zeeue

Sešlapování spojky při řízení – je pata na zemi (jako při sešl. brzdy nebo plynu)?

Ahoj. Já při sešlapování spojkového pedálu teda patu na zemi nemám – asi bych na to snad ani neměla dostatečně dlouhé chodidlo :) Když jsme se o tom bavili s kamarádem, tak ten mi tvrdil, že patu na zemi mívá… Tak mi to trochu vrtalo hlavou.

Nejlepší odpověď
anonym

Záleží na poloze pedálu (v podstatě jej má každé auto ´jinde´) a návyku řidiče (a velikosti nohy, použité obuvi…).
A navíc je to vcelku jedno – jak komu co vyhovuje, pro polohu nohy není žádný předpis.
😉

Další odpovědi
Dochy

Jak je Ti to pohodlné. U plynu na zemi být prakticky musí, protože nohu na plynu máš furt a držet ji několik hodin ve vzduchu nejde.
U spojky na tu chvilku je to fuk. Jde jen o Tvé pohodlí a bezpečné ovládání. Sama si rozhodni co Ti vyhovuje.

magorvkleci

já na spojku šlapu ze vzduchu
při patě na zemi bych myslím v žádném autě, co jsem kdy jel, nedosáhl a pak taky délka chodu pedálu je větší než by mi s patou na zemi bylo pohodlné (úhel v kotníku, chápeš)

Emefej

V žádném autě se mi nepodařilo mít při vyšlápnutí spojkového pedálu patu na podlaze. Kamarád musí mít hodně velké nohy.

anonym

Také patu na zemi nemám, sešlapuji celou nohou tak jako brzdu.
Zkus se svého kamaráda zeptat, jestli se umí do kopce rozjíždět bez použití ruční brzdy.Na vojně nás toto učili.Patou držíš brzdový pedál a špičkou přidáváš plyn přičemž zároveň uvolňuješ brzdový pedál.My, co jsme byli na vojně popř.dělali řidičák ještě za komunistů to umíme, nynější řidiči to už neumí.

lukas.zmizik

na funkci nemá vliv to, zda máš patu na podlaze nebo né, ale zda ten spojkový pedál zmáčkneš nebo né… to je stejně individuální diskuze jako např. zda používat opěrky na ruce nebo stínítko proti slunci…

RedBox

Patu mívám ve vzduchu už jen proto, že spojkový pedál má hodně dlouhý záběr a tak dlouhé chodidlo vážně nemám. Ono jde hlavně o pohodlí.
@lahny: Ano umím, u moderních aut (nebo starých aut s vznětovým motorem) to jde i bez přidání plynu. Stát na brzdě, najít záběr spojky, pustit brzdu a přidat plyn. Horší je, že dnes se v autoškole neučí používat meziplyn. Ani u skupiny C, až nějaký rádoby kamioňák sedne do starého náklaďáku, tak budou jenom zuby lítat :)