Avatar uživatele
Zlatý

Prodej bytu přes realitku

Ahoj všem,chci se zeptat : pokud se prodává byt přes realitku s tím že ho realitka odkoupí za menší cenu než jakou má),tak se (zřejmě )platí nějaký poplatek.A pokud ano,tak jestli se poplatek platí před tím než ho ta realitka odkoupí,nebo jak to je?Nevíte někdo?Předem děkuju za info
Doplňuji:
no to ja neprodavam. A prej to ta osoba neprodava realitce,ale (cituji) :"Má to firma,která se zabejvá realitama. Zástavy, prodej, odkup". Jde o to,že dotyčná osoba potřebuje co nejrychlejš peníze.Tak jestli byste neporadili kam to má dát. Jde o byt v Ústí nad Orlicí ..

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Proč bys měl něco platit??? Reality jsem se živila a můžu říct, že pokud od tebe rk něco kupuje, tak nemáš za co platit, to je fakt nesmysl. RK hodně skupují třeba zadlužené byty, ale pokud za to chtějí ještě poplatek, tak jsou to šmejdi. Platí se za to, když tvou nemovitost nabízí a najdou ti kupce, na jakém jste se dohodli ve zprostředkovatelské smlouvě. Provize se platí až z peněz za nemovitost, sami si ji strhnou. (nedoporučuji ukládat kupní cenu v rk, ale u notáře.) Doporučuji ti přes RK nic neprodávat, každý normální člověk to zvládne sám. Podá si inzerát a až najde kupce, zajdou spolu k notáři a ten jim za pár tisíc cca10, napíše kupní smlouvy, a udělá i úschovu peněz.
Doplňuji:
Zaleží na tom, zda už ta dotyčná osoba podepsala s realitkou nějakou smlouvu, ty jsou napsány tak chytře, že se s ní nevyváže. Je spousta firem, která takhle byty skupují, já bych jich několik oslovila, nechala si udělat NEZÁVAZNOU nabídku a pak bych to prodala té nejvyšší. Doporučuji nic bez rozmyslu nepodepisovat a nenechat se nalákat tím, že mu vypláznou na ruku pár tisíc hned a zbytek doplatí pak. To je jejich hlavní taktika.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Jaká je tedy tvá pozice, když ani neprodáváš ani nekupuješ?
Jasnou radu uvádí zzzzz, vždy je lepší prodat přímo nejvýhodnější přímé nabídce i za cenu odkladu (a případně překlenovací půjčky), protože konečný výnos vynahradí drastické ztráty při parazitování pseudopodnikavci pod hlavičkami "Zástavy, odkupy" oddlužení a vymáhání pohledávek apod.

Zřejmě ses nechal blamovat, podobně, jako zde si odporují jednotlivé rady.
Kdo tady kecá, když jedna rada zní 5 let vlastnit a druhá to popírá, že jen 4 roky?

Takže uveďme na pravou míru platná fakta, aby se nepoškozovali tazatelé:
Jak odkaz ve zdroji vysvětluje, mnozí si chybně vykládají základní pojmy.
Pro osvobození od daně z příjmu při prodeji bytu nebo nemovitost platí 3 případy:
1) prodávající v nich měl bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem nebo
2) prodávající měl v nich bydliště bezprostředně před prodejem kratší dobu než dva roky, ale použije získané prostředky na uspokojení bytové potřeby.
3) příjem z prodeje nemovitostí je osvobozen, přesáhne-li doba mezi jeho nabytím a prodejem dobu PĚTI LET!
Výše uvedené ustanovení se použije i např. při prodeji chaty, garáže, činžovního domu a dalších nemovitostí.

Důležitá poznámka - "mít bydliště" ve smyslu stálého bytu po 2 roky neznamená, být trvale hlášen k pobytu (jak by se mohlo zdát dle formulace od pusinka50), ale byt užívat s úmyslem trvale se v bytě zdržovat. - viz bližší v odkazu:

Zdroj: http://www.finance.cz/zpravy/f inance/382232-prodej-nemovitos ti-ne-vzdy-znamena-platit-dan- z-prijmu/


Avatar uživatele

Odprodávat byt realitce není právě výhodné. Realitní kanceláře totiž kupují nemovitosti za 60-70% jejich tržní hodnoty. Poplatek zde odpadá, protože realitka nezprostředkovává prodej, ale zůstává daň z převodu nemovitosti. Ještě je třeba, aby šlo o byt, v němž prodávající alespoň dva roky bydlel, nebo jej 4 roky vlastnil, abys nezaplatil ještě daň z příjmu.


