martindr

Co je to záběr spojky?

Dobrý den, chci se zeptat podle Wikipedie slovo záběr znamená: zvýšený výkon motoru, mocný pohyb... Jak je ale možné, že když je spojka (u automobilu) v záběru, tak se auto pohybuje naopak nejpomaleji a o žádný zvýšený výkon v podstatě nejde?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Záběr spojky je okamžik, kdy se začíná přenášet moment z motoru do převodovky.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Když je spojka v plném záběru, přenáší se celý výkon motoru na převodovku. Pomaleji se auto pohybuje pouze při částečném postupném spouštění spojky, když dochází k jejímu „prokluzu“ a tím se přenášený moment z motoru snižuje. Jde o možnost postupného přenášení točivého momentu a možnosti postupného zrychlování. Funkce spojky je v přítlaku a tření přítlačného kotouče na rotující kotouč spojky s třecími lamelami proti setrvačníku, v němž je spojka uložena. Motor točí setrvačníkem a přítlačným kotoučem a rotující kotouč spojky přenáší točivý moment do převodovky. Spojka přenášený výkon, respektive přenos točivého momentu, pouze při rozjezdu plynule reguluje-snižuje a při řazení odpojuje točivý moment, aby k řazení převodů převodovky docházelo lehce, bez současného přenášení točivého momentu.

Tw!st

Když spojku pouštíš, pouštíš, pořád nic, až bude tak CCA z 2/3 puštěná, tak ti začne zabírat. Pokud tedy chápu správně otázku.