Miroslavst

Rod ženský nebo mužský?

Dobrý den všem ve spolek přeji a prosím o odpověď.
Tato smlouva je vyhotovena ve dvojím vyhotovení, každ_ s platností originálu.
Má být správně á jako ta smlouva nebo ý jako originálu?
Děkuji všem.

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě že se dá věta formulovat jinak – vhodnější je použít číslovku obě. Ale v uvedené větě zájmeno každý se shoduje s podst. jménem vyhotovení (to), takže správný tvar je každé, jak uvedli např. Nuk-Nuk, Quentos.

Další odpovědi
GangstaHelper

Ani jedno :) já bych dal é (rod střední) … „TO vyhotovení, každé vyhotovení…“.

ale ještě lépe by bylo zaměnit „každé“ za „obě“

Nuk nuk

Správné je střední rod, tedy „každé“, slovo „každé“ je odkaz na slovo „vyhotovení“, které je rodu středního.

mojitek

každÁ (jde o smlouvu)

HOMER

Myslím že se dá napsat:každá(smlou­va) nebo každé(vyhotovení).
Lepší by podle mne bylo napsat:
Tato smlouva je ve dvojím vyhotovení,každé s platností originálu (protože každé vyhotovení je s platností originálu smlouvy).

Pavel1212

á

anetadela1

Já bych řekla, že se mluví o smlouvě, ne o vyhotovení. Takže bych tam mělo být „á“. Každá smlouva…
Kdyby se mluvilo o vyhotovení, tak to bude znít např.: Toto vyhotovení je ve dvojím provedení, každé s platností…

HerbiG

rod stredni