Miroslavst

Co se píše správně podle pravidel jazyka českého?

Pokud budu vykat, tak je to jednoduché:
Koupila jste si to oblečení?
Ale když budu tykat, jak se to napíše?
Koupila jsi si to oblečení?
nebo
Koupila si si to oblečení?
nebo
Koupila sis to oblečení?

Co je tedy správně? Jak to napsat?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Správně je – koupila sis to oblečení.

Další odpovědi
quentos

kolegové nemají pravdu (teď aktualizuji – kolegové nemají pravdu, pravdu má kolegyně). Podle nejnovějších pravidel je JEDINÁ správná a spisovná varianta SIS. Dojímají mě lidi, kteří mluví „dlouhým“ tvarem a myslí si, jak jsou ohromně spisovní.
Stejné pravidlo platí pro *jsi se – rovněž se neříká, správně je jedině SES.

Zdroj: PČP

jandmil

To si z nás dedeg a tom004 utahují?
Proč někdo tyhle stránky znevažuje?

FOG

Prosim Te,tady mas penize a uz me s tim oblecenim neotravuj.

tom004

Dobré ráno.Pro mne je správně „jsi si“.

dedeg

jsi si.

zden28

Borec zpívá v rádiu pražáčtinou v písničce: „včera jsi se chvěla … splývaj naše těla …“ Když to pak někdo slyší (hlavně mládež), tak si myslí, že je to správně. No a jak známo, příklady táhnou. Proto já říkám, že nejvíce przní češtinu rozhlas, kapely, nahrávky apod. Co dodat – chudák čeština – Jungmann a Dobrovský se točí ve hrobech ☹