dudu

Rýže taková, či onaká?

Drahé hospodyňky. Můžete mně prosím vysvětlit rozdíl mezi kvalitou, určením, původem atd., rýže dlouhozrnné a kulatozrnné. Proč se ptám?
Mojí větší polovičkou jsem byl před jejím odjezdem na návštěvu dcery požádán, abych koupil kulatozrnnou rýži. Ke svému údivu a se skřípajícími zuby jsem tento produkt objevil teprve ve třetím marketu a ani cena nebyla zrovna křesťanská.
Proto pro klid své duše prosím o vysvětlení v čem vlastně spočívá půvab této obilniny – dodnes jsem si myslel, že rýže je prostě stále ta samá rýže.

Nejlepší odpověď
annas

Já kupuji kulatozrnnou rýáí na sladký nákyp, je opravdu mazlavá, a proto dobře drží pohromadě. Používají ji víc Číňané, protože se lépe nabírá hůkami. Je drahá, máte pravdu.
Ale jinak kupuji rýži parboiled, která se nerozvařuje a má o něco víc minerálů než rýže obyčejná.
Doplňuji:
Přehled druhů rýže:
http://www.va­riskvalitne.es­tranky.cz/clan­ky/zajimavosti/ne­kolik-uzitecnych-informaci-o-ryzi.html

Další odpovědi
hanulka11

kulatozrnná rýže je hladká a po uvaření je lepivá azrnka drží pohromadě je moc dobrá, ale v naší české kuchyni není moc rozšířená, hodně se vaří s čínskými jídly,kdo si ji oblíbí jinou už nechce,je totiž chutnější jakoby čťavnatější a má víc vitamínů
Doplňuji:
Dopním tímto odkazem kde si přečtete zajímavosti o rýži

http://www.epul­s.cz/vyziva/946-vyznejte-se-v-ryi

anonym

Ani tady nejsou všechny druhy,dříve to bylo jednodušší co?Řeklo se kup rýži a nebylo co řešit,jen to, v jaké jakosti!

Zdroj: http://clanky­.vareni.cz/dru­hy-ryze/

iceT

http://www.di­etologie.cz/vy­ziva/potraviny-wiki/obiloviny-obilniny/ryze/ryze-dusena-natural-neloupana-dlouhozrnna-instantni-ryze.html

Čistě laicky řečeno rýže se dělí podle toho co z ní chceme uvařit.Já dávám přednost parboiled,protože se nelepí a nerozváří jako běžná rýže.Kulatozrnná je vhodná na nákypy a italská rizota,protože jak už psaly kolegyně se lepí a proto je vhodnějsí.Pak jsou také k dostání speciální druhy na sushi a jiné japonske speciality,ale to člověk při koupi dost prohne.Na našem trhu jsem narazila jasmínovou,na­tural,indiánskou­,basmati.

http://www.su­si.cz/?patro=7&sku­pina=897

Obyčejná rýže jak si ji pamatuju z dětství v kilovem balíčku se nedá jíst,chtěla jsem ji uvařit,ale byla nechutná,navrchu rozvařená,uvnit­ř tvrdá.

mojitek

Dlouhozrnna nebo kulatozrnna,to je stejne vsechno jen jakoby ryze vhodna tak na nakyp. Kupte jednou Thajskou jasminovou ryzi v hypermarketu nebo u čongů a nebudete chtit uz jinou…

Angela2713

Nejlepší je Basmati rýže.Sice drahá,ale chutově bezkonkurenční…