Kepler

Jaký typ alternativního pohonu auta byste si vybrali?

Elektrické má výfuk v elektrárnách, vodík v chemičkách, na sluneční energii to zase jezdí pomalu. Je vůbec ekologická alternativa?

Nejlepší odpověď
gecco

Rozhodně elektrické – pokud jde přímo o pohon…
😉
Pokud jde o získání elektřiny k pohonu, preferuju

  1. palivový článek (vodík, alkohol…)
  2. aku

😉
Výrobu paliva pro články – raději vodík vyráběný elektrolýzou (vody máme dost), a je vcelku lhotejno, zda budeme elektriku vyrábět klasicky (jádro) nebo se povede vyřešit fúzi…
V ´přírodní´ zdroje (voda, slunce, vítr, vlny…) nevěřím – vody je nedostatek a ostatní jsou nespolehlivé…

Další odpovědi
dubraro

Za současného stavu vývoje je pro univerzálně použitelné auto spalovací motor na uhlovodíkové palivo stále to nejméně špatné řešení.
Auto na elektřinu je dobré na krátké trasy, rozvoz po městě apod. Elektrický pohon má velmi dobré trakční vlastnosti a takové auto je konstrukčně jednodušší i pohodlnější na ovládání.
Vodík má víc problémů, než jsem si původně myslel. Nejen že je výbušný a neskladovatelný, ale hlavně má nízkou energetickou hustotu. Obdobně jako u elektroauta vozidlo ssebou nemůže vézt dostatek energie na delší cestu.

Řešením problémů není zakázat auta, ale vynalézt něco lepšího, třeba teleportaci.

Emefej

Viděl jsi Flinstouny?

Drap

Stlačený vzduch. Jezdím krátké trasy.

still

Domnívám se, že (ač chceme nebo ne) budoucnost je v elektřině. Stav současného vědeckého poznání ještě neumožňuje její levnou a masovou výrobu z obnovitelných zdrojů (např. kolem Země je spousta energie). Ale myslím si, že k tomu směřujeme. Ideální by bylo, kdyby el. pole k pohonu zařízení bylo něco jako dnes rádiový signál wifi – tzn. skoro všudepřítomné.

Pruzkumnik

Dřevoplyn
Zkrátka nevím co se starým nábytkem :D

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=j_d7Xb3L5Jo

Arne1

Jezdím na CNG. V současnosti asi optimální.

Midoc

Bioplyn vyčištěný na kvalitu zemního plynu – biometan.
Elektromobil poháněný elektřinou z obnovitelných zdrojů.

Kelt

Pokud jsi četl Neználka, tam bylo auto na sodovku. Co takové šlapací auto, které by hromadilo energii, potom něco s využitím magnetického pole. Možností je dost, člověk není nikdy spokojený. Není to tak dlouho, kdy člověk využíval pouze zvířecí sílu.

luckykubrt

Ono se v budoucnu bude ještě cestovat autem ?

gobls

Mně je nejvíc sympatická elektřina. I její výroba je relativně čistější, než neúčinné procesy ve spalovacím autě. Navíc ne všechna se vyrábí spalováním uhlí. A i s těmi obnovitelnými zdroji a jejich spolehlivostí by nebyl takový problém. Dnešní akumulátory už se zdaleka nemusí nabíjet půl dne a konstantním proudem.

Především by se ale osobní automobily, jako ten nejméně efektivní způsob dopravy, měly používat co nejméně. S tím je ale problém, neboť aktuálně jde o zbožňovaný fetiš, umocňovaný i touhou po co nejvyšší rychlosti a rostoucí leností lidí.

Jiricho

V dnešní době má největší prosperitu hybridní pohon.Postupem času a vývoje to možná bude elektro pohon.

Lotr_Thyronx

krom benzínu (diesel patří na traktor nebo Semi) tedy jasně palivové články na bázi vodíku.
Přímé spalování vodíku je fajn, a dokonce jsme vyrobili asi padesátku Focusů na vodík, ale má své nepřijatelné problémy. Elektřinu z baterií, zavrhuji. To budoucnost nemá. Jo i když se o tom v Česku asi psát nesmí vyráběli to nejen v Tesle, ale i ve Fordu, v GM závodech i u Chryslera. Dělal to snad i Nissan (Leaf) a český tisk lže i o tom že to bude dělat do roka i BMW a Mercedes, ale i jiné nesmysly. Třeba že Tesla bude největší výrobce automobilů — je to celé nesmysl a nebýt bankovních sponzorů, je Tesla dávno na hrnci. Na každém voze prodělává 5,000 dolarů.

Štěpán1

Vydělí jste film „Návrat do budoucnosti“?
Profesor tam měl auto, které nejenže umělo cestovat v čase,ale také si energii k pohonu dokázalo vyrobit z čehokoliv co měl člověk po ruce.Profesor do něj hodil starou plechovku od Coly a rázem bylo energie dost.Tak takové auto bych chtěl!
Ale vážně,až někdo přijde na způsob jak například staré PET lahve přeměnit levně v čisté palivo bude to sen.Jsou totiž vyrobený jako většina plastů z ropy a jejich složení je pouze uhlík a kyslík.
Viděl jsem to v jednom starém Japonském dokumentu.Tam plast rozdrtili na prášek a pak pod vysokým tlakem a teplotou přeměnili na tekuté palivo.Bohužel na to potřebovali tunu vážící stroj a příliš mnoho energie.
Ale principielně to možné je- zbavili bychom se odpadků a zajistili bychom si levný zdroj energie- prostě bomba!

Ametyst

Bylo by hezké tankovat bezřepkový benzín.

Vinpe

Biopaliva druhé generace.
http://www.hy­brid.cz/biopa­liva-2-generace-se-vyrabeji-i-v-cesku

Kepler

Průzkumník: ten dřevoplyn by byl opravdu ekologický, jedná se o obnovitelný zdroj, ale bohužel nepraktický. Bylo by dost srandovní tankovat špalky, nebo házet lopatou dřevěné pelety 🙂 Ale jo, za války se tak jezdilo.

Kepler

still: to by jistě bylo ideální, ale rozhodující by byl způsob získání energie. Rádiový signál nemůže být použit jako zdroj energie. Osobně si myslím, že auta na baterky mají smysl, pokud bude elektřina vyráběná z čistých zdrojů. Třeba se konečně dobereme termonukleární fúze. Podle mně jiná cesta není.

still

Možná to bude TM fúze, možná kombinace více zdrojů. Nepochybuji, že se k tomu dobereme :)
To s rádiovým signálem byl jen příklad. Tím chci říct, že vidím jako ideální způsob šíření elektřiny (či zástupné energie) bezdrátově (podobně jako rádiový signál wifi). Prostě že bude všude okolo nás. První pokusy s bezdrátovým přenosem už proběhly někdy v roce 2007. Dnes se uvažuje zařízení k rezonanci v magnetickém poli, který bude např. v případě domácnosti uschován někde ve stropu a bude "napájet všechna zařízení v domě.

Kepler

Nikdo ještě neodpověděl na otázku.

Kepler

Emefej: ne-e

Kepler

Drap: na tlakový vzduch jsem viděl jezdit jenom důlní lokomotivy. jiná volba nebyla.

Roman71

Keplere, ve Francii existuje firma MDI, která vyrábí osobní auta a dodávky na stlačený vzduch. Dojezd na jedno nafoukání vzdušníku je kolem 200Km. Taxíky MDI už jezdi po Francii běžně :)

Zdroj: https://www.mdi.lu (..a YouTube)