Kokyna

Žádost o půlku

Chtěla bych se zeptat. Už měsíc mám na soudě v České Lípě podanou žádost pro svého přítele o propuštění na polovinu trestu. Jak dlouho má ze zákona soud čas na vyřízení mé žádosti?

Nejlepší odpověď
standa

Žádost o podmíněné propuštění může podat:

  • odsouzený
  • ředitel věznice
  • státní zástupce
  • zájmové sdružení občanů

Nikoliv tedy rodinní příslušníci a už vůbec ne ´přítelkyně´ ☹

Soud se tedy zřejmě vaší žádostí nezačne vůbec zabývat (měl by vám sice v určité pořádkové lhůtě napsat, ale tato lhůta není vymahatelná…te­oreticky můžete podat stížnost, na jejíž vyřízení je lhůta až 60 dní)

Je tedy nutné, aby se k vaší žádosti připojil i odsouzený.

Soud by pak měl o žádosti rozhodnout ve lhůtě
30 dnů, nebrání-li tomu důležité důvody.

Tady je ale nutno zohlednit, že soud je omezován svými možnostmi, navíc musí své jednání zkoordinovat s příslušnou věznicí, neboť o těchto žádostech je většinou rozhodováno přímo ve věznici.

O žádosti rozhoduje soud, v jehož obvodu je trest vykonáván, což je v naprosté většině případů jiný soud, než který rozhodoval o vině a trestu.

Soud, který rozhoduje o žádosti o podmíněné propuštění si přitom vedle zprávy o chování odsouzeného ve věznici musí vyžádat i původní spis od soudu, který trest ukládal, což také nějakou dobu trvá.

Jak již bylo konstatováno, nejefektivnější bude, když se osobně přeptáte na ´osud´ své žádosti přímo na soudě…

Další odpovědi
panenka

Mělo by to být ze zákona 30 dní takže bych si na soud zavolala a zeptala bych se jich co se s vaší žádostí děje a jak dlouho budete ještě čekat než vám odešlou Rozhodnutí od soudu. V žádném případě bych to nenechála jen tak a urgovala je at vám to vyřídí