Ing.internet

Jaké jsou druhy rýže a na co jakou použít?

Nejlepší odpověď
Deli

Pokud nevíte, jak v obchodě vybrat tu správnou rýži a ztrácíte se v cizokrajných názvech různých odrůd, tak vám náš článek jistě trochu přiblíží problematiku rozdělení rýže.
Rýže je jednoletá, asi 1 až 2 metry vysoká bylina s dlouhými úzkými listy. Květenství této byliny mohou být velká 30 až 50 cm. Jednotlivé kultivary rýže se liší především místem původu. Existují rýže kalifornské, čínské, italské, indické, thajské, japonské, pákistánské, filipínské a mnoho jiných.

Základní dělení rýže
Rod rýže se dá rozdělit na rýži setou a rýži horskou. Rýže setá je logicky nejrozšířenější, ale je náročná na zavlažování. Nejkvalitnější odrůdy jsou vhodné provaření a obsahují vysoký podíl škrobu. Oproti tomu horská rýže není tak náročná na zavlažování a mnohde se pěstuje bez závlahy. Výnosy tohoto druhu jsou však nižší a zrno není tak kvalitní.

Dělení rýže podle zrna
Zrno rýže je tvarované velmi různě. Jsou zrna podlouhlá, oválná až kulatá, krátká a dlouhá. Od tvarů pak plynou názvy odrůd: dlouhozrnná, krátkozrnná, kulatozrnná. V dnešní době se však klade velký důraz na značku a kvalitu. Proto si zde uvedeme několik nejznámějších a nejlepších odrůd, se kterými se poměrně běžně setkáme v našich obchodech.

Rýže Basmati
Tato „princezna mezi rýžemi“, jak se jí říká, se používá v typických indických jídlech. Je to dlouhozrnná rýže s velice výraznou vůní. Roste kromě Indie také v Pákistánu a Íránu, kde vždy jeden rok „stárne“, aby se rozvinula její plná vůně s oříškovým nádechem.

Rýže Arborio
Kulatozrnná, perličkovitá rýže, která po uvaření vytváří krémovitou hmotu. Je to tím, že velmi hojně vstřebává vodu. Z této rýže připravují Italové svá pověstná rizota. Tato rýže se pěstuje především v Itálii. Na její uvaření budete potřebovat 18 minut a rýže bude napovrch jemná a uprostřed pevná – al dente.

Rýže Jasmínová
Jasmínová rýže je velice podobná rýži basmati, ale má velice lepivou strukturu. Tato voňavá rýže se používá nejčastěji v čínské kuchyni a pěstuje se v Thajsku. Kromě toho, že má žlutohnědou barvu a ovesnou vůni, snižuje hladinu cholesterolu.

Rýže divoká – planá
Planá rýže, to jsou ve skutečnosti semena severoamerické vodní trávy. Její zrna jsou dlouhá a tmavá. Obsahuje vysoké množství vitamínu B a používá se do salátů ve směsi s basmati.

Bhútánská rudá rýže
Starověká krátkozrnná rýže pěstovaná ve vysoké nadmořské výšce v himalájském pohoří na území Bhútánu. Rýžová pole jsou zde zavlažována tisíc let starým viaduktem, který přepravuje kvalitní vodu bohatou na stopové prvky. Tato rýže má příjemnou ořechovou vůni, jemnou texturu a červenohnědou­ barvu.

Rýže Carnaroli
Řekneme-li slovo rizoto, většinu z nás napadne rýže Arborio. Existuje však druh rýže, který podobně jako Arborio dobře vstřebává vodu a je tedy vhodný pro přípravu al-dente rizot. Ano, právě rýže Carnaroli může Arboriu směle konkurovat. Tato krátkozrnná rýže se pěstuje také v Itálii, je bílá, baculatá a při vaření ještě více zbuclatí. Pokud nevíte, jakou rýži kupujete ve vašem supermarketu, věnujte při jejím nákupu větší pozornost zde vyjmenovaným druhům. Zjistíte, že cena se zas tak neliší, ale kvalita je opravdu znát.

Zdroj: http://clanky­.vareni.cz/dru­hy-ryze/

Další odpovědi
hanulka11

zde si přečti
http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­formace/texty/ji­dlo-strava/rozdil-mezi-ryzi-parboiled-basmati-natural-jasminovou-a-patna-druhy-ryze
já mám nejraděj dlouhozrnnou a kulatou

chudst

Ryze existuje pres 8000 druhu, jak jsem se prave docetl zde http://www.vi­viente.cz/ryze/ :)

Z toho take vytahl:

NEJPOPULARNEJSI DRUHY RYZE NA SVETE

Arborio

Kulatozrnná škrobovitá bílá rýže, tradičně používaná k přípravě italského rizota.

=============­==========

Basmati

Aromatická rýže, která má ořechovou vůni, vynikající chuť a světlou strukturu.

=============­==========

Sladká rýže

Po uvaření téměř průsvitná, velmi lepkavá, tradičně používaná k přípravě sushi a mochi (japonský rýžový koláč).

=============­==========

Jasmínová rýže

Dlouhozrnná aromatická rýže s měkkou strukturou, která je k sehnání jak hnědá, tak bílá.

=============­==========

Bhútánská rudá rýže

Pěstuje se v Himalájích, má červenou barvu a ořechovou chuť.

=============­==========

Černá rýže

Rýže sladké chuti s lepkavým povrchem, která vařením získá fialovou barvu.