manon

Víte něco o vztahu sirény – sirény – sirény? Sirény jako mytologické bytosti vábící zpěvem námořníky…

…řvoucí sirény varující před nebezpečím…sirény neboli ochechule – býložravá zvířátka? Má to nějakou souvislost?
Doplňuji:
Dr.Axl: Proč mi posíláš odkazy na to, kdo jsou siréy mytologické? To jápřece vím a o tom ta otázka není. A navíc, i kdyby tam nějaká otázka jako ta moje už byla, nenašla bych ji. Když totiž hodlám položit otázku, za celou dobu co ji tvořím – cca 10 minut třeba – se ani nenatáhlo vyhledávání!! ne že by ještě snad něco se dalo vyhledat!! a pak to ještě číst! :) No promiň, to je opravdu tak časově náročné a nezáživné, že touto cestou nepůjdu určitě.

Nejlepší odpověď
Damiana

Řekla bych, že společným jmenovatelem bude voda a nebezpečí.
Sirény (mytické bytosti) jsou prý dcerami Achelóa, boha velké řecké řeky téhož jména, a Múzy tance Terpsichory a původně patřily mezi nymfy bohyně Persefoné. Poté, co ji unesl bůh podsvětí Hádes, Sirény zatrpkly a začaly se mstít na námořnících.
Název sirény (u kapustňákovitých i dugongovitých) pochází z pověstí o výše zmíněných mořských pannách lákajících námořníky do nebezpečných míst, kde rozbijí loď o skaliska. Když byly objeveny první druhy sirén, přírodovědci usoudili, že jejich existence dala ke vzniku pověstí podnět. Pojmenování ochechule pochází z doby vytváření českého zoologického názvosloví počátkem 19. století.
No a sirény (v technice) jsou zařízení schopná vydávat typický velmi hlasitý kolísavý zvuk. Slouží k signalizaci nebezpečí. Známé jsou na námořním majáků (ve spojení se světlným varovným signálem).
(Pevně umístěné sirény slouží dnes i k varování při požáru, přírodních nebo průmyslových katastrofách, v době války slouží k vyhlašování leteckých či chemických poplachů.)

Zdroj: Různé zdroje

Další odpovědi
annas

Mytologické sirény – vložila jsem otázku, ale netýkala se vztahu k varovným sirénám.

Doplňuji původ názvu varovné sirény.

Termín „centrála“ byl představen v roce 1819 Francouzem, Charles Cagniard de la Tour (1777–1859), pro nástroj určený k měření vibrací vzduchu, který tvoří zvuk (Turner 1983,136–7). „Název“ Syren „jí byl udělen jeho vynálezce Cagniard Latour, protože přináší zvuky pod vodou“ (Ganot 1877,189). (Je třeba připomenout, že v řeckém bájesloví, Sirény byly napůl pták polovina-ženy, které přivábené námořníky na ničení sladkosti jejich písně!) V provozu sirény, je proud vzduchu směřuje na kruhu otvory, produkovat poznámku, která závisí na počtu otvorů složit tryskáč za sekundu.
Turner další záznamy: „Kromě ukazují povahu zvuku, [Cagniard tyto siréna] umožněna snadná stanovení četnosti vibrací jakéhokoli zvučným těla, prostřednictvím rychloměrem, který měří míru revoluce … Tyto otvory byly uspořádány šikmo , tak, že perforované disk se automaticky otáčet jako turbína, kdy byl proud vzduchu se na ni. Jedinou nevýhodou bylo, že tlak musel být zvýšena za účelem poskytnutí ostřejší zvuk, tak, aby se siréna byla měkká pro nízké noty , a pronikavý pro vysoké ty. “

Neupravený strojový překlad.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.nuim.ie/muse­um/sirens.html&prev=/­search%3Fq%3DSe­ebeck%2Bsiren%26hl%3Dc­s%26bi

http://www.nu­im.ie/museum/si­rens.html

anonym

viz dalších 125 odkazů:
Otázku o sirénách vložila i sama annas, jež ještě donedávna vkládala odkaz, nyní z neznámého důvodu opisuje své odpovědi (v daném případě na 7× opakovaný dotaz).
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=sir%C3%A9ny
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-puvod-mytickych-bytosti-siren-cim-se-staly-znamymi
 http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-nejaky-rozdil-mezi-morskou-pannou-a-sirenou

led

Dr.Axl, nerozumiem, je zakázané opisovať vlastnú už použitú odpoveď a použiť ju znovu, ak je otázka viažuca sa k danej odpovedi vložená znova?

manon

Dr.Axl: To si to raději najdu sama někde jinde :D

manon

Zmatek v řazení odpovědí – tak raději upozorňuji, že mé „Dr.Axl: To si to raději najdu sama někde jinde :D“ je pouze dalším dovětkem k tomu, co jsem napsala v doplnění otázky.

bolak

Dr.Axl: opět si neodpovídal na otázku, tak jsem ti tvou neodpověď tentorát raději smazal (byla proti kodexu, jednou mi za to poděkuješ)

Ale pro jistotu ti ji okopíruju sem do diskuze, abys viděl jakej sem ještě pořád dobrák..

Dr.Axl napsal:
„viz dalších 125 odkazů:
Otázku o sirénách blablabla bla bla kecy, žvásty, verbální exkrement…“

anonym

a boduje i ocko, kdyz napise blbosti zcela mimo misu .. to je ale v poradku … to jsou pro ne ty prave , nefalsovane body …
nedavno jsme psala, ze ocko skace dr. sipky do pr…, a naopak …ale musim ted popopravit : zatimco ocko jeste skace , on uz v ni radeji zustal .., ten uz ani nevylejza … -iv-

annas

🙂

anonym

an., radsi se moc nesmejte .. oni jsou zitra schopni dat vam za vinu i to, ze je more slany … !

  • iv-

annas

Iv, bať, bať. Jejich připomínky se obracejí na jiné, nikdy ne na sebe.

Proto je i jícha cizí slovo… . Není to moje vina.

anonym

to je jeste dobry .., me pred chvili kartarka opravila preklep pod otazkou, kde odpovidala, … ale sama preklep v te jeji odpovedi udelala …
:) -iv-

annas

Jinde opakování nevadí?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/a-jak-to-mate-vy-se-svym-zebrickem-smrtelnych-hrichu#discussion

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-sedmero-hlavnich-hrichu-dnes-lide-hrichy-obratili-a-udelali-z-nich-ctnosti-jde-opravdu-o-obraz-nasi-spolecnosti

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-etikou-a-etiketou#discussion

a další