uncle Sam

Bylo za komunistů více traktorů než dnes?

K 30.6. 2015 bylo registrováno asi 168 000 traktorů, zatímco k 31.12. 2014 jich bylo asi 164 000. V jedné knize jsem četl, že v roce 1979 bylo registrováno asi 130 nebo 140 000 traktorů, to už si nepamatuju. Ale novější údaje jsem nenašel, zajímalo by mě spíše srovnání s 80. léty.

http://www.au­tosap.cz/zaklad­ni-prehledy-a-udaje/slozeni-vozoveho-parku-v-cr/

Nejlepší odpověď
anonym

Ano, bylo více traktorů a ke každému dokonce traktorista a závozník, ale postupem se obměňovala technika za výkonnější, nadbyteční lidé odcházeli do průmyslu, ale nebyli propouštění pro nadbytečnost. I já jsem toho využil a jsem tam, kde jsem.

Kdysi takový pásový traktor sovětské výroby DT54, pooral 4– radl. pluhem 1 HA za (nevím přesně, tipuji) 3 hodiny a dnes John Deere s 12– radl. obracákem za půl hodiny. Kdysi DT54 uživilo celou republiku a dnes John Deere neuživí 30 % obyvatelstva. To kdysi… berte jako ironii.

Dnes není třeba tolik traktorů. Co by obdělávali, solární panely, supermarkety a vše co vyrostlo na zelené louce!? Ti chytří,kteří na to dávali povolení se dnes drbou za ušima, protože zemědělské půdy ubylo více než je zdrávo!

Zdroj: Pohled na bývalé pole…

Další odpovědi
Emefej

Za komunistů toho jezdilo mnohem víc než dnes, třeba parní lokomotivy.

gecco

Myslíš v Česku a v provozu?? – určitě ano – a i více traktoristů…
😉

lexx

před cílenou a záměrnou likvidaci JZD a Státních statků potažmo zemědělské produkce (o co se zasloužil ryšavý parazit ochlasta z Hradu a Venca Tuneldědek Neomylný První) bylo traktorů (a nejenom) bez debaty mnohonásobně víc

anonym

Pokud to budu brát jen z naší vesnice, tak tady v družstvu bylo DESET traktorů.Dneska tu jsou DVA soukromní zemědělci a mají každý JEDEN traktor.
Za komunistů traktoristi v zimě PROTAHOVALI veškeré cesty (nebyl problém vyjet ráno ve čtyři hodiny s autem..všechno protažené) i silnici k další vesnici a do blízkého města.
Dnes neprotaženo, soukromníci chtějí zaplatit a jelikož lidi nemají peníze, tak jsou cesty neprotažené, zrovna tak silnice.Jsme silnice třetí třídy a silničáři tady protahují až okolo desáté dopoledne..někdy taky ne, jakmile je kalamita, tak i dva dny není protaženo, což se za komunistů NIKDY nestalo, protože traktoristi byli rádi, že mají práci.
Ano, dneska ti dva soukromníci mají lepší traktory než za komunistů, ALE VESNICE JE NA TOM HŮŘE.

anonym

když na to kouknu logicky, tak v dnešní době se mění půda na stavební pozemky a staví se. dnešní traktor, stejně jako kombajn, má několikanásobně větší výkonnost. pak je tedy méně polí, výkonnější technika a to se rovná menšímu počtu traktorů, kombajnů atd. koukni na film Plechová kavalerie (kde mimochodem hraje pár mých kamarádů z TS Beroun, někteří už nežijí).

gecco

Jen tak – pro info (zejména pro Lahnyho), přidávám rozhovor s člověkem, který farmaří…
http://zpravy­.idnes.cz/lide-ceska-farmar-miroslav-srutek-dlb-/domaci.aspx?c=A150901­_113200_domaci_zt
😉

