Avatar uživatele
Kepler

Proč se někdejšímu spodnímu ženskému prádlu říkalo „bombarďáky“?

Že by to mužskou touhu ničilo podobně jako bombardéry?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? marci1, nyjono, aliendrone před 1280 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Protože byly vyrobené z bavlny.
Vypadaly ale bombasticky a byla to bomba. 🙂
Ve středověké latině bombax = bavlna a Bombacium = bavlník. Známé slovo bombiše
neboli bombarďáky znamená tedy bavlňáky (z bavlny) a s bombama nemá prakticky nic společného.
http://jirik-tk.sweb.cz/HAN­TEC/pribehy%20brnen­skych%20slov.pdf

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Otázku někdy dřív vložila iceT. Podrobná odpověď viz odkaz

„Nevíte, kde se vzalo pojmenování?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-kde-se-vzalo-pojmenovani

„Bombarďáky nespisovné pojmenování pro spodky či kalhotky nadměrné velikosti, starého střihu nebo "vytahané“.To je jasné. Definice ze slovníku nespisovné češtiny.

„Tyto kalhotky se vyráběly z bavlny.Zřejmě proto je pojmenování odvozené od slova bombax-bobacium (přes řečtinu, latinu, němčinu se výraz dostal až do češtiny) v základním významu "z bavlny“ (tvarově upraveném do hovorového jazyka),v přenesném významu jako něco senzačního, báječného, ale i hrozného a děsného-bombastického (pro tehdejší dobu).

Tehdy to byla zkrátka bomba (původní význam bómbos s významem dunění, hukot, šum) opět slovo použito ve významu přeneseném-něco senzačního, překvapivého, neuvěřitelného, bombastického.

Vl. věd., Etymologický slovník a další

Upřesňuji původ slova. Možná až se opět někdo na původ zeptá a už zde nebudu, může se dovědět víc.

Když jsem vyhledávala původ slova na první otázku, neuvědomila jsem si, že je zajímavé, že slovo bavlna je nespojila se stejným původem jako Řekové, u nichž je název pro bavlnu "Βαμβάκιl.

1.Slova bavlna – přejímka (16.st.) z něm. Baumwolle, doslova ‘stromová vlna’. První část zkomolena na ba-, druhá přeložena (tzv. polokalků ba -vlna – Ba od Baum – strom; vlna – chlup, srst
Etymolog Jiří Rejzek

2 .Druhé slovenské slovo pro bavlnu – pavlna je přejaté z maďarštiny z pamuk.
Proto se domnívám, že všechny věci, tedy i bombarďáky jsou ušité z bavlněné textilní tkaniny, která se nazývala bombas, lidově bumbas. Slovo se k nám dostalo z francouzštiny nebo němčiny z bombsin, to z latiny bombacium, to z řeckého „tkanina“
Etymolog Jiří Machek

Slovo zlidovělo, přidala se česká koncovka a přeneseně exopresívně jako něco bombastické vznikl název pro bombarďáky.

3. bombastický ‘okázalý, přepjatý’. Přes něm. Bombast z angl. bombast (dříve
bombace) ‘slohová nabubřelost’, původně ‘vata, vycpávka’, a to ze střlainského .
bombax, bombyx, bambax ‘bavlna’ z řeckého .bámbax, bambákion ze střperského. pambak tv"
Etymolog Jiří Rejzek

.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Doteď jsem si myslel, že „bombarďáky“ jsou synonymem pro dámské spodní prádlo takových rozměrů, že je lze použít jako nouzovou lodní plachtu. NJN, nikdo nví všechno. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

www.google.cz

Proč si tu lidé nedají tu práci, a otázku nepoloží prvně vyhledávači. Pak by tu jedna nemusela být 5×, ne-li vícekrát …

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-kde-se-vzalo-pojmenovani

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Kepler

alien: teď jsem s rozchechtal tak, že jsem odehnal všechny netopýry číhající za oknem. 🙂

před 1279 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

marci: já fakt žasnu, to by mně nikdy nenapadlo. Takže když mám na sobě klasickou bavlněnou košili, jsem taky bombarďák. Mein Gott, no to je fakt v pudeli…

před 1280 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Bohužel, není to docela pravda. Jde o přenesený význam, tudiž bavlněná košile nejsou bombarďáky.

před 1279 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Klikla jsem dřív. Proč košile nejsou bombarďáky, tedy ani vy?

Přece dnes košile nejsou bombastické, jak byly bombarďáky, , i když jsou ušité z " bombasu".

Není všechno černobílé.

před 1279 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Mám na sobě taky bavlnu, tudíž jsem bombarďačka. 🙂

před 1279 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

marci1>>> S tak apartními avatary? (No, ten předposlední byl děs, vůbec nevím co to mělo být, ale ten s tím kloboučkem byl very najs!) To bych tipoval na krajky, hedvábí nebo satén. ;) :)

před 1279 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Tak jak: jedni chválí ten poslední, Ty třeba s kloboučkem. Ten předposlední byla jóga. Vyhlašuji anketu:

  1. žena s motýlem
  2. žena v klobouku

A teď jsem na vás zvědavá, pánové. Co vyhraje? 🙂
P.S. Ta bavlna nebyla bombarďáky. Bylo to tričko. 🙂

před 1278 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek