LuK4S3k CZ

Co je to meziplyn ?

Nejlepší odpověď
anonym

Je to při řazení na nižší rychlostní stupeň a používá se hlavně u velkých aut (náklaďáky, autobusy apod.) Princip spočívá ve vymáčknutí spojky, vyřazení rychlosti (být v neutrálu), puštění spojky a přidání plynu, znovu vymáčknutí spojky a zařazení nižší rychlosti. Jde o to aby si neočesal převodovku od zubů. Dnes už ani ve velkých autech to není tolik třeba, ale kdo se to naučil, tak to používá i v osobáku. Mám ten zvyk už v sobě automaticky.

Další odpovědi
Hykam

Je to ještě z doby, kdy nebyly v převodovkách synchrony.
Při řazení nahoru se pouze povolila spojka při neutrálu, aby se srovnaly otáčky ozubených kol, při řazení dolů se v neutrálu povolila spojka a přidal se plyn, aby se rovněž srovnaly otáčky ozubených kol, potom sešlápla spojka a podřadilo.
Je potřeba určitá zkušenost, cit a je třeba poslouchat motor.

česílko: taky to občas nevědomky dělám

mosoj

Meziplynem ( jak uvádí česílko) se vyrovnávají otáčky hnané a hnací hřídele. Zasunutí převodových stupňu pak jde zub na zub při přibližně stejných rychlostech otáčení a zuby o sebe nedrnčí.

Již dlouho se ale vyrábí převodovky synchronizované, které při řazení pomocí synchronizačního třemenu zastaví kolečko převodového stupně (při vyšlápnuté spojce) a to se potom zasune bez problémů do druhého kolečka.
Takže již dlouho se nemusí meziplyn používat.
U nesynchroni­zovaných převodovek býval někdy docela problém zařadit dvojku z trojky za jízdy.

knedlik123

Jde o vyrovnani rychlosti na dvou hridelich v prevodovce pri razeni, neni-li rychlost totozna,dojde ke „skvrkani“

honza19hk

používá se u nákla´dáků (hodně to je na V3Skách a na Tatrovkách) a slouží k podřazení. Třeba u mý Tatry 813 8×8 to tak je,proto tohle auto nerad půjčuju.Hodně lidí totiž neví jak se řadí s meziplynem.
Doplňuji:
Mosoji, tohle se mi povedlo na křižovatce,ne a ne tam dostat dvojec.Nakonec jsem tam musel tu trojku nechat,hodit tam redukci a jet,což ale znamenalo množství černýho dýmu z vyfuku.