil Honda Sivik atd.

Někdy je značkový charakter jména patrný z připojeného čísla typu výrobku, např. závod si objednal Škodu 1200, prodali svou Tatru 87, na všechnu práci stačí Zetor 25 apod.

Jestliže však těchto názvů užíváme místo jmen obecných (přesně řečeno v jejich funkci), jestliže tato obecná jména zastupují, potom je píšeme s písmenem malým.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4335

Doplňuji:
Ještě jsem zapomněla doplnit Chevrolet Camaro. – v textu je uvedené, že jde o typ – tedy nominativ jmenovací.

Správně patří: vznikl nový typ Chevroletu Camaro – bod 2 – nebo nový typ automobilu Chevrolet Camaro.

Projel se – v Hondě Sivík – bod 2, ale záleží na konextu, jak je vysvětleno. Obecně přijel hondou …

Omlouvám se, špatně jsem vymazala původní text, takže je dvakrát.

Doplním případně v diskusi.

Případně další v diskusi.

Další odpovědi
Lamalam

Odhaduji, že správná možnost je č.2. Jaká jsou přesná pravidla už jsem zapomněla, řídím se citem.

Já to neřeším, mám teď nové německé autíčko a jeho značka se neskloňuje.

ReHu

Mohou být správně obě varianty.

anonym

Podle mě asi 2. Název automobilky skloňovat, název modelu ne.

anonym

Ani jeden bod od 1.-4není správně.
Myslím,že je to :projel se v Hondě Civiku.
Stejně jako projel se v peugeotu/v pe­žotu/

Funna

anas…sice jsi víc probrala to, jestli psát, nebo nepsát velká písmena, což mne netrápí, ale nevadí…
a zeptám se polopaticky, protože tvé odpovědi jsou na mne vždycky zbytečně rozvláčné a složité…SKLOŇUJÍ SE TEDY ZNAČKY AUTOMOBILŮ? (teď myslím jen jednoslovné, značky, ne typy…např Honda, Opel, Ford atd..)… a stačí napsat, ano, nebo ne…díky

annas

Ad Funna
Ano i ne – neodpovím stručně, protože to nejde, bohužel.

Řídím se pravidly, která vycházejí z toho, jak je značka zapsaná v rejstříku, Od toho se odvíjí psaní velkých písmen, ale i skloňování. Honda/ Honda Civik , Ford/ Ford Mustang?

Pravidla považují za vlastní názvy ochranné známky, které jsou udělované různým výrobkům, tedy i automobilům, tudíž zaregistrované.

Bohužel, nelze určit pevnou hranici, kdy jde o vlastní jméno a kdy o obecné. Užití velkého/malého písmena (tedy i skloňování) závisí na typu textu, kontextu atp.

Jestliže se např. v odborném časopisu představuje nový model auta apod., jde o vlastní jména – nový automobil Honda Civik. Ale jestliže v běžném textu uvedeme: : Nezvládl řízení a naboural úplně novou hondu či fabii, jde o obecné pojmenován. Z vlastního názvu se stalo jméno obecné.

Proto jsem zmínila pravoois, i když na skloňování jsem uvedla příklady a potvrdila verzi 2..

Funna

jaguar…odpovídáš na něco úplně jiného, než se ptám..ok..je to Honda Civic…napsala jsem to sice špatně, ale neptala jsme se na to jestli to mám dobře, nebo ne, ale jestli skoloňovat, nebo ne…jako příklad jsem mohla uvést třeba Jangur Beetle…sice nic takového neexsistuje, ale nebylo předmětem otázky…

talka

Jugar: Bod č. 3 je přece správný a souhlasí s Tvým tvrzením!

anonym

Já jsem odpověděl na oba body,jak na název ,tak i na češtinu

Funna

talko…napsala jsem Sivic..ale píše se to Civic…proto ty protesty .-)

annas

Ad talka – je rozdíl mezi jednoslovým a víceslovným název.

Jednoslovný název – Přijel autem (značky) Peugeot, přijel peugeotem.

U dvojslovného pojmenování je to jinak , jak jsem napsala, tzv. nominativ jmenovací – slovo cizí – upřednostňuje se druhé slovo neskloňovat.