gecco

Lahny – ti traktoristi, tenkrát, měli to protahování zaplaceno – ani oni nepracovali zadarmo… A ani ty traktory a nafta nebyly zadarmo…
Kdo to platil? – nevím…
Možná družstvo (a o to snižovalo výdělky družstevníků celý rok).
Možná MNV (čerpal ze státního rozpočtu – tedy ti ty protažené silnice platili pracující celého státu).
___
Každý chce za práci zaplatit…
Hele – kdyby tys byl ochoten pracovat zadarmo, rozhodně bys práci našel… Mohl bys, například, v zimě prohazovat lopatou (vlastní) ty silnice, na jejichž (ne)protažení si stěžuješ…
To by se ti nechtělo, viď???
😁
___
Ano – dneska ti soukromníci mají lepší traktory, než by se mohlo traktoristům „za komunistů“ byť jen zdát…
A díky tomu nemusejí zaměstnávat a živit darmožrouty…
Prostě a jednoduše jen zaplatí dobré traktoristy…

gecco

Lahny – ti traktoristi, tenkrát, měli to protahování zaplaceno – ani oni nepracovali zadarmo… A ani ty traktory a nafta nebyly zadarmo…
Kdo to platil? – nevím…
Možná družstvo (a o to snižovalo výdělky družstevníků celý rok).
Možná MNV (čerpal ze státního rozpočtu – tedy ti ty protažené silnice platili pracující celého státu).
___
Každý chce za práci zaplatit…
Hele – kdyby tys byl ochoten pracovat zadarmo, rozhodně bys práci našel… Mohl bys, například, v zimě prohazovat lopatou (vlastní) ty silnice, na jejichž (ne)protažení si stěžuješ…
To by se ti nechtělo, viď???
😁
___
Ano – dneska ti soukromníci mají lepší traktory, než by se mohlo traktoristům „za komunistů“ byť jen zdát…
A díky tomu nemusejí zaměstnávat a živit darmožrouty…
Prostě a jednoduše jen zaplatí dobré traktoristy…

anonym

Gecco, ač nerad, musím zemědělce bránit! Napsal jsi slovo „darmožrouty“ a to je největší potupa pro zemědělce. I ty, jak vím, jsi nějaký čas dělal v zemědělství, ale určitě ne v prvovýrobě. Když jsem v roce 1973 nastoupil na státní plemenářský statek, který obhospodařoval asi 3000 hektarů polí, lesů, luk a pastvin a cca 500 dojnic, 200 ks žíru, prasat… Pokud si dobře vzpomínám, tak mechanizace byla na tu dobu docela slušná(z mého hlediska) Byly tam traktory( Zetor 50, Z-30, Z- 40, DT 54, …), kombajny už byly nahrazeny německými E-512, E-516, které posekaly více obilí než předchozí sovětské SK-4 (pozdější Kolosy). Na každém traktoru byl závozník, ale postupem času se snižoval nejen počet lidí, ale staré stroje se nahrazovaly novými, výkonnějšími, byť byly vyrobeny v socialistických státech. Tady se naskýtá otázka: Myslíš, že ti „západní státy“ měly tak vyspělou zemědělskou techniku, že už oraly 4 řádkovým pluhem v době, kdy se u nás bratranci Veverkovi mordovali s ruchadlem? V době vegetačního klidu, ti, kteří nepracovali v živočišné výrobě, buď prohrnovaly silnice, jak píše Lahny, ale ne určitě zadarmo, ale za slušný peníz, nebo byli vyslání do průmyslu jako například do ŽDB Bohumín, NHKG Ostrava-Kunčice, VOKD- Vítkovice…, ale nikdy nepropouštěli pro nadbytečnost. Považuješ také za darmožrouty lidi, kteří za každého počasí, každý den, pátky, svátky šli do práce, aby měšťáci měli ráno křupavé rohlíčky, čerstvé mléko a na obědy dokonce i kus té flákoty? Teď mi gecco vysvětli: pokud podle tebe byli zemědělci – nechci to slovo psát-, co byli tedy různí úředníci, zaměstnanci, pracující inteligence… ? P.S. Viděl jsi někdy na krámě, mimo kubánských pomerančů, že byly brambory ze SSSR, vejce a drůbež s Polska, vepřové z Maďarska? My jsme totiž byli soběstační ve výrobě zemědělských produktů a ty kubánské vozili jen proto, aby se o nich mluvilo po roce 1989.

