Anizbor

Je lépe nabídnou prodej domů sám přes inzeráty, nebo svěřit prodej raději realitní kanceláři?

Prodej dvougeneračního domů.
Je lépe nabídnou prodej domů sám přes inzeráty,nebo svěřit prodej raději realitní kanceláři a které?
Dům má dva spoluvlastníky,na ceně jsou domluvení. Děkuji za radu Ani.

Nejlepší odpověď
anonym

otázkou je lokalita – ale velmi pravděpodobně, pokud si ´jen´ dáš inzerát, stejně tě budou obtěžovat realitní agenti a budou chtít trhnout provizi…
😉
Rozhodně doporučuju nabízet nemovitost ve vlastní režii, sama si i pohlídat smlouvu (konzultace s ´vlastním´ právníkem), sama si zajistit předání/převzetí peněz (notářská úschova nebo třeba bankovní blokace)…
Ušetříš provizi, kterou RK bere v podstatě ´za nic´ – za nic ti neručí.
___
A pokud se z nějakého důvodu rozhodneš využít služby RK – DOBŘE si pohlídej znění smlouvy (RK jde jen o tvé peníza, zbytek je ´nezajímá´) – abys nakonec nemusela provizi platit třeba i tehdy, když realitka ´ani nehne prstem´…
😉
Doplňuji:
No jo – netuším, o jakou se jedná nemovitost (stav, lokalita…), takže obecně:

  1. pokud spěcháš na prodej, sniž cenu
  2. nechceš-li snížit cenu, zvyš atraktivitu

___
RK ničemu (dohromady) nepomůže – ´vyplatí´ se jen tehdy, nechceš-li z nějakého důvodu sama organizovat prohlídky případných zájemců (časová vytíženost, vzdálenost…).
Využití RK jen zvýší cenu – nebylo by lepší rovnou, např., cenu snížit o provizi, kterou RK požaduje?
😉

Další odpovědi
ivzez

Bez realitky!

brazdarom19

Záleží to na hodně věcech, ale třeba když jsme prodávali náš starý byt, tak jsme ho také prodávali na vlastní pěst bez realitky. Nebylo to ale úplně jednoduché. Hlavně nám tam zbyla spousta věcí, nábytku atd, který jsme si do nového bytu nebrali, takže bylo byt potřeba i vyklidit. O to se ale naštěstí postarala firma, která se na vyklízení nemovitosti v Praze specializuje – https://www.chci­vyklidit.cz

MacinaN

Také jsem toho názoru, že je mnohem lepší prodávat nemovitost bez „pomoci“ realitní kanceláře. My takto prodávali náš dům a podařilo se nám ho prodat velmi rychle. Myslím si, že hodně pomohlo i kvalitní nafocení interiéru. O to se nám postarali https://www.lucon-art.com/