Avatar uživatele
iceT

Nevíte, kde se vzalo pojmenování

jistého spodního prádla,nazýveného bombarďáky a proč se mu tak začalo říkat?
Doplňuji:
Sajmone,že by?Nebo s letadlem?:-)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: iceT

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? Miroslavst, vagra, Kerberus, Terryle, hanulka11, stana73, SajmonModer, dědapetr, Marunka2 před 4774 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

iceT, původ mě začal zajímat.Něco jsem zjistila.

„Bombarďáky nespisovné pojmenování pro spodky či kalhotky nadměrné velikosti, starého střihu nebo "vytahané“.To je jasné. Definice ze slovníku nespisovéné češtiny.

Tyto kalhotky se vyráběly z bavlny. Zřejmě proto je pojmenování odvozené od slova bombax-bobacium (přes řečtinu, latinu, němčinu se výraz dostal až do češtiny) v základním významu „z bavlny“ (tvarově upraveném do hovorového jazyka),v přenesném významu jako něco seznačního, báječného, ale i hrozného a děsného-bombastického (pro tehdejší dobu). Tehdy to byla zkrátka bomba (původní význam bómbos s významem dunění, hukot, šum )opět slovo použito ve významu přeneseném-něco senzačního, překvapivého, peuvěřitelného, bombastického."

Poznámka:

Slovo bomba a bombastický nemají z hlediska původu a základního významu žádný vztah – jen ve významu přeneseném.

Vl. věd., Etymologický slovník a Naše řeč. a další.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
SajmonModer

Jsou to kalhotky, ale proč se jim tak začalo říkat opravdu nevím, iceT :) Nemá to něco společného s velikostí těch kalhotek?
Doplňuji:
Nedělej si ze mě srandu 🙂

Upravil/a: SajmonModer

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gnosis

protoze v nich muzes nosit bomby, do stringu bombu neschovas.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

Asi někdo kdo je viděl poprvé řekl :„To je bomba!!!!“
Možná se jim pak začalo říkat bombarďáky.
Doplňuji:
ale dědo petře -není stejně uvedeno proč se jim říkalo bombarďáky

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dědapetr

Tady něco pro inspiraci a není třeba nic vysvětlovat.

Zdroj: http://tn.nova­.cz/magazin/his­torie/novinky/ja­ke-bombardaky-nosila-kralovna-viktorie.html

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
vagra

Chtěl bych se vyjádřit k bombarďákům, dámskému spodnímu prádlu, v zimě různým orgánům prospěšnému.
Vzhledem ke svému věku a zkušenostem s tím spojenými, se domnívám, že jejich název lze skutečně porovnávat s letadly.Posuďte sami.
Bombarďák bylo v poměru k tryskáči, letadlo ohromných rozměrů, stejně jako onen díl dámské garderoby k normálním kalhotkám.
Samozřejmě, jsme jako mladí toužili spíš po tom, aby dotyčná nosila spíš než bombarďáky, tryskáče.Ale tento název se pro spodní prádlo menších rozměrů, jak je známo, nakonec i historicky doloženo, neuchytil.
To, co nosí dámy dnes, bych podle tehdejšího zvyku tvorby názvů, zařadil do kategorie stealth, to je kategorie „neviditelných letadel.“
Samozřejmě, že se našly i takové, které už tenkrát předběhly dobu a prototypy kalhotek kategorie stealth,nosily. 🙂

před 4774 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Vagro,pobavil jste mně a připomněl módu minulosti.
Četla jsem, že bombarďáky vstoupily dokonce do dějin.Nestyděla se za ně ani královna Viktorie.Nosila stejné spodní prádlo jako většina jejích vrstevnic. Od jiných kusů se lišily jen dvěma drobnými detaily – vyšitou korunkou a iniciálami VR.
Královna měla jedno poněkud podivné hobby – své spodky ráda rozdávala. Proto se jimi může pochlubit celá řada soukromých sběratelů ve Velké Británii i na kontinentu. Určitě by jí tedy nevadilo, že se na ně na výstavě dívaly zástupy obdivovatelů…

Co se všechno člověk doví o téměř zapomenutých bombarďácích, které v době nošení punčoch a velkých mrazů byly určitě zdraví prospěšné. Stejně jako u mužů jägrovky.

před 4774 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Terryle

:)))
Vagro, škoda, že už byla otázka zamknutá, to byste palcovou soutěž vyhrál :))

Já si vždycky myslela a vlastně furt myslím, že bombarďáky jsou velký a vytahaný proto, že do nich majitelka hodně s odpuštěním prdí, a to fakt pořádně – takže to připomíná bombardování :)

před 4774 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Pokud chcete, abych i prdění zařadil do letecké hantýrky, pak bych ho přirovnal k přídavnému spalování, takzvané „forzáži“ 🙂

před 4774 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Terryle

ba ne, to bych nazvala normálním výtokovým plynem. Forsáž jsou podle mě ty oblíbený vojenský vojácký vojnový experimenty s tím, jestli pšouk hoří… :oD

před 4774 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Terryle, originální vysvětlení. Ale něco na tom bude.

před 4774 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Terryle,mohl bych dodat několik pikantních podrobností, ale jak už jsem vzpomínal, vzhledem k odžitým rokům, si jednak na některé detaily nevzpomínám a pak; přece si něco musím nechat pro sebe.Co kdyby to četla některá z mých frajerek, nebo nedej bože, moje žena!
To by byla opravdu poslední věc, na kterou bych si v tomto životě vzpoměl!:-)

před 4774 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
iceT

Tak teď mě vážně zamčení otázky mrzí,tak dobře jsem se dlouho nepobavila,děkuju vám všem…

před 4774 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
iceT

Slibuju,že už to nikdy neudělám.:-)

před 4774 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek