mirlin

Spisovně a pravopisně !

Začnu u sebe , člověk chce v zápalu boje co nejrychleji odpovědět na danou otázku,zvláště když ho „chytla“ , v momentě kdy ji odešle zjistí , že i překlepem nadělal chyby.
Je to tady připraveno a našito – horkou jehlou......
Vždyť i to čtení textu po sobě je jako za doby neandrtálce!
Když už je to tady takto nastavené a nedá se s tím nic dělat,proč si neporadíme my sami.
Zvláště,když vím ,že se jedná o otázku velmi zajímavou a předpoklad je ,že ji chytne více zúčasněných.
Například v gmailu je super překladač , ktrý nám pomůže tyto neduhy odstranit.Stačí si pouze nejdřív text zkopírovat a nechat překontrolovat.

Nejlepší odpověď
radce

nejsem pro kontrolu chyb

V zápalu boje, když člověk píše odpověď, může se stát překlep, gramaticky slabším jedincům může „ulítnout“ i pravopisná chyba, vůči těmto chybičkám jsem celkem tolerantní.
Co však nepochopím je, že si člověk nedá záležet na vlastním DOTAZU, píše s překlepy, interpunkce je tam, kam zrovna padne, chybějí či přebývají písmenka.
Sakra, vždyť rozumný DOTAZ by měl být naší vizitkou, dotaz jistě čte daleko větší počet lidiček, než každou odpověď !!!
A jakým způsobem si každý svoji reakci zkontroluje je mi jedno…
Takže MIRLIN, opravdu začni u sebe a svého dotazu…

Další odpovědi
anonym

nejsem pro kontrolu chyb

Samozřejmě opět chybí „jiná možnost“, kterou bych v této anketě volila já. Pokud někomu záleží na formě i obsahu, tak si své „hodnotné“ příspěvky nějakým způsobem zkontroluje (já to nejsem), jsou i tací, kteří píší bez chyb (já to nejsem) a nebo je jim to jedno (já to nejsem). Potom jsou ještě někteří, kteří si pletou Odpovědi za závod s časem (já to nejsem). Takovým většinou nejde ani o formu, většnou ani o obsah odpovědi ( příspěvku), ale o to jak stihout reagovat co nejrychleji na cokoliv. Nezáleží jim ani na obsahu svých příspěvků, natož na formě a takoví nebudou ztrácet drahocenné sekundy nějakou jazykovou kontrolou. P.S. mirlin : „…člověk chce v zápalu boje odpovědět na danou otázku…“ Neber to tak vážně, já věřím, že bys měl co říct i o něco později!
Doplňuji:
Další „jako“ otázka. které nazývám pracovně „malá domů“…o chodu a fungování Odpovědí od uživatele uživatelům.

dudu

jsem pro kontrolu např v : gmailu

Ano, kontrolu prováděnou Vámi zmíněným programem neodmítám. Pokud se však nemýlím, jako elegantnější zde kdysi byla možnost, před definitivním zveřejněním otázky nebo odpovědi případné hrubky a dikci celého textu upravit.
Administrátor však zareagoval na skutečnost, kdy někteří „výlupci“ verzi svého „výpotku“ zásadně měnili nejen pravopisně, ale také obsahově, takže původní dobře míněné odpovědi některých účastníků se náhle jevily jako téměř nepatřičné.
Přestože se svoje příspěvky vždy snažím doladit, zákony schválnosti fungují a nemohu občas vyloučit publikaci nedodělku nebo zmetku přikláním se k verzi, kdy bude každému dána možnost text svého díla před „vyvěšením“ patřičně verifikovat.
Doplňuji:
Drahá Bohemico promiňte, ale Vy jste snad svoji odpověď „zachomtala“ ještě více než vyznívá ta moje. Ve své vyjádření se pokouším zdůraznit, že se vždy usiluji aby moje vyjádření bylo pokud možno bechybné, ale ve spěchu docela často chybuji nejen v pravopise, ale též ve srozumitelnosti texu. Metodika těchto stránek však elegantní nebo důstojnou nápravu neumožňuje.
Můžete prosím a třeba jen pro mě srozumitelněji, na rozdíl od své dosavadní odpovědi formulovat, v čem podle sebe chybujete a co Vás omezuje, či trápí. Věřte, že se ptám upřímně a zcela bez vedlejších souvislostí jakož i podtextu.

mosoj

nejsem pro kontrolu chyb

Samozřejmě. že jsem pro psaní bez chyb, ale já to neumím.
Mnoho povyku pro nic !!!!!! Nejsi náhodu pan učitel !!

zzzzz

hrubky mě nezajímají vůbec !

Já jsem dyslektik, dysgrafik a dysortografik. Chyby si kontroluji, mám zapnutý pravopis, ale ani ten nejlepší program je nezkontroluje na 100%. Já za ty poruchy nemůžu!!! Zvládla jsem s nimi i vystudovat VŠ. Vždy mě dokáže vytočit namachrovaný člověk, co si myslí, že všichni musí psát bez chyb!!! Já umím zas jiné věci!!!
Doplňuji:
Sopko nepíše se posobě, ale po sobě. Za čárkou a tečkou se dělá mezera.
Mirline nepíše se který, ale který. Za čárkou a tečkou se dělá mezera. Čárka se dělá za slovem, ne za mezerou.

