Avatar uživatele
Registrovaný

Propuštění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je na tom pravdy.Přítel sedí ve výkonu trestu a říkal, že je možnost o propuštění ještě dříve než dovřší půlka, ale musí o to prý požádat ředitel věznice. Děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Ne taková možnost neexistuje.Ale je možné že pokud se váš přítel ve výkonu trestu chová vzorně tak o se k jeho žádosti o podmíněné propuštění připojí ředitel věznice.Tomu se říká ředitelská půlka.A je veliká pravděpodobnost že ho propustí na podmínku.Ředitel věznice může pouze udělit krátkodobé přerušení trestu.Buď za vzorné chování nebo z rodinných důvodů.Svatba,phřeb atd.


Avatar uživatele
Zlatý

Ano je to možné..., ve vybraných případech nedbalostních trestných činů tj. PŘEČINŮ, může být s odvoláním na odstavec 2 § 88 trestního zákoníku trest zkrácen i před odpykání polovičky.

§ 88 Podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody

(1) Po výkonu POLOVINY uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody může soud odsouzeného podmíněně propustit na svobodu, jestliže odsouzený po právní moci rozsudku, zejména ve výkonu trestu svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení a
a) může se od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život, nebo
b) soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného.

(2) Jestliže odsouzený ZA PŘEČIN prokázal svým vzorným chováním a plněním svých povinností, že dalšího výkonu trestu není třeba, může ho soud podmíněně propustit na svobodu I PŘEDTÍM, NEŽ VYKONAL POLOVINU uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody.

(3) Soud při rozhodování podle odstavců 1 a 2 přihlédne také k tomu, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu a zda částečně nebo zcela nahradil či jinak odčinil škodu nebo jinou újmu způsobenou trestným činem. Jestliže odsouzený vykonával ochranné léčení před nástupem výkonu trestu odnětí svobody nebo v jeho průběhu, přihlédne soud i k projevenému postoji odsouzeného k výkonu ochranného léčení.

===========

§ 14 Přečiny

(2) Přečiny jsou všechny NEDBALOSTNÍ trestné činy + ty ÚMYSLNÉ trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby DO 5 LET.

========

To fira a koumes :

:-) nemáte pravdu..., skutečně lze propustit dříve než po půlce, ten § 88/2 je celkem jasný


Avatar uživatele
Registrovaný

Pravda to je ,ale nikoliv úplná.Může se víkon trestu skrátit o jednu třetinu a to ,když o to požádá ředitel věznice.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.