quentos

Podle jakých „pravidel“ flákají do textu i/y lidé, kteří neumějí pravopis?

Všiml jsem si, že např. v některých případech zatvrzele píšou Y, jako by se domnívali, že se tam skutečně píše. Podle jakých pravidel se řídí? Nebo je v tom jen jakýsi scestný cit? Rozumíte tomu někdo?

Nejlepší odpověď
annas

I ten, kdo neumí pravodpis, žije spokojeným životem a je v něm třeba iúspěšný. A takových lidí je více. Každý je dobrý v něčem jiném a něco jiného mu dělá potíže. Jenže když někdo neumí něco vypočítat, tak to není tak vidět jako u pravopisu. Proto by se dotyční měli nad sebou zamyslet i v tomto směru.

Domnívám se, že mnozí málou čtou, na internetu se objevuje hodně chyb, chybí tedy správný vzor, i když v poslední době je i dost pravopisných chyb v litertuře či tisku .., Že počítač chyby opraví … Některé ano, ale je to přece jen stroj, chybí mu rozum …

Přitom stačí naučit se vyjmenovaná slova, shodu přísudku s podmětem a výjimky, případně pár pravidel, kde psát s/z, bě/bje a vje/vě. Pro mě pravopis problém nikdy nebyl… Občas nechápu, i když jsem jinak tolerantní … zvláště mladí správnost neřeší, jak vidíme i zde v různých dotazech …

Další odpovědi
anonym

Ja se stydim a musim se vsem omluvit , ale sama take casto tapam jake i – y. Na zakladku jsme chodili sice vsichni , ale me bohuzel zajimali vice kluci , nez cestinarka. Nebo mozna – bohudik , protoze se schazime i soukrome dodnes. A me to " kdakani " mozna da nekdy vic. Muzu se sice porad dovzdelavat i dnes , ale jsem lina a vazne na to asi nemam … vam inteligentnim jen tise zavidim. 🙂

  • iv-

tom004

Jednou,už jsem na něco podobného odpovídal.Když takový text čtu,bolí mne z toho uši.Překlepne se každý,ale v jedné větě tři ý/í,tak to už je síla.Múj názor,je stále stejný.Lidé nečtou.
Doplňuji:

  • iv-,opět v pohodě oživuje scénu.Dík. 🙂

KarolínkoP,nás na základce češtinář učil,„když nevíš jaké i/y,napiš si slovo s oběma,a jedno,se ti nebude líbit“.Funguje to. 🙂

iceT

Taky tomu nerozumím,myslím,že ten cit pro psaní nemají tak vyvinutý,protože třeba málo čtou,nebo nemají ty správné buňky.
Dodnes si pamatuju,jak jsme v diktátu na ZŠ skoro celá třída napsali vytrína…

led

Málokedy rozmýšľajú nad takým detailom. Väčšinou to píšu buď náhodou -ako im padne prst, alebo vizuálne – to iy sa mi tam páči.
Presne ako píše Hanulka11 – ľudia málo čítajú.

blesk26

Mně hrubky trhají oči … i když občas také nějakou udělám, zrovna včera jsem něco „vyděl“, ale když jsem si to pak po sobě přečetl, studem jsem se červenal až za ušima … chybka se stane, protože člověk píše na klávesnici a občas se ucvakne.

Ale výmluvy mladé generace, co mi tuhle řekl jeden školák, že je moc líný nad tím přemýšlet, že to je přeci jedno jaké tam dá i/y, že to každý pochopí, mě dokáže vytočit k nepříčetnosti.

Můj názor je – Jednou jsme Češi a máme svůj jazyk, tak ho používejme a nekomolme, to si přeci nezaslouží. Každý Čech by měl česky umět.

HOMER

Já tomu moc nerozumím.Ale je to otázka na správném místě,jsem zvědavý na reakce dotyčných(pakliže si to však alespoň zpětně uvědomují).

chudst

Ano, je to scestny cit. Take jsem ho pri diktatech provozoval zacervena se Proste sance 50 na 50. A doposud ho pouzivam, ale minimalne a to doufam, ze uz vetsinou spravne. Obcas se pristihnu, ze nevim, proc se to tak pise – neumim si to oduvodnit, ale vim, ze to tak je. Holt pravidla se mi vykourila z hlavy; resp. zustala, ale v podvedomi.

iceT: Tak tady jste me pobavila :) Ja totiz presne tohle resil tusim predloni. Proste totalni krach a vypadek – ale co bylo nejhorsi, ja jsem neuvazoval, jestli se po „v“ pise tvrde y, to jsem „vedel ze ano“, ja uvazoval, jestli se po „r“ pise tvrde „y“ XD Budiz mi odpusteno, pac jsem to psal v pul druhe rano – nakonec jsem to napsal presne tak, jak jste napsala vy. Kdyz jsem si to pak druhy den po sobe cetl, tloukl jsem se do hlavy, jak jsem nad necim takovym mohl premyslet… jooo, zlata „vytrina“! :)

hanulka11

Někdy je to až do očí bijící, no možná to opravdu neznají co já vím.
Spíš si po sobě lidé nečtou co napíší, jasně každý se někdy splete, ale když je to pravidelně …tak to už nejde ani komentovat.

KarolínkaP

Řekla bych, že to dělají podle toho, co se jim tam víc líbí.

mosoj

Já v takovém případě už využívám jenom fotogenickou paměť. Napíši i – y a v tu chvíli se mně vybaví to správné ( většinou).
Pak jsou situace kdy se změnila pravidla a ty nemám zažité.
Myslím si ale že lidé by se měli ale stydět za něco jiného!!
Na učení halt někdo nemá buňky. To se má jít pak picnout ? Pro mně je důležité jaký je to člověk. To cením více než nějaké pitomé i-y.
I když tvrdé a měkké slabiky by měl znát každý. Teď například nevím jestli měkké se píší dvě nebo jedno k !! Jedno se mi nelíbí tak tam nechám dvě.

Pomelo74

Asi podle toho jak se jim zachce. :D
I když musím říct,že když dospělý člověk,vžděla­ný,napíše někde nějakou velkou hrubku ( hodně sýly…) je to hodně divné.

Drap

Nerozumím tomu, ani vlastně nerozumím nijak zvláťě těm i/y.