gecco

Barbakane – ne – špatně jsi mne pochopil (nebo jsem se já špatně vyjádřil) – naprosto netvrdím, že zemědělci jsou darmožrouti…
Ale vím, právě proto, že jsem byl členem družstva, jak ohromná tam byla přezaměstnanost, jak všichni na vesnici brali družstvo jako ´záchrannou síť´ (kdo neuměl nic, vždycky práci v JZD našel)…
Vím, kolik naprosto neschopných neumětelů se tam poflakovalo…
___
Koneckonců – ješte v roce 1991 mělo drutvo cca 1300 členů…
Dneska (jmenuje se jinak, ale jde o – v podstatě, tutéž rozlohu a podobně velkou živočišnou výrobu) je vlastníků (´zaměstnanců´) ani ne 300 – a uživí se dobře – ale dalších 1000 zbytečných lidí by fakt neuživili…
A taky už nemají důvod je živit…
😉

anonym

pro barbakan
Děkuji za zastání a kdyby se mohly dávat body v diskuzi, dal bych ti za deset.
Oni ti měšťáci nějak nemohou pochopit co to dá práce než vyrostou brambory, obilí, co se lidi musí načuchat smradu v kravíně nebo vepříně.A nebýt zemědělců, tak nemají měšťáci co žr..át (nechci být neslušný, zkrátka jíst).A chtěl bych vidět jak by se kroutili, když by měli platit veškerý dovoz jídla z jiných zemí (však ono to jednou dojde sem, že nám ty okolní státy napálí takové ceny za jídlo, že pak všichni budou litovat, že máme zabetonovanou zemědělskou půdu).A ti měšťáci nepochopí, že nejlepší hnojení na pole byla močůvka, kterou vyváželi z okolních fabrik na pole (i staří sedláci říkávali, vykaď se doma, nebudeš potřebovat kupovat drahé hnojení chemické…málokterý sedlák šel na záchod u souseda, protože o to svoje hovínko okrádal sám sebe a své pole).
pro gecco
Proč tady píšeš o něčem když tomu nerozumíš.Oni ti traktoristi MUSELI dělat přes léto dvanácky,(když bylo lepší počasí) aby měští lidé měli co jíst. A VEŠKERÉ PROTAHOVÁNÍ bylo nasmlouváno s okresní správou silnic a nebo s národním výborem.Takže peníze za spálenou naftu a za práci šly Z FONDU SILNIC a nebo z národního výboru, takže ze ŽÁDNÉHO FONDU ZEMĚDĚLCŮ a zemědělcům se NESNIŽOVALA MZDA.A pokud to šlo z fondu národního výboru, TAK PROČ DNESKA MĚSTO PROTAHUJE VE MĚSTĚ CHODNÍKY A NA VESNICI SE KAŠLE?PROČ OKRÁDÁ vesnici, když MUSÍME PLATIT DANĚ JAKO MĚSTO, ke kterému jsme připojeni?Za komunistů šly peníze na protahování rovným dílem, komunisti se snažili, aby lidi na vesnici měli stejné (nebo alespoň přibližné) životní podmínky jako ve městě.Dneska MĚSTA NA VESNICE KAŠLOU, ale daně se vybírají jako ve městě (když to jsou vesnice spojené s městem), přitom autobusy sem z města nejezdí, k doktoru se člověk dostane akorát dopoledne a to nemluvím o směnování, kdy do vesnic zajížděly autobusy z odpoledních směn.
A jak píšeš, že zaplatí dobré traktoristy.Nenech se vysmát, opět píšeš o něčem čemu nerozumíš.Jestliže má soukromník JEDEN traktor, tak s ním jezdí sám a už mu nebývá čas na další aktivity, protože zase tolik mu ta naše společnost nedává, aby si mohl zaplatit toho traktoristu.