Jsem si myslela, že vy umíte psát bez chyb.

frankie89

hrubky mě nezajímají vůbec !

Doplňuji:
upřímně, když chci poradit, tak je mi celkem jedno, jestli mi někdo odpoví s hrubkami či bez nich. 😁

Sopka

jsem pro kontrolu např v : gmailu

Doplňuji:
Proč ne je to tu týden ,co týden , kdy tu někdo buší do pravopisu,je pravdou,že spousta dobrých otázek potom zklouzne do vyřizování svých ambicí a chyby jsou to nejlepší na co poukázat.A že člověk posobě nekontroluje co píše ve stroji je pravda.

Dotazník

jsem pro kontrolu např v : gmailu

WeeBear

nejsem pro kontrolu chyb

Samozřejmě, hrubka mi někdy ujede (ani ne tak hrubka v pravém smyslu, obvykle spíše přemýšlím nad více věcmi a do toho ještě psát…). Posledně se mi povedlo napsat suprovou kuriozitu „Žehlit vlasy sy nebudu“. Je fakt, že tak trapně mi v životě nebylo. Samozřejmě, že vím, že sy neexistuje. Ano, člověk pak vypadá jako neandrtálec a kdovíco všechno ještě. Z druhé strany, dá se nad tím pousmát, případně vložit do upravení odpovědi opravu. Aspoň se zasměje více lidí.
Sama mám prohlížeč Chrome, co se mu nelíbí, to mi podtrhne červeně a ze zvyku si to radši pročtu ještě jednou. Pak nebývá problém.

anonym

ad dudu: 1) Nechápu, proč diskuzní příspěvek vkládáš do své odpovědi? 2) Moji odpověď snad netřeba překládat. Jiní pochopili. Zkus si jej přečíst ještě jednou. Čti pomaleji, třeba to pomůže. 3) Nevím o ničem, co by mě nějak omezovalo nebo trápilo a týkalo se to Odpovědí, natož tebe.

dudu

Nyní čtu pomalu Tvůj text:

  • nekontroluješ své příspěvky
  • píšeš s chybami,

ale není ti to jedno a nezávodíš s časem.
Na rozdíl od Tebe jsou však tací, kteří závodí s časem a také nekontrolují obsah.
Snad jsem hloubku Tvého sdělení pochopil správně, ale stále nerozumím v čem je Mirlinův námět o pravopisu spekulativní?!

anonym

ad dudu: Každý by si za svůj text měl ručit sám ať už po stránce obsahové, tak mluvnické. Kdo tak činí, je jeho věc jakými kontrolními nástroji. Někomu vlastní hrubky nevadí, tak to neřeší a řešit nebude. Jsou zde i účastníci závodu, kteří zpravidla odpovídají do několika vteřin či minut, odpovídají takřka na všechno, ale většinou moc neporadí . Jak se z nedávné diskuze ukazuje, kvalitní odpověď může být stará i několik let a stále má platnost a účinnost a proto tedy i zasluhuje bodové ohodnocení od někoho, kdo v době jejího vypracování třeba ještě ani nebyl zaregistrovaný. U odpovědí k ničemu nepomůže ani vybroušená jazyková úroveň a naopak, je-li odpověď přínosem, poradí a pomůže i plna hrubek. Mirlin napsal v otázce, že v zápalu boje o rychlou odpověď někdy napíše chyby. Já mu pouze napsala, že by jistě měl co říci i později, ve smyslu mé odpovědi, že Odpovědi nejsou rychlostní soutěž. Naše disciplína není odpovídání na čas, nejsme v TV vědomostní soutěži. Slovo „spekulativní“ jsi použil ty, nechápu proč, ale je mi to jedno. Odpovědi jsou z více než 50% handrkování, slovíčkaření, samovytváření pravidel, diskuzí a mlácením prázdné slámy. Ani se nedivím, že ti, co měli co říct, během let fungování Odpovědí jsou postupně pryč.

dudu

ad zzzz: paní kolegyně nejste s prominutím rovněž schizofrenik? Na jedné straně Vás český jazyk a provopis jaksi netrápí, ale v další části příspěvku se tvrdě „obouváte“ do potencionálních hříšníků.
Neznám jakou VŠ a kde jste studovala, ale přesto i přes Vámi zmiňovaný hendipek trvám natom, že plácáte nehoráznosti a se svým názorem jste hodně vedle. Nejde odstranit některé poruchy řeči, hluchotu nebo slepotu, ale psát a vyjadřovat se podle pravidel rodného jazyka při troše dobré vůle nejen lze, ale od akademicky vzdělaných lidí je to snad přímo povinnost!!

Sopka

Vážená zzzzz , no také to tak vypadá jsme v České republice a tam se ta vaše dis už dávno počeštila.
Takové ty vysokoškolačky s tituly , které poangličťují svůj rodný jazyk miluji!

cochee

Sopka, při vší úctě a naprosto neutrálně: o čem jste to napsal? (téma mě velice zaujalo, akorát vašemu příspěvku nerozumím, jaké počeštěné dis, jaké poangličťování?)