eleonnore

Jak se autem rozjíždět do kopce?

Včera jsme s mým instruktorem v autoškole zastavili na silnici v kopci a čekali jsme na auto, které vjíždělo přede mě. Mezitím se za mě postavilo další auto a já jsem začala plašit, že až se rozjedu a pustím spojku, tak zadkem sjedu na auto za mnou. Šlápla jsem tedy zbrkle na plyn a auto udělalo ten šílený zvuk.
Jak se tedy správně rozjíždět do kopce? Když pustím spojku, rozjedu se dopředu nebo dozadu?

Nejlepší odpověď
Kepler

Sešlápneš spojku, zatáhneš ruční brzdu, zařadíš jedničku. Rozjedeš se tak, že pomalu pouštíš spojku a jakmile ucítíš, že začne zabírat (pokles otáček), tak brzdu uvolníš. Chce to taky držet trochu pod plynem, aby motor nechcípnul. Je to jen o cviku. Copak ti to instruktor neřekl?

Další odpovědi
redy

A co použít ruční brzdu?

xxx3

já tedy pouštím v kopci při zařazené jedničce lehce spojku, aby se dostala trochu do záběru (začne to jemně škubat) a pak přidávám plyn. Nová auta teď mají celkem běžně ruční brzdu na tlačítko a s funkcí rozjezdu do kopce – rostě to nedovolí autu couvnout.

cukrar

Instruktor Vám přesně vysvětlí v daný moment, co dělat, páč zde dostanete jen teorii, které bude oproti reálné situaci určitě jinačí.
Za měsíc se budete tomuto dotazu smát, páč se to již naučíte citem.

anonym

Na tohle je dobrej instruktor,ten by asi měl vše vysvětlit,
časem je to jen zkušennost a dobrej řidič ani ve strmém kopci ruční brzdu nepotřebuje.
Je to všechno o citu.

Bruneta84

Lze to se rozjet s ruční brzdou, jak už kolegové popsali výše, je to bezpečnější, ale trvá to o něco déle. Druhý způsob, který vyžaduje trénink, někde v kopci, kde nejezdí moc aut je:

  1. Sešlápnout spojku a zabrzdit (brzdou)

2)Pomalu pouštět spojku do záběru(stojíme stále na brzdě, nepouštíme brzdu, jinak auto bude couvat!!)
3)Pustíte brzdu (pokud jste vychytala správný tzv. bod záběru auto by nemělo couvnout, ani jet dopředu)

  1. Přidáte plyn a jedete, lepší je přidat si ho trošku více, ať to klidně zařve, pořád lepší než to do někoho zezadu nabořit.

anonym

Dej si za zadní kolo mobil,tablet nebo něco dražšího a uvidíš,jak se naučíš rozjíždět do kopce.

redy

Nepoužívám ručku, už to mám vychytaný 🙂

Ale v autoškole, jedině přes ručku 🙂

dubraro

Zaznamenal jsem informaci, že prý se dnes již rozjezd do kopce s ruční brzdou v autoškole nevyučuje. Neověřeno.

Hlada

Pak by je ale měli učit pravou nohou současně brzdit a přidávat plyn nebo je to naučit jinak. V žádném případě by se neměl žák do téhle situace dostat nepřipravený.

sesednizkola

Dělal jsem autoškolu v roce 2012 a takhle jsem se to neučil. Když je spojka v záběru, auto se z kopce ani nepohne a můžu brzdu pustit a přidat plyn. Samozřejmě jsem se to ale v autoškole nenaučil a celé jsem „to pochopil“ až když jsem si koupil svoje auto. Za týden jsem nechápal, jak jsem to mohl v autoškole nechápat :) Protože jsem si taky přál tu třetí nohu, která mi bude stát na brzdě. A nějaké nesmysly s ruční brzdou…to je úplně zbytečný se učit.

Dochy

Jsou různá auta a různé kopce. S ručkou se bez potíží rozjedeš i s autem ve kterém sedíš poprvé. Bez ručky to většinou vyžaduje cit a zkušenost s daným autem. Pokud někde zastavím je to často na dýl než cca 20s (kolona, fronta před semaforem, závory). Abych nemusel celou dobu stát na brzdě, zatáhnu ručku. Nevidím důvod proč pro rozjezd nejdřív odbrzdit ručku a znovu zabrzdit nohou když se můžu rozjet rovnou…

9gagator

A taky jde velmi na výkonu auta, ono se ne každé auto udrží na 10tis/min v kopci jako na hrad