Podmíněné propuštění

Dobrý den, zajímalo by mě manžel má 14 měsíců za zanedbání povinné výžvy k tomu má ještě proměněnou podmínku 12 měsíců za zanedbání povinné výživy a ještě jednu proměněnou podmínku 4 měsíce za podvod. Zajímalo by mně jestli může žádat o podmíněné propuštění na 1/3 odsezení trestu a nebo na půlce, tedy po 15 měsících. Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
slimaczek

Žádat může, ale musí splňovat stanovené podmínky. O podmíněném propuštění rozhoduje soud. Tuto problematiku upravuje ustanovení trestního zákona:

§ 88
Podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody

(1) Po výkonu poloviny uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody může soud odsouzeného podmíněně propustit na svobodu, jestliže odsouzený po právní moci rozsudku, zejména ve výkonu trestu svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení a

  1. může se od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život, nebo
  2. soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného.

(2) Jestliže odsouzený za přečin prokázal svým vzorným chováním a plněním svých povinností, že dalšího výkonu trestu není třeba, může ho soud podmíněně propustit na svobodu i předtím, než vykonal polovinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody.

(3) Soud při rozhodování podle odstavců 1 a 2 přihlédne také k tomu, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu a zda částečně nebo zcela nahradil či jinak odčinil škodu nebo jinou újmu způsobenou trestným činem. Jestliže odsouzený vykonával ochranné léčení před nástupem výkonu trestu odnětí svobody nebo v jeho průběhu, přihlédne soud i k projevenému postoji odsouzeného k výkonu ochranného léčení.