Kepler

Proč se někdejšímu spodnímu ženskému prádlu říkalo „bombarďáky“?

Že by to mužskou touhu ničilo podobně jako bombardéry?

Nejlepší odpověď
marci1

Protože byly vyrobené z bavlny.
Vypadaly ale bombasticky a byla to bomba. 🙂
Ve středověké latině bombax = bavlna a Bombacium = bavlník. Známé slovo bombiše
neboli bombarďáky znamená tedy bavlňáky (z bavlny) a s bombama nemá prakticky nic společného.
http://jirik-tk.sweb.cz/HAN­TEC/pribehy%20brnen­skych%20slov.pdf

Další odpovědi
annas

Otázku někdy dřív vložila iceT. Podrobná odpověď viz odkaz

„Nevíte, kde se vzalo pojmenování?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-kde-se-vzalo-pojmenovani

„Bombarďáky nespisovné pojmenování pro spodky či kalhotky nadměrné velikosti, starého střihu nebo "vytahané“.To je jasné. Definice ze slovníku nespisovné češtiny.

„Tyto kalhotky se vyráběly z bavlny.Zřejmě proto je pojmenování odvozené od slova bombax-bobacium (přes řečtinu, latinu, němčinu se výraz dostal až do češtiny) v základním významu "z bavlny“ (tvarově upraveném do hovorového jazyka),v přenesném významu jako něco senzačního, báječného, ale i hrozného a děsného-bombastického (pro tehdejší dobu).

Tehdy to byla zkrátka bomba (původní význam bómbos s významem dunění, hukot, šum) opět slovo použito ve významu přeneseném-něco senzačního, překvapivého, neuvěřitelného, bombastického.

Vl. věd., Etymologický slovník a další

Upřesňuji původ slova. Možná až se opět někdo na původ zeptá a už zde nebudu, může se dovědět víc.

Když jsem vyhledávala původ slova na první otázku, neuvědomila jsem si, že je zajímavé, že slovo bavlna je nespojila se stejným původem jako Řekové, u nichž je název pro bavlnu "Βαμβάκιl.

1.Slova bavlna – přejímka (16.st.) z něm. Baumwolle, doslova ‘stromová vlna’. První část zkomolena na ba-, druhá přeložena (tzv. polokalků ba -vlna – Ba od Baum – strom; vlna – chlup, srst
Etymolog Jiří Rejzek

2 .Druhé slovenské slovo pro bavlnu – pavlna je přejaté z maďarštiny z pamuk.
Proto se domnívám, že všechny věci, tedy i bombarďáky jsou ušité z bavlněné textilní tkaniny, která se nazývala bombas, lidově bumbas. Slovo se k nám dostalo z francouzštiny nebo němčiny z bombsin, to z latiny bombacium, to z řeckého „tkanina“
Etymolog Jiří Machek

Slovo zlidovělo, přidala se česká koncovka a přeneseně exopresívně jako něco bombastické vznikl název pro bombarďáky.

3. bombastický ‘okázalý, přepjatý’. Přes něm. Bombast z angl. bombast (dříve
bombace) ‘slohová nabubřelost’, původně ‘vata, vycpávka’, a to ze střlainského .
bombax, bombyx, bambax ‘bavlna’ z řeckého .bámbax, bambákion ze střperského. pambak tv"
Etymolog Jiří Rejzek

.

aliendrone

Doteď jsem si myslel, že „bombarďáky“ jsou synonymem pro dámské spodní prádlo takových rozměrů, že je lze použít jako nouzovou lodní plachtu. NJN, nikdo nví všechno. ;) :D :D

anonym

www.google.cz

Proč si tu lidé nedají tu práci, a otázku nepoloží prvně vyhledávači. Pak by tu jedna nemusela být 5×, ne-li vícekrát …

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-kde-se-vzalo-pojmenovani

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

alien: teď jsem s rozchechtal tak, že jsem odehnal všechny netopýry číhající za oknem. 🙂

Kepler

marci: já fakt žasnu, to by mně nikdy nenapadlo. Takže když mám na sobě klasickou bavlněnou košili, jsem taky bombarďák. Mein Gott, no to je fakt v pudeli…

annas

Bohužel, není to docela pravda. Jde o přenesený význam, tudiž bavlněná košile nejsou bombarďáky.

annas

Klikla jsem dřív. Proč košile nejsou bombarďáky, tedy ani vy?

Přece dnes košile nejsou bombastické, jak byly bombarďáky, , i když jsou ušité z " bombasu".

Není všechno černobílé.

marci1

Mám na sobě taky bavlnu, tudíž jsem bombarďačka. 🙂

aliendrone

marci1>>> S tak apartními avatary? (No, ten předposlední byl děs, vůbec nevím co to mělo být, ale ten s tím kloboučkem byl very najs!) To bych tipoval na krajky, hedvábí nebo satén. ;) :)

marci1

Tak jak: jedni chválí ten poslední, Ty třeba s kloboučkem. Ten předposlední byla jóga. Vyhlašuji anketu:

  1. žena s motýlem
  2. žena v klobouku

A teď jsem na vás zvědavá, pánové. Co vyhraje? 🙂
P.S. Ta bavlna nebyla bombarďáky. Bylo to tričko. 🙂