Avatar uživatele
Stříbrný

já jsem teď prodávala byt a přestože jsem byla prodejce, tak by mi realitka naúčtovala provizi skoro 4% z ceny prodávaného bytu. Ve finále zaplatili provizi kupující, protože se jim to rentovalo kvůli daním, ale jinak bych musela provizi realitce platit já. Provize realitek se pohybují kolem 4%, tak si spočítej, kolik realitce budeš muset zaplatit + ještě daň z převodu ve výši 4% + ještě daň z příjmu 15%, pakliže jsi v bytě neměl 2 roky trvalé bydliště nebo jsi nebyl majitelem bytu 5 let.. Když mi z realitky přivedli 15 zájemců, už se jim to zdálo moc. A tlačili mě s cenou bytu dolů takovým "nenápadným" nátlakovým způsobem, že jsem málem prodala byt hluboko pod cenou.
Neprodávej byt přes realitku, nevyplatí se to. Ale jinak, realitka si účtuje svou provizi, kterou si strhne až z peněz, které ti přijdou do advokátní úschovy, z prodeje bytu, dopředu jim neplatíš nic.
Doplňuji:
....A prej to ta osoba neprodava realitce,ale (cituji) :"Má to firma,která se zabejvá realitama. Zástavy, prodej, odkup"....

No ale to vypadá, že ta osoba zadala prodej bytu realitce. Záleží na tom, jestli s realitkou neuzavřela tzv. Exkluzivní smlouvu, to by musela jednat jen s dotyčnou realtkou. Taky záleží, jestli na byt není uvalena exekuce, to se pak řeší aukcí, kde zájemci přihazují nabídku peněz, ale co já vím od právníka, tak aukce bývají domluvené již předem a za kupovanou nemovitost zájemce zaplatí jen zlomek skutečné ceny.

Na servrech sreality.cz, hyperinzerce.cz, annonce.cz, bazos.cz, bezrealitky.cz, atd., můžeš si to vygooglovat, najdeš kupu inzerátů na koupi bytů.


Avatar uživatele
Zlatý

Bývalo základní taktikou (i realitního makléře), že pokud se prodával byt, oslovili se nejdříve lidé ze stejného domu. A to ti, kteří měli (menší) byt:
- v přízemí (kde je někde vyšší pravděpodobnost vykradení);
- v nejvyšším patře (kde byly dříve problémy s tepelnou izolací a hydroizolací - úniky tepla, v létě přehřívání bytu, zatékání) ...to už dnes tak neplatí a
- a kterým dospívali děti (byt pro mladé)

tak bych začal

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

Dr.Axl : moje pozice je : mám půjčit peníze prodávajícímu (vlastníkovi bytu)na nějaký ten poplatek,právě. A právě tohle mě zajímalo ,jestli se ty poplatky platí předem.No ted jsem s dotyčným prodávajícím mluvil,a on si půjčí peníze od té firmy a jako do zástavy dává ten byt. Smlouva je už prej skouknutá od právníka(nestranného),všechno je prej ok.

Avatar uživatele

anonym

Pokud jsi v pozici věřitele, pak ti dám zdarma ověřenou advokátskou radu - nejsnáze vymahatelelná pohledávka je formou směnky, žádné zlouhavé soudní zdržovačky, ale rovnou platební rozkaz s následnou exekucí.
Jinak mi poněkud uniká proč se rovnou nedohodl se zprostředkovatelskou firmou, nějak mi to připadá, že tě jen chtěl pumpnout pro okamžitou operativní hotovost a zbytek si jen navymýšlel a blafoval.

http://www.ipravnik.cz/…

Pro příště nespoléhej na místní laické dohady a řiď se platnými zákony, jež se dají dohledat na netu. Jak sám vidíš, čím více radilů, tím více balastu a rozporů v radách.
Garantované jsou pouze odborné profiweby erudovaných právníků.

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

jj,to o te směnce jsem taky už někde četl že je to nejlepší způsob.Jde o to,že dotyčný chce prostě peníze a počítá s tím že nebude te firme splacet,takže byt propadne jim.Jinak ten člověk už parkrat nemluvil pravdu,takže ono je uplne všechno možný,taky že je to prostě kec a potřeboval aspoň malou hotovost.Jde o to,že dotyčný mi dluží víc než je zdrávo,takže prodej toho bytu -a tudíž následný splacení dluhu bych fakt uvítal. Každopádně díky za rady..

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

jj,to o te směnce jsem taky už někde četl že je to nejlepší způsob.Jde o to,že dotyčný chce prostě peníze a počítá s tím že nebude te firme splacet,takže byt propadne jim.Jinak ten člověk už parkrat nemluvil pravdu,takže ono je uplne všechno možný,taky že je to prostě kec a potřeboval aspoň malou hotovost.Jde o to,že dotyčný mi dluží víc než je zdrávo,takže prodej toho bytu -a tudíž následný splacení dluhu bych fakt uvítal. Každopádně díky za rady..

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

pusinka50 : no právěže ja si taky myslim,že dopředu se nic neplatí.To ta osoba co to prodava mi tvrdi že ANO. No ale jak jsem psal- neni to prodej realitce,ale firme ktera se zabyva realitama, zastavy, prodej, odkup. .

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

no mě se na tom víc věcí nezdá.Ten člověk co to prodává asi nemluví pravdu podle mýho.Bůhví jak to ve skutečnosti je....

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1104
Zlatý mosoj 924
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 334
Zlatý Kepler 276
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 254
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.