gecco

Lahny – proč váš Obecní úřad nezaplatí protahování silnic???
Odhaduju, že pro těch pár obyvatel (koneckonců – kolik obyvatel má ta obec?) se to prostě nevyplatí…
___
Já poměrně dobře vím, o čem píšu – pocházím z vesnice – a taky vím, proč ta vesnice NEN9 připojena k městu (i když měslo lobovalo)…
Proč vy jste s tím souhlasili???
___
Narozdíl od tebe tvrdím, že každý by měl zodpovídat sám za sebe – a ne čekat, kdo mu co dá…

anonym

Naše vesnice má 280 obyvatel.A není to jen o této vesnici, ale sinice spojuje další čtyři vesnice (jak píšu, za komunistů CELÁ SILNICE PROTAŽENÁ až do polsední vesnice, aby odtamtud mohl lidi svážet autobus na ranní směnu).
A v této vesnici s tím NIKDO nesouhlasil, ale byla připojena k městu už v r. 1975, takže tenkrát se obyvatel na to nikdo neptal (a mimochodem v tomto roce měla vesnice 420 obyvatel) a po revoluci to tak zůstalo, protože MĚSTO NEMĚLO ZÁJEM ABYCHOM SE ODTRHLI..v naší vesnici je vodojem, který napájí 6ti tisícové město (u kterého jsme připojeni) a přišli by tím pádem o vodu, kterou by NÁM museli platit a toho se báli.

anonym

Lahny,dávám ti za pravdu… jestliže má soukromník JEDEN traktor, tak s ním jezdí sám a už mu nebývá čas na další aktivity, protože zase tolik mu ta naše společnost nedává, aby si mohl zaplatit toho traktoristu. Svého času jsem jezdil u jednoho soukromníka, protože omarodil a sena se musela dělat.

uncle Sam

Ve čtyři ráno byly vesnické cesty prohrnuté? Takže traktoristi museli vstávat ve 3? Pokud by to tak bylo dneska, to by bylo keců, jak jsou chudáci nuceni vstávat v tak nekřesťanskou hodinu že? :)))

anonym

A víš, že jim to nevadilo.Protože třeba navažeči krmení do kravínů vstávali také ve tři, v zimních měsících ve čtyři, protože v pět hodin ráno už muselo být vydojeno a přijížděla cisterna pro mléko.Ale to zase ti měšťáci nepochopí.Oni myslí, že asi mléko teče z vodovodu.
A na druhou stranu, oni to dělali rádi, protože za to byly NOČNÍ a přesčasové příplatky.To by zase ti dnešní podnikatelé řvali, že na to nemají, aby lidem platili tyto mzdy (nyní mně vypravoval jeden kamarád, jak je podnikatel ojebal o dovolené..dostali jen základní mzdu,(9500) prý se nevyrábělo, tak nemají chtít více peněz.To za komunistů nebylo..za dovolenou byla vždy největší výplata, platila se průměrem.

ZIU 682

Takže tehdy se to muselo dělat, aby bylo ráno mléko? A dneska se to nemusí dělat? A to mluvím o jakékoli práci. Dneska vstávat ve tři, tak máš určitě plnou hubu vykořisťování :)))

anonym

A víš, že já ne.To akorát mladí, kteří vyrostli po revoluci.Naše generace je ještě zvyklá dělat.V širokém okolí NEVIDÍM mladého člověka (okolo 25 let), který by dělal rukama manuální práci.každý se snaží sedět na zadku v kanceláři či dělat nějakého dealera.Jezdím do okresního města na pracák a při každé návštěvě tohoto města mě oslovují mladí lidí a lákají na něco (k jiné pojišťovně, k jinému operátorovi, domů k nám přijel nabízet vysavače, lákají k jinému dodavateli elektřiny atd).TIHLETI LIDÉ NEVĚDÍ CO JE FYZICKÁ PRÁCE.
A pokud mluvíš o vykořisťvání, tak věř, že za komunistů takováto fyzická práce byla dobře zaplacená a ne jako dneska, že za tu práci dostanu minimální mzdu.A TO JE VYKOŘISŤOVÁNÍ…ne to vstávání.

anonym

Já chodil do práce už na druhou ranní a nikdy jsem se nebrodil sněhem. Bylo odhrnuto, no, vlastně párkrát ne, to se traktorista večer ožral a zaspal! 🙂

gecco

Lexx – a tím se jasně ukázalo, jak bylo ´tehdejší´ zemědělství neefektivní…
😉
Moc traktorů, moc lidí – dneska by zákazníci takové mzdové náklady dodavatele prostě neakceptovali…
Dodavatel by krachnul – a zaměstnanci by neměli ani PéeRDé… Nic…
😁