iceT

Nevíte, kde se vzalo pojmenování

jistého spodního prádla,nazýveného bombarďáky a proč se mu tak začalo říkat?
Doplňuji:
Sajmone,že by?Nebo s letadlem?:-)

Nejlepší odpověď
annas

iceT, původ mě začal zajímat.Něco jsem zjistila.

„Bombarďáky nespisovné pojmenování pro spodky či kalhotky nadměrné velikosti, starého střihu nebo "vytahané“.To je jasné. Definice ze slovníku nespisovéné češtiny.

Tyto kalhotky se vyráběly z bavlny. Zřejmě proto je pojmenování odvozené od slova bombax-bobacium (přes řečtinu, latinu, němčinu se výraz dostal až do češtiny) v základním významu „z bavlny“ (tvarově upraveném do hovorového jazyka),v přenesném významu jako něco seznačního, báječného, ale i hrozného a děsného-bombastického (pro tehdejší dobu). Tehdy to byla zkrátka bomba (původní význam bómbos s významem dunění, hukot, šum )opět slovo použito ve významu přeneseném-něco senzačního, překvapivého, peuvěřitelného, bombastického."

Poznámka:

Slovo bomba a bombastický nemají z hlediska původu a základního významu žádný vztah – jen ve významu přeneseném.

Vl. věd., Etymologický slovník a Naše řeč. a další.

Další odpovědi
SajmonModer

Jsou to kalhotky, ale proč se jim tak začalo říkat opravdu nevím, iceT :) Nemá to něco společného s velikostí těch kalhotek?
Doplňuji:
Nedělej si ze mě srandu 🙂

gnosis

protoze v nich muzes nosit bomby, do stringu bombu neschovas.

hanulka11

Asi někdo kdo je viděl poprvé řekl :„To je bomba!!!!“
Možná se jim pak začalo říkat bombarďáky.
Doplňuji:
ale dědo petře -není stejně uvedeno proč se jim říkalo bombarďáky

dědapetr

Tady něco pro inspiraci a není třeba nic vysvětlovat.

Zdroj: http://tn.nova­.cz/magazin/his­torie/novinky/ja­ke-bombardaky-nosila-kralovna-viktorie.html

vagra

Chtěl bych se vyjádřit k bombarďákům, dámskému spodnímu prádlu, v zimě různým orgánům prospěšnému.
Vzhledem ke svému věku a zkušenostem s tím spojenými, se domnívám, že jejich název lze skutečně porovnávat s letadly.Posuďte sami.
Bombarďák bylo v poměru k tryskáči, letadlo ohromných rozměrů, stejně jako onen díl dámské garderoby k normálním kalhotkám.
Samozřejmě, jsme jako mladí toužili spíš po tom, aby dotyčná nosila spíš než bombarďáky, tryskáče.Ale tento název se pro spodní prádlo menších rozměrů, jak je známo, nakonec i historicky doloženo, neuchytil.
To, co nosí dámy dnes, bych podle tehdejšího zvyku tvorby názvů, zařadil do kategorie stealth, to je kategorie „neviditelných letadel.“
Samozřejmě, že se našly i takové, které už tenkrát předběhly dobu a prototypy kalhotek kategorie stealth,nosily. 🙂

Kerberus

Vagro,pobavil jste mně a připomněl módu minulosti.
Četla jsem, že bombarďáky vstoupily dokonce do dějin.Nestyděla se za ně ani královna Viktorie.Nosila stejné spodní prádlo jako většina jejích vrstevnic. Od jiných kusů se lišily jen dvěma drobnými detaily – vyšitou korunkou a iniciálami VR.
Královna měla jedno poněkud podivné hobby – své spodky ráda rozdávala. Proto se jimi může pochlubit celá řada soukromých sběratelů ve Velké Británii i na kontinentu. Určitě by jí tedy nevadilo, že se na ně na výstavě dívaly zástupy obdivovatelů…

Co se všechno člověk doví o téměř zapomenutých bombarďácích, které v době nošení punčoch a velkých mrazů byly určitě zdraví prospěšné. Stejně jako u mužů jägrovky.

Terryle

:)))
Vagro, škoda, že už byla otázka zamknutá, to byste palcovou soutěž vyhrál :))

Já si vždycky myslela a vlastně furt myslím, že bombarďáky jsou velký a vytahaný proto, že do nich majitelka hodně s odpuštěním prdí, a to fakt pořádně – takže to připomíná bombardování :)

vagra

Pokud chcete, abych i prdění zařadil do letecké hantýrky, pak bych ho přirovnal k přídavnému spalování, takzvané „forzáži“ 🙂

Terryle

ba ne, to bych nazvala normálním výtokovým plynem. Forsáž jsou podle mě ty oblíbený vojenský vojácký vojnový experimenty s tím, jestli pšouk hoří… :oD

Kerberus

Terryle, originální vysvětlení. Ale něco na tom bude.

vagra

Terryle,mohl bych dodat několik pikantních podrobností, ale jak už jsem vzpomínal, vzhledem k odžitým rokům, si jednak na některé detaily nevzpomínám a pak; přece si něco musím nechat pro sebe.Co kdyby to četla některá z mých frajerek, nebo nedej bože, moje žena!
To by byla opravdu poslední věc, na kterou bych si v tomto životě vzpoměl!:-)

iceT

Tak teď mě vážně zamčení otázky mrzí,tak dobře jsem se dlouho nepobavila,děkuju vám všem…

iceT

Slibuju,že už to nikdy neudělám.:-)