s-i-m

Propuštění v 1/3

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co je potřeba k tomu aby byl člověk propuštěn v 1/3 svého trestu. Známý byl odsouzen ke 12 měsícům odnětí svobody. Je reálné, že by ho propustili už po té 1/3? Předem děkuji za odpověď.

Odpovědi
meTTax

Dobrý den,

je to možné,
Podle § 88 odst. 1 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník,

se podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody připouští pouze pokud:

  • prokázal polepšení a může se od něj očekávat, že povede řádný život
  • a že za něj soud vezme záruku za dovršení nápravy.

Po uplynutí poloviny trestu.

Pokud toto splňuje a zároveň spáchal pouze přečin(Přečin je trestný čin, je nedbalostní čin a nebo úmyslný trestný čin jehož horní hranice trestu nedostahuje 5 let odnětí svobody.), pak může požádat o podmíněné propuštění i dříve a to podle.
§ 88 odst. 2 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník,

Soud při rozhodování podle odst. 1 a 2 přihlédne také k tomu, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu a zda částečně nebo zcela nahradil či jinak odčinil škodu nebo jinou újmu způsobenou trestným činem.

V 1/3 také je možno žádat o přeřazení do mírnějšího typu věznice.

Zůstávám s pozdravem.
Doplňuji:
Přeřazení do jiného typu věznice v 1/4,nejméně však po půl roce.

sio

Teoreticky, musí to ovšem podepsat ředitel věznice – to je ten §88. Stává se to málokdy a u kraších trestů, což 12 měsíců je, je to nepravděpodobné. Možná to změní novela, kterou prezident vetoval – dnes by se mělo jednat v PS o přehlasování prezidentského veta. (6. 11. 2012)

Drap

Musí si podat žádost, a záleží na tom, zda mu bude žádost schválena či nikoli. Teoreticky je to možné u některých deliktů. Pohodlnější však je, respektovat zákony a reálně se do vězení nedostat.