Pedro88

Rušení nočního klidu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s rušením nočního klidu. Pokud na mě někdo zavolá policii, kvůli rušení nočního klidu, jaká jsou má práva? Slyšel jsem, že mi policie může domluvit či uložit pokutu, až když je překročena určitá hranice dB. Jak se tedy mohu bránit? Mohu po policii požadovat důkaz, že hladinu hluku z místa, odkud si dotyčný na mě stěžoval, přesahuje povolenou hranici? Mohli byste případně v odpovědi uvést i kde přesně se znění mého práva v této věci vyskytuje (OZ či Listina zákl. práv a sovobod)? Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
standa

Podle mého názoru bych do tohoto ´sporu´ netahal žádné hlukové studie a obdobné posudky, ale řídil bych se zdravým úsudkem.

Někdo chytrý někdy řekl, že základní koncepcí PŘIROZENÉHO PRÁVA je fakt, že svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Pokud bydlíte v domě s více byty a situace byla vyhrocena až tak, že kdosi (ať již oprávněně či nikoli) vaše chování vyhodnotil tak, že přivolal Policii, tak bych se na vašem místě pokoušel zjistit od ostatních sousedů, zda se v případě ´stěžovatele´ jedná o ojedinělý názor nebo nikoli.

Určitě je možné, že ´stěžovatelem´ je osoba, která je citlivá už na mírné zvýšení hluku a v takovém případě byste se mohl opřít o názor většiny v domě, že hluk nepřesahuje únosnou mez…

Ale úplně stejně reálný je i fakt, že se svým názorem na snesitelnou hlasitost budete ojedinělý pouze Vy a ostatní (většina) to budou vnímat jinak.

Doporučuji JEDNAT, VYJEDNÁVAT a DOHODNOUT SE…nikoli hledat aliby nebo znalecký posudek, který vám osvědčí, že např. 50 decibelů je ještě v normě .

Neznám vaše bytové poměry ani jiné okolnosti…, pouze obecně doporučuji kompromis před tvrdým uplatňování práva (které je v tomto případě složitě vymahatelné z obou stran)

Další odpovědi
alexandra

No nevím,kde bydlíte,ale pokud v paneláku,tak lituju Vaše sousedy,a nedivím se,že na Vás volají policii.Hlavně,že jste vůbec neuvedl,co teda v noci děláte.Ohánět se hranicí decibelů můžete přes den,ale v noci by měl být opravdu klid,vy si asi vůbec neuvědomujete,jak se v paneláku,hlavně v noci všechno rozléhá. I kdyby jste měl hudbu,pod tu Vaši hranici,tak stejně to bude někoho rušit.Oháníte se listinou práv a svobod,ale zamyslete se nad tím,že Ti co si na Vás stěžují,např,vstá­vají ráno do práce,a určitě by si pro nic za nic nestěžovali.Takže pokud chcete dělat v noci kravál,tak si kupte rodinný domek na samotě.
Nevím,jak by bylo Vám,kdyby jste se potřeboval vyspat a někdo Vás rušil,to by jste asi nadával taky,Ne????
Doplňuji:
Dostala jsem výtku,že si mám nechat morální
ponaučení,i když vidím,že jsem nebyla sama.Takže odpovídám ještě jednou a k věci.
Práva nemáte žádná,protože noční klid je od 22 hod do 6 hod.Takže bránit se nemůžete,protože nejste v právu.Děkuji

georgia

Vy nesmíte rušit sousedy ani přez den,natož večer!!Chtěla bych vás mít nad sebou,jako souseda,hned bych s váma vymetla!Proč nejdete dělat hluk na nějaou poušť?! Už asi vím proč?-tam by ste nikomu nedělal nervy,takže by vás to nebavilo!Viďte?

mojitek

Zastavam nazor jak tady psali Standa i Alexandra. Nad nami bydli sousede,priste­hovali se buhvi odkud.Maji 2 deti,ale co ty tam delaji..ani nemaj koberec,ktery by tlumil hluk po dupani,treba tesne pred pulnoci,nebo v 6 rano,proste je jim to jedno.Jejich matka zrejme cuci na TV,takze na ne nema cas.Pred nima tam bydleli taky s deckama,ale normalne si hraly,proste unosna mez.Vedle nas zase sousedka koupila dceri psa a pres den kdy je holka ve skole a jeji matka v praci(cca od 8h ),tak pes nesnesitelne vyje a knuci…
Zajimalo by me,jak by tihle sousedi reagovali,kdyby JIM nekdo delal z bydleni peklo

Michal

Noční klid je od 22h. večer do 6h ráno jednodušší vysvětlení neznám.
Michal

afro.minerva

Já bych vám spíš poradila nějak se domluvit s těma lidma, kteří si na vás stěžují. Nevím jestli a jak porušujete noční klid, ale když si uděláte oslavu dva krát do roka, tak si myslím, že by na vás nikdo policajty neposlal. Já měla jeden čas souseda, který pode mnou pouštěl techno tak nahlas, že mi až rezonovalo v kostech. Dělal to třeba i ve čtyři ráno. Spíte a najednou strašnej kravál. A to dělal denně. Když jsem za ním šla, tak mi tvrdil, že byl v kuchyni a tak si to pustil nahlas. Vím jistě, že měl stejný byt jako já, a to 1+KK. Takže lhal. Povím vám jedno. Je to něco strašnýho. Pokud bych už v tu dobu měla naši maličkou, tak bych na něj policajty poslala a stěžovala bych si i na byťáku. Pokud možno, pokuste se vyjít trochu vstříc. Člověka to může pořádně otravovat.

Brblal

Já osobně používám sluchátka, když si potřebuji něco poslechnout silně.